Հայաստանում բացառում են Եգիպտոսի տարբերակը
Եգիպտոսում խնդիրը ոչ միայն սոցիալական է, այլ նաև արժեքային և աշխարհաքաղաքական զարգացումների հետ է կապված: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսին հայտարարել է ՀՀԿ մամուլի քարտուղար, ԱԺ պատգամավոր Էդուարդ Շարմազանովը` պատասխանելով Epress.am-ի հարցին, թե արդյոք Եգիպտոսում և մի շարք այլ երկրներում բարձրացած հեղափոխության ալիքը կարող է հասնել Հայաստան:
«Հայաստանում որևէ հիմք չկա սոցիալական բունտի համար: Իհարկե, կա դժգոհություն, բայց Հայաստանի իշխանությունները վճռական են իրականացնել  բարեփոխումներ, լավացնել ժողովրդի վիճակը», - հայտարարել է Շարմազանովը:
Ըստ նրա` մի բան է` դժգոհությունը, մեկ այլ բան` սոցիալական բունտը:
«Այսօրվա իշխանությունը` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, տարբերվում է այլ իշխանություններից նրանով, որ երբեք ջայլամի քաղաքականություն չի վարում», - ասել է ՀՀԿ-ական պատգամավորը:
Նրա խոսքով` հեղաշրջումներ և սոցիալական բունտեր լինում են այն երկրներում, որտեղ իշխանությունները լճացած են, ուժ չունեն, քաղաքական կամք չունեն` բարեփոխումներ իրականացնելու:
«Հայաստանում ճգնաժամ չկա: Եթե որոշ մարդիկ երազում են, որ Հայաստանում լինեն ուժեղ ցնցումներ, մենք բացառելու ենք ցնցումները: Եթե որոշ մարդկանց պետք են ուժեղ ցնցումներ, մեզ պետք է ուժեղ Հայաստան», - եզրափակել է Շարմազանովը:

In Egypt, the problem is not only social, but also connected to values and geopolitical developments, said Republican Party of Armenia (HHK) press secretary, MP Eduard Sharmazanov at a press conference in Yerevan today, responding to a question by Epress.am whether the recent wave of events taking place in Egypt as well as a number of other countries could reach Armenia.
"In Armenia, there is no basis whatsoever for a social revolt. Of course, there is discontent, but Armenia's authorities are determined to implement reforms and improve people's situation," he said.
According to him, discontent is one thing; social revolt, another.
"Today's government, headed by RA President Serzh Sargsyan, differs from other governments in that it never adopts an Ostrich Policy," said the HHK MP.
Rebellions and social revolt, according to Sharmazanov, occur in those countries where governments are slow, they have neither strength nor political will to implement reforms.
"There's no crisis in Armenia. If some people dream for powerful shocks to happen in Armenia, we will exclude shocks. If some people need powerful shocks, we need a strong Armenia," concluded the member of parliament.