Հանրահավաք և մոմավառություն. Կարապետյանը դիմելու է «վճռական գործողությունների»
«Փետրվարի 15-ին կայանալու է Հայաստանի քաղաքացիների, ինչու չէ, նաև ազգային համաժողով, որտեղ մենք որոշելու ենք ճիշտ գորրծողությունները», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ժողովրդական կուսկացության առաջնորդ, ԱԼՄ հոլդինգի նախագահ Տիգրան Կարապետյանը:
Կարապետյանի հաղորդմամբ` «ճիշտ գործողությունները» պարունակում են գրավոր վերջնագրի հանձնումը երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
«Վերջնագիրը պարունակելու է ոչ թե կետեր և պայմաններ, այլ արտահերթ ընտրությունների պահանջ: Ի տարբերություն ՀԱԿ-ի, պետք է ասեմ, որ մենք պահանջում ենք խորհրդարանական, հետո նախագահական ընտրություններ», - ասել է Տիգրան Կարապետյանը:
Նա նշել է, որ նախորդ խորհրդարանական ընտրությունները անարդար են եղել:
Կարապետյանի խոսքով` ինքը և իր կողմնակիցները վճռական են տրամադրված: Նա ասել է, որ իր հիմնական խնդիրն այն, որ այժմ հնարավորություն չունի բնակչությանն իրազեկել: Ըստ Ժողովրդական կուսակցության նախագահի, եթե իրենք այդ հնարավորությունն ունենային, ապա տասն անգամ ավելի մարդ կհավաքեին:
Ասուլիսի ընթացքում նա նաև ներկայացրել է իր կուսակցության փետրվարյան գործողությունները: Ըստ այդմ, Ժողովրդական կուսակցությունը կանցկացնի երիտասարդական ֆորում Հայաստանի տարբեր շրջաններից միայն երիտասարդ պատվիրակների մասնակցությամբ, տեղի կունենա հանդիպում ազատամարտիկների հետ, իսկ 28-ին կլինեն «վճռական գործողություններ»:
Պարզաբանելով, թե ինչ է նշանակում «վճռական գործողություններ»` Կարապետյանն ասել է, որ 28-ին կլինի մեծ հանրահավաք, մարտի 1-ին մոմավառություն, 2-ին, 3-ին, 4-ին, 5-ին կլինեն «քաղաքական գործողություններ», որոնց բնույթը, սակայն, նա չի բացատրել:

Сержу Саргсяну готовят ультиматум
15 февраля в Ереване состоится «гражданский национальный форум Армении, на котором будут обсуждаться правильные действия. Об этом журналистам сообщил в понедельник 31 января лидер Народной партии, владелец лишенной эфира телекомпании «АЛМ» Тигран Карапетян.
По его словам, «правильные дейстия» означают предъявление письменного ультиматума президенту Армении Сержу Саргсяну. «В ультиматуме не будет пунктов и условий, а будет только требование о внеочередных выборах. В отличие от Армянского национального конгресса, должен сказать, что мы требуем проведения парламентских, а затем президентских выборов», - сказал Карапетян, заметив, что результаты предыдущих парламентских выборов были сфальсифицированы.
По словам политика, он и его сподвижники настроены решительно. Основной проблемой для себя он считает сложность оповещения населения после закрытия «АЛМ». «Если бы меня не лишили возможности выходить в эфир, то я смог бы собрать в десять раз больше народу».
На пресс-конференции он также представил план действий своей партии на февраль, согласно которому Народная партия проведет «молодежный форум с участием только молодых делегатов из разных областей Армении, встречу с ветеранами карабахской войны».
А на 28 число заланированы «решительные действия», которые подразумевают большой митинг. 1 марта - зажжение свечей в память о жертвах силового разгона мирной демонстрации в 2008 году. 2, 3, 4 и 5 марта будут «политические действия», сути которых лидер Народной партии не раскрыл.