Հայաստանի առաջին Օմբուսդսմենը ցանկանում է, որ հաջորդը ենթարկվող չլինի
Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնի` 5 օր թափուր մնալու փաստը օրենքի խախտում է: Այս մասին այսօր ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր, Հայաստանի առաջին Օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանը:
Ինչ վերաբերում է ապագա ՄԻ պաշտպանին, ապա Լարիսա Ալավերդյանը ցանկություն է հայտնել, որ նա «չլինի ենթարկվող» ու չենթարկվի «նկատվող միտմանը` ավելի պասիվ դիրք ունենալ իշխանությունների հետ հարաբերություններում»:
«Օրինակ, Հայաստանում առկա են քաղաքական բանտարկյալներ», - ասել է Ալավերդյանը` նկատելով, որ Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպանը խուսափում էր այս եզրույթից, ինչը Ալավերդյանը զիջում է համարում:
Ըստ նախկին օմբուդսմենի` այս գործունեությունը հոգեբանորեն առավել դժվար է դառնում այն մարդկանց համար, որոնք անմիջական կապ են ունեցել իշխանությունների հետ:

Home / Armenia / Armenia’s First Ombudsman Hopes Next One Calls it Like it Is
The position of Human Rights Defender of Armenia being vacant for 5 days is a violation of the law, said Heritage Party MP and Armenia’s first ombudsman Larisa Alaverdyan, speaking to journalists in Yerevan today.
As for the successor to the current ombudsman, Alaverdyan said she hoped that he or she would “not be subjected to” and would not follow “the observed trend of having a more passive role in relations with ruling authorities.”
“For example, there are political prisoners in Armenia,” said Alaverdyan, noting that the former human rights defender avoided using this term, which Alaverdyan considered a concession.
According to the former ombudsman, this activity becomes psychologically more difficult for those who have had direct ties with the ruling authorities.