Ծամոն` մարդկանց զբաղեցնելու համար. բանավեճ երկպալատանի խորհրդարան ստեղծելու մասին
«Ես համարում եմ դա ուղղակի ծամոն է, որը գցել են, որ զբաղեցնեն մարդկանց», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Հայաստանում երկպալատանի խորհրդարան ստեղծելու հնարավորությունը նման կերպ է մեկնաբանել «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը: Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Կալիֆորնիայում սփյուռքահայերի հետ հանդիպման ժամանակ ասել էր, որ Սերժ Սարգսյանը երկպալատանի խորհրդարան ստեղծելու մտահղացում ունի:
Ըստ Բլեյանի` այս փուլում հայաստանցիների առջև ծառացած գլխավոր խնդիրը Հայաստանն է` «այն սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը, որը ամենասովորական մարդիկ 1991 թվականին հիմնադրել են կոնկրետ խնդիրներ լուծելու համար»: Մնացածը, Բլեյանի խոսքով, լուրջ չէ:
Հանդիպմանը ներկա «Ազգ» օրեթերթի խմբագիր Հակոբ Ավետիքյանը երկպալատանի խորհրդարան ստեղծելու գաղափարը հում է համարել: Նա հիշեցրել է, որ դեռևս 70-ական թվականներից փորձ է արվել միավորել սփյուռքահայությանը, և անցյալ տարի նոյեմբերին Լոս Անջելեսում տեղի ունեցած համաժողովի ժամանակ ևս այդ հարցը քննարկվել է:
Ավետիքյանի կարծիքով` դա Սփյուռքի պահանջն է:
Բանավեճի ընթացքում Աշոտ Բլեյանը նշել է, որ մի քանի տարի հետո բոլորս էլ սփյուռքահայ ենք դառնալու` նկատի ունենալով, որ այսօր կա մեծ արտագաղթ, քանի որ մարդիկ Հայաստանում չեն ուզում ապրել:
Նա նշել է նաև այն հանգամանքը, որ Հայաստանի անկախ պետականության 20 տարում Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններն արդեն պիտի փոխանցվեին դպրոցներ, բուհեր և այլ հաստատությունները, որը սակայն չի արվել:  Ըստ Բլեյանի` եթե մեր հայրենակիցները դրսում շատ արագ ինտեգրվեին այնտեղի կյանքին, մասնակցեին ընտրություններին, քաշ ձեռք բերեին, կկարողանայինք Հայաստան-Սփյուռք հարցերը լուծել:

Throwing a Bone to the People to Keep them Occupied: Opinion on Bicameral Parliament in Armenia
"I consider that simply gum, which they've thrown, to keep people occupied," said principal of the Mkhitar Sebastatsy educational complex Ashot Bleyan, commenting on recent news that Armenia's parliament will be split into two chambers.
Recall, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan in California last week had informed Armenian-Americans of RA President Serzh Sargsyan's intention of creating a bicameral parliament, with the upper house — the Senate — including representatives from the Diaspora.
According to Bleyan, the main issue before Armenians today is Armenia: "that limited liability company which the most average people founded in 1991 in order to solve specific problems." The rest, said Bleyan, is not serious.
Also present at the meeting, local daily Azg ("Nation") editor Hakob Avetikyan considered the idea of having a two-house parliament not yet ripe. He recalled an attempt in the 70s to unite Diasporan Armenians — an issue which was raised again in Nov. 2010 during a convention in Los Angeles.
In Avetikyan's opinion, this is the diaspora's demand.
During the debate, Bleyan noted that in a few years, "we'll all be Diasporan Armenian," referring to the large numbers of Armenians in Armenia who emigrate, because people don't want to live in Armenia, he said.
Furthermore, he added, in 20 years of Armenia's independence, Armenia-Diaspora relations were supposed to have transferred to schools, universities and other educational institutions, which, however, has not happened.
According to Bleyan, if "our compatriots abroad" integrated very quickly to life in Armenia, participated in elections, and pulled their weight, we would be able to resolve Armenia-Diaspora relations.