Իրանում կախաղան են հանել նիդերլանդուհու
Այսօր Իրանում կախաղան են բարձրացրել Նիդերլանդների և Իրանի քաղաքացիություն ունեցող կնոջ, հաղորդում է AFP գործակալությունը:
Զահրա Բահրամին ծնվել է Իրանում, սակայն մեծացել է Հոլանդիայում:
Նա կախաղանի միջոցով մահապատժի էր դատապարտվել թմրանյութեր իրացնելու համար: Ինչպես հաղորդում են իրանական ԶԼՄ-ները, կինը ձերբակալվել էր 2009 թվականին: Նրա մոտ հայտնաբերվել էր մեկ կգ թմրանյութ:
Այլ լրատվամիջոցների տվյալներով` ոստիկանությունը բերման է ենթարկել 40-ամյա Բահրամիին հակակառավարական ցույցերի ժամանակ: Վերջինս այդ ժամանակահատվածում հյուրընկալվում էր իր իրանցի բարեկամների մոտ:
Իրանի իշխանությունները թույլ չէին տալիս հոլանդական դիվանագետներին տեսակցել Բահրամիին, երբ վերջինս կալանքի տակ էր գտնվում: Ավելի վաղ Իրանի ԱԳ նախարարը հայտարարել էր, որ դատական գործի նկատմամբ եվրոպացիների հետաքրքրությունը երկրի ներքին կյանքին խառնվելու և դատական համակարգը ճնշելու միտում ունի:

В Иране казнили гражданку Нидерландов
В Иране в субботу была казнена гражданка Нидерландов, которая также имела иранский паспорт, сообщает Lenta.ru со ссылкой на AFP.
Захра Бахрами (Zahra Bahrami) родилась в Иране, но натурализовалась в Нидерландах. Она была приговорена к казни через повешение за хранение и распространение наркотиков. Как сообщали иранские СМИ, женщину поймали в декабре 2009 года с килограммом наркотических веществ.
Между тем, по другим данным, полиция задержала Бахрами, которой было около 40 лет, во время антиправительственного митинга, когда та приехала к родственникам погостить.
Власти Ирана отказывали голландским дипломатам в доступе к Бахрами, когда та содержалась в заключении, так как не признают ее двойное гражданство. Ранее представитель иранского МИД заявил, что интерес к делу женщины является попыткой вмешательства во внутренние дела страны и давления на судебную систему.