«Գնալու ենք մինչև վերջ». Կառավարության մոտ ակցիաների ալիքը շարունակվում է
Կառավարության շենքի առջև այսօր տեղի է ունեցել հերթական բողոքի ակցիան: Հավաքվածները բողոքում են թիվ N18 հատուկ դպրոցը «Փոքր Մհեր» կրթահամալիրին միացնելու դեմ:
«Այդ միացումից հետո մոտ 20 տարվա փորձ ունեցող մանկավարժներն ու աշակերտները դուրս են մնում», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է N18 դպրոցի արհմիության նախագահ Դավիթ Ասատրյանը:
Ըստ նրա` կրթահամալիրի կանոնադրությամբ` այնտեղ կարող են սովորել 100% առողջ երեխաներ, «իսկ մեզ մոտ շատ անառողջ երեխաներ կան»:
«Մենք այս երեխաների հետ այսքան աշխատել ենք, փողոցից բռնած երեխաներին բերել կրթել և դաստիարակել ենք, ու հենց էնպես հրաժարվե՞նք, փողոց շպրտե՞նք», - ասել է մանկավարժ Քնարիկ Դամաքյանը: Նա ցավով է փաստել, որ այսքանից հետո իր աշակերտները կարող են մուրացկաններ դառնալ:
Նշենք, որ ակցիայի մասնակիցները համապատասխան դիմում են ներկայացրել Կառավարություն և, նրանց խոսքերով, գնալու են մինչև վերջ` իրենց նպատակին հասնելու համար:

Детей с ограниченными возможностями могут выкинуть на улицу ради военной школы
В понедельник перед зданием правительства на площади Республики в Ереване  состоялась очередная акция протеста. Вслед за торговцами с рынков и улиц столицы пришли протестовать члены профсоюза спецшколы №18 для детей с ограниченными возможностями. Власти приняли решение распустить коллектив у учащихся школы, так как ее объединят с образовательным центром «Покр Мгер», который является полувоенным учебным заведением для детей.
«После этого сращивания на улице остаются ученики и педагоги с 20-летнем стажем», - сказал Epress.am председатель профсоюза спецшколы Давид Асатрян. По его словам, в новом образовательном центре могут обучаться «здоровые дети», но не учащиеся спецшколы.
«Мы так долго работали с этими детьми, привели их с улицы, обучали и воспитывали, а теперь мы должны от них отказаться? Выбросить на улицу?», - возмущалась педагог Кнарик Дамакян. Она считает, что после всего этого ее ученики «могут попасть на улицу, стать попрошайками».
Отметим, что участники акции представили в Правительство соответствующее заявление. По их словам, они «готовы идти до конца для достижения своей цели».