Հայաստանի ԶԼՄ-ներին սպառնում են «անբարո ապրելակերպը» և «ազգային գործիչները»
«Ասպարեզ» լրագրողական ակումբի ղեկավար Լևոն Բարսեղյանը հարցում է ուղարկել Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողով, որում պահանջել է պարզաբանել, մասնավորապես, «ազգային գործիչ», «բարոյականության նորմեր», «անբարո ապրելակերպ», «հանցագործ կենսակերպի ռոմանտիզացիա» ձևակերպումների նշանակությունը:
Այդ տերմինները ՀՌԱՀ-ն օգտագործել է հնարավոր բացասական ազդեցություն ունեցող հաղորդումների չափորոշիչների մասին որոշման մեջ: Օրինակ, անչափահասների վրա հնարավոր բացասական ազդեցություն ունեն այն հաղորդումները, որոնք «նսեմացնում և վարկաբեկում են ազգային եկեղեցուն և նրա կողմից քարոզվող արժեքները.
ժխտում են բարոյականության նորմերը և քարոզում անբարո ապրելակերպ.
վարկաբեկում և նսեմացնում են ազգային գործիչներին.
նպաստում են հանցագործ աշխարհի բարքերի, վարվելաձևերի, խոսելաձևերի հասարակության մեջ տարածմանը, հանցագործ կերպարների և կենսակերպի ռոմանտիզացիային»:
Հունվարի 27-ին Երևանում տեղի ունեցած «ԶԼՄ-ները Հայաստանում» կոնֆերանսի ժամանակ «Ասպարեզի» ղեկավարը հայտնեց, որ ՀՌԱՀ-ի պատասխանում նշվում էր, որ իրենք չունեն նշված ձևակերպումների չափորոշիչները:
Իր հարցման անհրաժեշտությունը Բարսեղյանը բացատրեց այն բանով, որ Հայաստանում աշխատող խմբագիրներն ու լրագրողները պետք է իմանան, որ իրենց թողարկումները կարող են յուրաքանչյուր պահին մեկնաբանվել իբրև նշված նորմերի խախտում:

Armenian Press Threatened with 'Immoral Lifestyle' and 'National Leaders'
Asparez Journalists' Club Chair Levon Barseghyan sent a query to Armenia's National Commission on Television and Radio (NCTR), asking for clarification on the meaning of the terms "national leader," "moral norms," "immoral lifestyle" and "romanticization of a criminal lifestyle."
The NCTR had used these terms in it decision on broadcast standards having a possible negative impact. For example, those broadcasts that have a possible negative influence on minors are those that belittle and discredit the national church and the values it promotes; deny moral norms and preach an immoral lifestyle; discredit and belittle national leaders; and contribute to the spread of the manners, actions and way of speaking of the criminal underworld in society, and the romanticization of criminals and a criminal lifestyle."
During the "Media in Armenia: 2010 Reflections and Trends for the Future" conference in Yerevan on Jan. 27, Barseghyan said that it was noted in the NCTR's response that they have no definitions for these terms.
The need for his query Barseghyan explained by the fact that editors and journalists working in Armenia should know that at any time their publican can be found in violation of these norms.