Ակցիա ընդդեմ Տերյան փողոցի վրա ապօրինի շինարարության
Այսօր կեսօրին` ժամը 12:00-ին, Երևանի Տերյան-Կողբացի42-Պուշկին40 բակի բնակիչները կազմակերպում են բողոքի ակցիա ընդդեմ իրենց բակում բազմահարկ շենքի կառուցման:
Այս մասին հայտնում է «Մենք ենք այս քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը:
Ըստ նախաձեռնության անդամների` շինարարությունը սպառնում է զավթել բակային հանգստի գոտին և վտանգել կից շենքերը սեյսմիկ և քաղաքաշինական տեսանկյունից:
Հիշեցնենք, որ այդ տարածքի բնակիչներն արդեն մի քանի օր է` խոչընդոտում են շինարարությունը: Ամեն անգամ, երբ շինարարական մեքենաները սկսում են աշխատել, բնակիչներն իջնում են բակ ու կանգնում շինարարության տարածքում` պահանջելով դադարեցնել ապօրինի գործունեությունը:
Չնայած ոստիկանների հորդորներին` մարդիկ շարունակել են պնդել, որ մինչև վերջ պայքարելու են իրենց իրավունքների համար և թույլ չեն տալու իրենց բակում շենք կառուցել:
Բնակիչները նաև նամակ էին պատրաստել` ուղղված Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանին:
Նշենք, որ շինարարության վայրում որևէ տեղ նշված չէ, թե ով է կառուցապատող ընկերությունն ու ինչ տեսք է ունենալու ապագա շինությունը, ինչը հակասում է գործող օրենքին:
Հարակից շենքերի բնակիչները Epress.am-ի հետ զրույցում նշել էին, որ, ըստ շրջանառվող լուրերի, կառուցապատումն իրականացնում է «Լոկալ դեվելոփերս» կազմակերպությունը, որը պատկանում է գործարար Սամվել Մայրապետյանին:

Сейсмически опасное здание продолжает беспокоить ереванцев
29 января в 12:00 жители домов на перекрестке улиц Терьяна, Кохбаци и Пушкина в центре Еревана проведут акцию против строительства в их дворе элитной многоэтажки. Об этом сообщает гражданская инициатива «Мы – хозяева этого города».
Согласно представителям инициативы, строительство высотки представляет сейсмическую опасность, а также угрожает лишить жителей двора положенной зоны отдыха.
Жители близлежащих домов уже несколько дней препятствуют проведению строительных работ. Каждый раз, когда стройтехника начинает работу, жители выходят во двор и требуют прекращения строительства.
Несмотря на сопротивление полиции, люди продолжают утверждать, что до конца будут «бороться за свои права и не позволят построить у себя во дворе новое здание».
Протестующие также подготовили письмо на имя новоназначенного мэра Еревана Карена Карапетяна.
Отметим, что на месте строительства нигде не указано название строительной компании. Также отсутствует изображение будущего сооружения. Все это противоречит действующему законадтельству.
Жители близлежащих домов в беседе с Epress.am рассказали, что строительством занимается компания «Локал девелоперс», которая принадлежит предпринимателю, владельцу Второго армянского телеканала Самвелу Майрапетяну. Его считают человеком второго президента Роберта Кочаряна.