Նախկին սպասավորը պատմել է Հայ առաքելական եկեղեցու քրեական օրենքների մասին
Հայ առաքելական եկեղեցին այսօր ամբողջությամբ պատկանում է ՆՍՕՏՏ Գարեգին Բ կաթողիկոսին և նրա եղբորը Մոսկվայի թեմի առաջնորդ տեր Եզրասին: Այս մասին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հետ զրույցում ասել է միջազգային «Մանկավարժ» հիմնադրամի տնօրեն, Հայ առաքելական եկեղեցու նախկին սպասավոր տեր Սահակը:
«Իրենք ինչ ուզում են, անում են, ոչ ոք չի կարող ձայն հանել: Բարձրաստիճան հոգևորականության ցանկն ամբողջությամբ փոխված է, նրանք լուրջ եկեղեցականներից ձերբազատվում են: Այսօր արքեպիսկոպոս ես դու, քահանա, դպիր, միևնույն է` դպիրի կարգավիճակում ես: Երկու հոգին ամբողջությամբ եկեղեցին կառավարում են, եկեղեցում գործում են քրեական օրենքները, ոչ մի բանով եկեղեցին չի տարբերվում այդ աշխարհից», - ասել է տեր Սահակը:
Նա նշել է, որ եկեղեցին իր առաքելությամբ զբաղվելու փոխարեն զբաղված է բիզնեսով, փողերի լվացմամբ և չարչիությամբ: «Էջմիածնում բարձրաստիճան հոգևորականներ կան, որ երթուղային տաքսիներ են դրել գծի մեջ, աշխատեցնում են: Անուններ չեմ ասում, նրանք լավ կհասկանան` ում մասին է խոսքը: Այս է եկեղեցին», - նշել է տեր Սահակը:
Նա նաև խոսել է մարտի 1-ի և քաղբանտարկյալների մասին: Ըստ նրա, եկեղեցիներում վախենում են խոսել այդ թեմաներով, միակ բացառությունը Կաթողիկե եկեղեցին էր, որ պատարագ մատուցեց 10 զոհերի համար: Բայց, ըստ տեր Սահակի ճշտած տեղեկությունների, դրա համար նշված եկեղեցին խնդիր է ունեցել Էջմիածնի հետ:
«Ի սկզբանե որոշված էր, որ պատարագը պետք է անի այդ եկեղեցու քահանան` տեր Ավետիս Դանիելյանը և պետք է նշի մարտի 1-ի 10 զոհերի անունները: Բայց նրան չթողեցին:  Էջմիածնից այլ քահանա ուղարկեցին, որը 10 անուններից բացի, այլ անուններ էլ կարդաց, որպեսզի միայն մարտի 1-ի զոհերի անունները չնշվեն», - ասել է տեր Սահակը: Նա հայտարարել է, որ Ամենայն հայոց կաթողիկոսը պարտավոր է հանդես գալ քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու միջնորդությամբ:

The Armenian Apostolic Church today entirely belongs to His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, and his brother, Bishop Yezras Nersissian, Primate of the Armenian Diocese of Russia and New Nakhijevan and the Pontifcal Legate to the Russian Orthodox Patriarchate of Moscow and All Russia, said Fr. Sahak, a former Armenian Apostolic Church clergyman who now works as a director of a foundation for teachers.
"They do what they want; no one can object. The list of high-ranking clergy has completely changed; they are getting rid of the serious priests. Today you're an archbishop, a priest, a clerk — it's all the same, you have the status of a clerk. Two people completely govern the church; criminal laws are at work in the church; the church differs in no way from this world," said Fr. Sahak, reports local Armenian daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times").
The former clergyman said that instead of being engaged in its mission, the church is engaged in business, money laundering and mercantilism. "There are high-ranking clergy in Etchmiadzin who have put minibus taxis on the line, they're operating them. I don't give names, they know well who I'm talking about. This is the church," he said.
Fr. Sahak also spoke about Mar. 1, 2008, and political prisoners. According to him, the church is afraid to raise these issues, the only exception being the Catholic Church, which held a mass for the 10 victims in the clashes between protestors and police (and military forces) that took place on Mar. 1, 2008, following the allegedly fraudulent presidential elections.
According to the former clergyman, the Catholic Church ran into problems with the Mother See of Holy Etchmiadzin for its decision. "Initially it was decided that the liturgy would be conducted by this church's priest, Fr. Avetis Danielyan, and the names of the Mar. 1 victims had to be noted. But they didn't let him. Another priest was sent from Etchmiadzin, who apart from the 10 names, also read other names, so not only the Mar. 1 victims' names would be mentioned."
Fr. Sahak said the Catholicos of All Armenians is obligated to intervene in releasing political prisoners in Armenia.