Ադրբեջանահայության խնդիրն անտեսված է իշխանությունների պատճառով. Մելիքյան
Ադրբեջանահայերի խնդիրը ինչպես անտեսված եղել է, այնպես էլ մնում է անտեսված: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարել է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Արման Մելիքյանը:
Նրա խոսքով` այս հարցում կարող են մեղադրել ԱՄՆ-ին, ռուսներին, բայց երբեք չեն մեղադրում մեր իշխանություններին, որոնց անհետևողականության պատճառով են անտեսված մնում այդ խնդիրները: Մելիքյանը պնդում է, որ ազատագրված տարածքները պետք է սեփականության իրավունքով տրվեն ադրբեջանահայ փախստականներին:
«Նախիջևանահայության և ադրբեջանահայության խնդիրները կարող են լուծում գտնել մեր հնարավորությունների շրջանակներում: Մեր հանրությունը պիտի գիտակցի, որ ադրբեջանահայության խնդիրը նաև մեր ազգային անվտանգության խնդիրն է»,- նշել է Արման Մելիքյանը:
Խոսելով նաև ԼՂ խնդրի մասին` բանախոսը հայտարարել է, որ Հայաստանի իշխանությունները ենթարկվում են արտաքին ճնշումների և չունեն խնդրի լուծման բանաձևը:

Карабахские территории предлагают отдать армянам из Азербайджана
Вопрос армян Азербайджана как игнорировался, так и игнорируется, заявил в пятницу,   11 февраля, на встрече с журналистами экс-глава МИД Карабаха Арман Меликян.
По его словам, в этом вопросе принято обвинять США и РФ, но «никто и никогда не обвияет в этом армянские власти, по причине непоследовательности которых игнорируется данный вопрос».
Меликян считает, что вопрос можно решить, «передав освобожденные территории Карабаха в собственность армянских беженцев из Азербайджана».
«Вопросы армян Азербайджана и Нахичевани могут быть решены в рамках наших возможностей. Наша общественность должна осознать, что вопрос беженцев является вопросом национальной безопасности», - отметил Меликян.
Говоря о карабахском вопросе, экс-министр заявил, что армянские власти подвержены внешним давлениям и не имеют четкой формулы решения.