Այսօր երեկոյան Հայաստանում տեղումներ կսկսվեն
Այսօր երեկոյից Հայաստանի ողջ տարածքում կսկսվեն տեղումներ, որոնք կտևեն հինգ օր: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայպետհիդրոմետի օպերատիվ օդերևութաբանության բաժնի պետ Զարուհի Պետրոսյանը:
«Հովտային շրջաններում տեղումները ցերեկը կլինեն անձրևի տեսքով, իսկ գիշերը` թաց ձյան տեսքով: Լեռնային շրջաններում` հիմնականում ձյան տեսքով», - տեղեկացրել է օդերևութաբանը:
Նա հայտնել է, որ կգրանցվի նաև ջերմաստիճանի նվազում: Հովտային շրջաններում ցերեկը կլինի 0-ից -1 աստիճան, գիշերը` -2-ից -4:
Հունվարի 30-31-ից թեղումների ինտենսիվությունը կուժեղանա և արդեն փետրվարի 1-ին կտեղա ձյուն: Պետրոսյանը նշել է, որ ձյան ծածկույթը կգրանցվի ողջ Հանրապետության տարածքում:
Փետրվարին կգրանցվեն նորմայից բարձր տեղումներ, իսկ հունվարի համեմատ ջերմաստիճանը կլինի միջինը 1 աստիճանով ցածր: Ցածր ջերմաստիճանը հիմնականում կգրանցվի առաջին տասնօրյակում:
Պետրոսյանի խոսքով` Երևանում փետրվարի 1-ին կգրանցվի 2-ից 4 աստիճան զրոյից ցածր, իսկ ցերեկը կլինի 0-ին մոտ:

Beginning this evening, precipitation lasting for five days will fall over all of Armenia's areas, said head of the operative hydrometeorological center at the Armenian Hydrometeorology and Monitoring State Service Zaruhi Petrosyan, speaking to journalists in Yerevan today.
"In the valley regions, the precipitation in the afternoon will be rain, while at night, it will be wet snow. In the mountainous regions, it'll be mainly snow," said the meteorologist.
Petrosyan also mentioned that temperatures will fall: In valley regions, temperature will be between 0 and -1 degrees Celsius in the afternoon, falling to between -2 and -4 degrees Celsius at night.
Precipitation will be more intensive on Jan. 30–31, leading to snow on Feb. 1. Petrosyan noted that the snow will cover all of Armenia's regions.
More than average precipitation will be recorded in February, while in January temperatures will be one degree less than average.
According to forecasts, the temperature for Feb. 1 will be between -2 and -4 degrees Celsius, but closer to 0 degrees in the afternoon.