Մանկապղծության մեջ մեղադրվող հայ գործարարը ձերբակալվել է
«Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ի և «Մեթըլ Փրինս» կորպորացիայի սեփականատեր, ԱՄՆ քաղաքացի Սերոբ Տեր-Պողոսյանը ձերբակալված է: Այս մասին News.am-ին հայտնել է ՀՀ  Ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի խոսնակ Արծվին Բաղրամյանը: Նրա խոսքով` Տեր-Պողոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 140 հոդվածի հատկանիշներով` սեքսուալ բնույթի գործողություններին հարկադրելը:
Մեղադրանքը հաստատվելու դեպքում` նրան սպասվում է  տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի 200-ապատիկից 300-ապատիկի չափով, ուղղիչ աշխատանքներով` առավելագույնը 2 տարի ժամկետով կամ ազատազրկում 1-3 տարով:
Հիշեցնենք, որ ախթալացիները լեռնահարստացման կոմբինատի սեփականատիրոջը մեղադրում էին սոցիալապես անապահով ընտանիքների անչափահաս տղաներին մեծ գումարներով դեպի իրեն գրավելու և նրանց պղծելու մեջ:
Ավելի վաղ Սերոբ Տեր-Պողոսյանն «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում հերքել էր մամուլի հրապարակումները` ասելով, թե այս կերպ փորձում են արատավորել իր ու իր կնոջ բարի համբավը: ԱՄՆ քաղաքացին առանց անուններ նշելու ասում է, թե Ախթալայում իրեն նախանձողներ կան, որ շարունակ վատություն են ուզում իրենց անել, բայց ինքը, այս ամենին հակառակ, միշտ էլ օգնել է ախթալացիներին, ու կշարունակի օգնել:
«Չկա ընտանիք, մարդ, որին օգնած չլինեմ», – ասաց Տեր-Պողոսյանը:
Ինչպես նշել էր «Ազատությունը», Ախթալայի կոմբինատի սեփականատերը ևս լայն կապեր ունի կառավարությունում, իսկ մինչև դեկտեմբերի 31-ը` հանդիսանում էր վարչապետի խորհրդականը:
Տիգրան Սարգսյանի օգնական Արամ Անանյանը հայտարարել էր, թե Սերոբ Տեր-Պողոսյանը ազատվել է վարչապետի խորհրդականի պաշտոնից նրա պայմանագրի ժամկետի ավարտման, ոչ թե նրա անվան շուրջ տարածված լուրերի պատճառով:
Վարչապետ Սարգսյանն, իր հերթին, իր բլոգում անդրադարձել էր արդեն նախկին խորհրդականի անվան շուրջ տարածվող լուրերին` գրելով. «Չեմ կարողանում համապատասխան բառեր գտնել իմ զգացածն արտահայտելու համար: Կարող եմ միայն խոստանալ. Հետևելու եմ, որ այս հրապարակման հետքերով քննությունը լինի արագ, համակողմանի և թափանցիկ»:

Арестован обвиняемый в педофилии экс-помощник премьера Армении
Владелец Ахталинского горно-обогатительного комбината, бывший советник премьер-министра Армении, гражданин США Сероб Тер-Погосян арестован. Об этом News.am сообщил пресс-секретарь Службы национальной безопасности Армении Арцвин Багдасарян. По его словам, Тер-Погосян обвиняется по статье 140 (принуждение к действиям сексуального характера).
В случае доказательства его вины ему грозит штраф в размере 200-300 минимальных зарплат и два года исправительных работ или лишение свободы сроком до 3 лет.
Напомним, что ахталинцы обвиняют владельца горно-обогатительного комбината в растлении малолетних мальчиков из необеспеченных семей.
Ранее Сероб Тер-Погосян в интервью радио «Свобода» опроверг все публикации в прессе, назвав их попытками опорочить доброе имя его и его супруги.
Гражданин США подеркнул, что у него есть многочисленные завистники в Ахтале, которые постоянно пытаются ему навредить, но он, вопреки этому, всегда помогал, и будет помогать местным.
Владелец Ахталинского комбината имеет большие связи в правительстве, а до 31 декабря 2010 года являлся помощником премьер-министра Армении.
Помощник премьера Тиграна Саркисяна Арам Ананян заявил, что Сероб Тер-Погосян освобожден от занимаемой должности по причине истечения срока его контракта, а не из-за слухов о его аморальном поведении.
Премьер-министр Саркисян, в свою очередь, в своем блоге затронул распространенные слухи о своем уже бывшем помощнике, в частности, отметив, что «не может найти слов, чтобы высказаться». «Могу только пообещать: я прослежу, чтобы расследование по этому делу было быстрым, всесторонним и прозрачным», - подчеркнул Саркисян.