Այսօր երեկոյան Հայաստանում տեղումներ կսկսվեն
Այսօր երեկոյից Հայաստանի ողջ տարածքում կսկսվեն տեղումներ, որոնք կտևեն հինգ օր: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայպետհիդրոմետի օպերատիվ օդերևութաբանության բաժնի պետ Զարուհի Պետրոսյանը:
«Հովտային շրջաններում տեղումները ցերեկը կլինեն անձրևի տեսքով, իսկ գիշերը` թաց ձյան տեսքով: Լեռնային շրջաններում` հիմնականում ձյան տեսքով», - տեղեկացրել է օդերևութաբանը:
Նա հայտնել է, որ կգրանցվի նաև ջերմաստիճանի նվազում: Հովտային շրջաններում ցերեկը կլինի 0-ից -1 աստիճան, գիշերը` -2-ից -4:
Հունվարի 30-31-ից թեղումների ինտենսիվությունը կուժեղանա և արդեն փետրվարի 1-ին կտեղա ձյուն: Պետրոսյանը նշել է, որ ձյան ծածկույթը կգրանցվի ողջ Հանրապետության տարածքում:
Փետրվարին կգրանցվեն նորմայից բարձր տեղումներ, իսկ հունվարի համեմատ ջերմաստիճանը կլինի միջինը 1 աստիճանով ցածր: Ցածր ջերմաստիճանը հիմնականում կգրանցվի առաջին տասնօրյակում:
Պետրոսյանի խոսքով` Երևանում փետրվարի 1-ին կգրանցվի 2-ից 4 աստիճան զրոյից ցածր, իսկ ցերեկը կլինի 0-ին մոտ:

Армению покроет снегом
Вечером 27 января по всей территории Армении пройдут осадки, которые продлятся до пяти дней. Об этом на встрече с журналистами заявила начальник отдела оперативной метеорологии Армгосгидромета Заруи Петросян.
«В равнинных областях осадки в дневное время пройдут в виде дождей, а ночью пойдет мокрый снег. В горных областях в основном будет идти снег», - сообщила метеоролог.
В равнинных областях температура снизится до -1 днем и от -2 до -4 градусов ночью.
30-31 января интенсивность осадков увеличится и уже 1 февраля по всей территории Армении пойдет снегопад.
В феврале количество осадков превысит норму, а температура воздуха по сравнению с январем снизится в среднем на 1 градус. Низкая температура в основном ожидается в первые десять дней февраля.
1 февраля в столице ожидается температура воздуха от 2 до 4 градусов мороза ночью, а днем около нуля.