Առևտրականների պահանջը մասամբ բավարարվել է, բայց ակցիաները շարունակվելու են
Թուրքիայից և այլ երկրներից Հայաստան ապրանք ներկրող առևտրականների պահանջը մասամբ բավարարված է. ապրանքի մեկ կիլոգրամի դիմաց վերջերս բարձրացված 8 դոլարը կրկին դարձել է 6 դոլար, և այժմ բանակցություններ են ընթանում 6 դոլարը իջեցնել նախկին գնի` 4 դոլարի:
Հիշեցնենք, որ առևտրականների հարցով այս շաբաթ զբաղվում էին ԱԺ պատգամավորներ Լարիսա Ալավերդյանը և Անահիտ Բախշյանը` «Ժառանգություն» կուսակցությունից, ինչպես նաև դաշնակցական պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
Epress.am-ի հետ զրույցում առևտրական Գևորգ Սարոյանը պատմել է, որ իրենց հարցը բոլոր համապատասխան փաստաթղթերով գտնվում է պատգամավորների վերահսկողության տակ:
«Պատգամավորները նաև կապվել են միջնորդ կազմակերպությունների հետ, որոնք ասել են, որ գների բարձրացումը կապված է Թուրքիայի հետ: Հիմա էլ պատգամավորները փորձում են ճշտել, թե էդ ինչն ա կապված Թուրքիայի հետ»,- ասել է մեր զրուցակիցը:
Առևտրականները` Թուրքիայից, Սիրիայից և այլ երկրներից, ապրանք տեղափոխելու և մաքսազերծելու համար դիմում են բեռնափոխադրող ընկերություններին, որոնք էլ, փաստորեն, բարձրացրել են մաքսազերծման գումարի չափը:
Սարոյանի խոսքով` իրենք, ամեն դեպքում, նախատեսում են բողոքի ակցիաները շարունակել, սակայն հստակ որոշում հետագա անելիքների վերաբերյալ դեռևս չեն կայացրել:
Ավելի վաղ նրանք հանդիպել էին Տրանսպորտի և կապի նախարարի հետ, սակայն վերջինս հայտնել էր, որ բեռնափոխադրող կազմակերպություններն անհատ ձեռներեցներ են, և պետական վերահսկողություն այդ հարցում չկա:

Ереванские торговцы частично удовлетворены, но протест продолжат
Требование торговцев, импортирующих товар в Армению из Турции и других стран, удовлетворено: пошлина за килограмм товара снизилась на $2 и составляет $6. В данный момент ведутся переговоры понизить пошлину до $4. Напомним, что решение о повышении пошлины приняли компании, осуществляющие грузоперевозки.
Вопросом торговцев на этой неделе занимались депутаты Лариса Алавердян и Анаит Бахшян из партии «Наследие», а также депутат от «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян.
Торговец Геворг Сароян рассказал Epress.am, что их вопрос «со всеми соответствующими документами находится под контролем депутатов».
«Депутаты связались с компаниями-посредниками, которые сказали, что повышение цен связано с Турцией. Теперь депутаты пытаются выяснить, что именно связано с Турцией», - сказал наш собеседник.
Для осуществления перевозок и разтамаживания товаров из Турции, Сирии и других стран торговцы обращаются в грузоперевозочные компании, которые, фактически, и повысили тариф.
По словам Сарояна, они, в любом случае, намерены продолжить акции протеста, однако четкого решения относительно дальнейших действий пока не приняли.
Напомним, что ранее они встречались с министром транспорта и связи, который, сообщил, что грузоперевозочные компании – частные предприниматели, и госконтроля в этом вопросе не существует.