Հայաստանի ԶԼՄ-ներին սպառնում են «անբարո ապրելակերպը» և «ազգային գործիչները»
«Ասպարեզ» լրագրողական ակումբի ղեկավար Լևոն Բարսեղյանը հարցում է ուղարկել Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողով, որում պահանջել է պարզաբանել, մասնավորապես, «ազգային գործիչ», «բարոյականության նորմեր», «անբարո ապրելակերպ», «հանցագործ կենսակերպի ռոմանտիզացիա» ձևակերպումների նշանակությունը:
Այդ տերմինները ՀՌԱՀ-ն օգտագործել է հնարավոր բացասական ազդեցություն ունեցող հաղորդումների չափորոշիչների մասին որոշման մեջ: Օրինակ, անչափահասների վրա հնարավոր բացասական ազդեցություն ունեն այն հաղորդումները, որոնք «նսեմացնում և վարկաբեկում են ազգային եկեղեցուն և նրա կողմից քարոզվող արժեքները.
ժխտում են բարոյականության նորմերը և քարոզում անբարո ապրելակերպ.
վարկաբեկում և նսեմացնում են ազգային գործիչներին.
նպաստում են հանցագործ աշխարհի բարքերի, վարվելաձևերի, խոսելաձևերի հասարակության մեջ տարածմանը, հանցագործ կերպարների և կենսակերպի ռոմանտիզացիային»:
Հունվարի 27-ին Երևանում տեղի ունեցած «ԶԼՄ-ները Հայաստանում» կոնֆերանսի ժամանակ «Ասպարեզի» ղեկավարը հայտնեց, որ ՀՌԱՀ-ի պատասխանում նշվում էր, որ իրենք չունեն նշված ձևակերպումների չափորոշիչները:
Իր հարցման անհրաժեշտությունը Բարսեղյանը բացատրեց այն բանով, որ Հայաստանում աշխատող խմբագիրներն ու լրագրողները պետք է իմանան, որ իրենց թողարկումները կարող են յուրաքանչյուր պահին մեկնաբանվել իբրև նշված նորմերի խախտում:

Журналистам в Армении угрожают «национальные деятели» и «аморалка»
Руководитель журналистского клуба «Аспарез» Левон Барсегян направил запрос в Национальную комиссию телевидения и радио (НКТР), в котором, в частности, потребовал объяснить значение формулировок «национальный деятель», «нормы морали», «аморальный образ жизни», «романтизация преступного образа жизни».
НКТР использует эти термины в решении о недопустимости в деятельности СМИ матиралов, имеющих возможное отрицательное воздействие. Например, на несовершеннолетних могут отрицательно повлиять материалы, которые «умаляют и дискредитируют национальную церковь и пропагандируемые ею ценности;
отрицают нормы морали и пропагандируют аморальный образ жизни;
дискредитируют национальных деятелей;
способствуют распространению в обществе нравов, поступков, лексикона преступного мира и романтизации воровского образа жизни».
В ходе конференции «СМИ в Армении», состоявшейся 27 января в Ереване, руководитель «Аспареза» сообщил, что в ответе НКТР отмечалось, что у них нет определений этих терминов.
Необходимость запроса Барсегян объяснил тем, что работающие в Армении редакторы и журналисты должны знать, что их публикации в любой момент могут быть признаны нарушающими упомянутые нормы.