Թուրքիայում հայերը վախենում են խոսել իրենց արմատների մասին. Գյուլթեկին
Այս օրերին Երևանում է գտնվում Դերսիմի հայերի միության նախագահ Միհրան Փրկիչ Գյուլթեկինը, ով եկել է ծանոթանալու Հայաստանի հետ և հայ հանրությանը ծանոթացնելու իր կազմակերպության ծրագրերի և նպատակների հետ:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա տեղեկացրել է, որ Միության նպատակն է Դերսիմի հայերի ինքնության վերականգնումը, մշակութային հարստություններին տեր կանգնելն ու հայոց լեզուն սովորելը: Սակայն ինքը` Գյուլթեկինը, առայժմ դժվարանում է հայերեն խոսել:
«Ես էլ ներառյալ` երեք սերունդ է, որ Դերսիմում ապրել եմ` ամբողջովին կտրված արմատներից, կրոնական բոլոր ավանդույթներից և ընդհանրապես ազգային ավանդույթներից», - ասել է նա:
Հայերը սկսել էին Դերսիմ տեղափոխվել 19-րդ դարի վերջում` փախչելով ջարդից, և այստեղ բնակվող բոլոր ցեղատոհմերը, ըստ Գյուլթեկինի, անպայման հայկական արմատներ ունեն:
«Քանի որ նույն վախը շարունակում է ապրել մարդկանց մեջ, նրանք չեն գտնում քաջություն, որպեսզի խոստովանեն, որ իրենք ունեն հայկական արմատներ», - ասել է բանախոսը: Նա մեջբերել է Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի խոսքերն այն մասին, որ «հայ լինելը որոշակի ընդդիմություն է համարվում»` նշելով, որ ինքը, այնուամենայնիվ, կայացրել է իր որոշումը, ինչին հետևեց դատարան դիմելը, անվան և կրոնի փոփոխությունը:
Գյուլթեկինը դժվարացել է ասել, թե ինչքան հայ է բնակվում Դերսիմում, սակայն ընդգծել է, որ Դերսիմի գյուղերի 75 տոկոսը հայաբնակ են: «Դերսիմի գյուղաքաղաքներն այդքան էլ մարդաբնակ չեն, բայց, միությունը հիմնելիս, ես որոշակի ուսումնասիրություն իրականացրեցի և 15 օրվա ընթացքում մոտավորապես 200 հայկական արմատներ ունեցող ընտանիք գտա», - պատմել է Գյուլթեկինը:
Բանախոսը նաև նշել է, որ դատարան դիմող և դավանանքը փոխող հայերի թիվը շատ քիչ է:
«Մարդկանց մեջ կա այն վախը, որ անցյալի իշխանությունը կարող է վերադառնալ և նորից կարող են ճնշումներ լինել: Անցյալի վախով են շարունակում ապրել», - տեղեկացրել է Դերսիմի հայերի միության նախագահը:
Ըստ Գյուլթեկինի` գոյություն ունի նաև նյութական խնդիր, ինչը ևս վախի պատճառ է հանդիսանում, «քանի որ այսօր «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության շնորհիվ Թուրքիայում իսլամացման գործընթաց է գնում»:

Union of Dersim Armenians Chair Mihran Prkich (“Saviour”) Gültekin has come to Armenia to become more familiar with the country and to introduce Armenians in Armenia to his organization and its aims and programs. The union is comprised of Armenians born in Dersim, in Turkey’s Tunceli province.
Meeting with journalists in Yerevan today, Gültekin said the union’s goal is to restore Dersim Armenians’ identity, preserving cultural riches and learning the Armenian language. However, Gültekin himself does not speak Armenian well.
“Including me, it’s three generations [of Armenians], who have lived in Dersim, completely cut off from their roots, all religious traditions and national traditions in general,” he said.
Armenians began to move to Dersim at the end of the 19th century, escaping from the massacre, and all those of different nationalities who live here, according to Gültekin, definitely have Armenian roots.
“Since the same fear continues to live on in people, they can’t find the courage to confess that they have Armenian roots,” he said. Gültekin recalled Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan’s words that “being Armenian is considered a certain [type of] opposition,” noting that he, nevertheless, has made his decision, after which he went to court and changed his name and religious affiliation.
Gültekin was unable to say how many Armenians live in Dersim; however, he stressed that 75% of the population in Dersim villages are Armenian. “Dersim’s village-cities are not that populated, but after creating the union, I did some research and in a span of 15 days, I found 200 families with Armenian roots.”
The Union of Dersim Armenians chair noted that the number of Armenians who go to court and change their religious affiliation is very few.
“There is a fear in people that the past government could return and again exert pressure [on the people]. They continue to live with the fear of the past,” he said.