Թուրքիայում հայերը վախենում են խոսել իրենց արմատների մասին. Գյուլթեկին
Այս օրերին Երևանում է գտնվում Դերսիմի հայերի միության նախագահ Միհրան Փրկիչ Գյուլթեկինը, ով եկել է ծանոթանալու Հայաստանի հետ և հայ հանրությանը ծանոթացնելու իր կազմակերպության ծրագրերի և նպատակների հետ:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա տեղեկացրել է, որ Միության նպատակն է Դերսիմի հայերի ինքնության վերականգնումը, մշակութային հարստություններին տեր կանգնելն ու հայոց լեզուն սովորելը: Սակայն ինքը` Գյուլթեկինը, առայժմ դժվարանում է հայերեն խոսել:
«Ես էլ ներառյալ` երեք սերունդ է, որ Դերսիմում ապրել եմ` ամբողջովին կտրված արմատներից, կրոնական բոլոր ավանդույթներից և ընդհանրապես ազգային ավանդույթներից», - ասել է նա:
Հայերը սկսել էին Դերսիմ տեղափոխվել 19-րդ դարի վերջում` փախչելով ջարդից, և այստեղ բնակվող բոլոր ցեղատոհմերը, ըստ Գյուլթեկինի, անպայման հայկական արմատներ ունեն:
«Քանի որ նույն վախը շարունակում է ապրել մարդկանց մեջ, նրանք չեն գտնում քաջություն, որպեսզի խոստովանեն, որ իրենք ունեն հայկական արմատներ», - ասել է բանախոսը: Նա մեջբերել է Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի խոսքերն այն մասին, որ «հայ լինելը որոշակի ընդդիմություն է համարվում»` նշելով, որ ինքը, այնուամենայնիվ, կայացրել է իր որոշումը, ինչին հետևեց դատարան դիմելը, անվան և կրոնի փոփոխությունը:
Գյուլթեկինը դժվարացել է ասել, թե ինչքան հայ է բնակվում Դերսիմում, սակայն ընդգծել է, որ Դերսիմի գյուղերի 75 տոկոսը հայաբնակ են: «Դերսիմի գյուղաքաղաքներն այդքան էլ մարդաբնակ չեն, բայց, միությունը հիմնելիս, ես որոշակի ուսումնասիրություն իրականացրեցի և 15 օրվա ընթացքում մոտավորապես 200 հայկական արմատներ ունեցող ընտանիք գտա», - պատմել է Գյուլթեկինը:
Բանախոսը նաև նշել է, որ դատարան դիմող և դավանանքը փոխող հայերի թիվը շատ քիչ է:
«Մարդկանց մեջ կա այն վախը, որ անցյալի իշխանությունը կարող է վերադառնալ և նորից կարող են ճնշումներ լինել: Անցյալի վախով են շարունակում ապրել», - տեղեկացրել է Դերսիմի հայերի միության նախագահը:
Ըստ Գյուլթեկինի` գոյություն ունի նաև նյութական խնդիր, ինչը ևս վախի պատճառ է հանդիսանում, «քանի որ այսօր «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության շնորհիվ Թուրքիայում իսլամացման գործընթաց է գնում»:

Тысячи армян Турции боятся заявить о своем происхождении
В эти дни в Ереване находится председатель Союза армян турецкой провинции Дерсим Мигран Спаситель Гультеким. Свое имя Гюльтекин выбрал после крещения, а в Армению он прибыл для того, чтобы познакомиться с Арменией и познакомить армянское общество с программами и целями Союза.
Целью Союза является восстановление идентичности армян и культурных ценностей, а также изучение армянского языка. Однако изъясняться на армянском сам Гюльтекин пока не может, и с журналистами он общался через переводчика.
- Три поколения моей семьи, как и я сам, жили в Дерсиме, полностью оторванные от корней, от религиозных и национальных традиций.
Армяне перебрались в Дерсим в конце 19 века, спасаясь от уже начавшихся погромов, и у всех проживающих здесь представителей других национальностей обязательно есть армянские корни.
Из-за того что люди продолжают жить в страхе, они не находят в себе храбрости, чтобы признаться в своих армянских корнях, - сказал он.
Председатель Союза армян Дерсима процитировал премьера Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о том, что «армянин означает оппозиция» и подчеркнул, что, тем не менее, принял окончательное решение, обратился в суд, сменил имя и вероисповедание.
Гюльтекин затруднился назвать точное число проживающих в Дерсиме армян, однако сообщил, что 75% сел ила - армянонаселенные. «В деревнях и городах Дерсима проживает немного людей. Создавая Союз, я провел небольшое исследование и только за 15 дней нашел около 200 семей с армянскими корнями».
Кроме того, здесь очень мало людей, обращающихся в суды и сменяющие мусульманство на христианство. «В людях остается страх, что может вернуться власть, которая была в прошлом, и снова станет давить. Они продолжают жить страхами прошлого», - заявил председатель Союза армян Дерсима.
По словам Миграна Спасителя Гюльтекина, существует ряд экономических проблем, что также является причиной страхов. «Многие занимаются торговлей и этим зарабатывают себе на жизнь. Люди боятся лишиться и этой возможности, кроме того, благодаря правящей партии «Справедливость и развитие» в Турции начался процесс исламизации».