Դատարանը վճռեց. Բերլուսկոնիին կդատեն
Այսօր Իտալիայի դատարանը վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու մասին որոշում է կայացրել: Վարչապետը մեղադրվում է անչափահաս աղջիկների հետ սեռական կապեր ունենալու և պաշտոնական դիրքը չարաշահելու մեջ:
Դատավոր Քրիստինա Դի Չենզոն դատական գործ սկսելու վճիռը կայացրել է այսօր: Դատավարությունը կմեկնարկի ապրիլի 6-ին:
Ինքը` Բերլուսկոնին, հերքում է իր դեմ առաջադրվող բոլոր մեղադրանքները` համարելով, որ դրանք ընդդիմադիր գործիչների սադրանքների արդյունք են:
Հիշեցնենք, որ հարյուր հազարավոր իտալուհիներ փետրվարի 13-ին բողոքի ցույց էին անցկացրել` պահանջելով, որպեսզի կանանց նկատմամբ իր թուլությունը թաքցնել չկարողացող 74-ամյա վարչապետը հրաժարական տա: Բողոքի ակցիայի մասնակիցների կարծիքով` վարչապետի պահվածքը վիրավորում է կանանց արժանապատվությունը:

Berlusconi Ordered to Stand Trial
Silvio Berlusconi, the Italian prime minister, has been ordered to stand trial on charges he paid for sex with a 17-year-old girl and then used his political position to try and cover it up, reports Al Jazeera English.
Cristina Di Censo, a Milan judge, handed down the indictment on Tuesday. The trial is set to begin on  April 6.
The 74-year-old billionaire has denied the charges against him, saying they are politically motivated. However his lawyers on Tuesday said they "didn't expect anything else," in response to the news.
Prosecutors bringing the case against Berlusconi allege he paid for sex with a "significant number" of young women including a Moroccan dancer nicknamed Ruby the Heart Stealer, who was 17 at the time.
The premier is also accused of using his influence to free her from custody after being arrested on suspicion of an unrelated theft.