Հայաստանում որոշել են ձևավորել Կանանց հարցերով խորհրդակցական խումբ
Փետրվարի 16-ին, ժամը 16:00-ին ԵՊՀ գրադարանի նախասրահում տեղի կունենա «Կին քաղաքական գործիչներից կին քաղաքական գործիչներին» ձեռնարկի շնորհանդեսը, որի ընթացքում ելույթ կունենան Միացյալ Թագավորության դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլը, Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը, ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը:
Քաղաքական դաշտում կանանց ներգրավվածությունը կարևորելու և ընդլայնելու նպատակով Բրիտանական խորհուրդը Երևանում Բրիտանական դեսպանատան ֆինանսավորմամբ 2008 թվականին նախաձեռնել է Wo/Men in Politics երկամյա ծրագիրը: Հինգ խորհրդարանական և հինգ արտախորհրդարանական կուսակցությունների 20 կին ներկայացուցիչ մասնակցել են հմտությունների զարգացմանն ուղղված դասընթացների և մի շարք փորձի փոխանակման ծրագրերի արտերկրում: Անգլիայի, Շոտլանդիայի և Ուելսի խորհրդարաններ այցելության ընթացքում ծրագրի մասնակիցները ծանոթացել են Միացյալ Թագավորության կառավարման համակարգին, հավասար հնարավորությունների քաղաքականությանը և ուսումնասիրել են գենդերային հավասարությանն ուղղված ծրագրերը:
Wo/Men in Politics ծրագրի արդյունքում Հայաստանում որոշվել է ձևավորել Կանանց հարցերով խորհրդակցական խումբ: Այս խմբի գործունեության շնորհիվ հնարավոր կլինի Ազգային ժողովում տարածել հավասար հնարավորությունների քաղաքականությունը և ապահովել կնոջ ակտիվությունը խորհրդարանում:
Շնորհանդեսին ներկայացվող ուսումնական ձեռնարկն ուղղված է քաղաքականության ասպարեզում սկսնակ կին գործիչների հմտությունների բարձրացմանը: Գրքում զետեղված տեղեկատվությունն ու խորհուրդները ներառում են Մեծ Բրիտանիայի և Հայաստանի փորձը:

Parliamentary Group on Women's Issues to be Established in Armenia
The "From Women Politicians to Women Politicians" training manual will be launched at 4 pm on Feb. 16 in the Yerevan State University (YSU) library lobby, during which time British Ambassador to Armenia Charles Lonsdale, Director of the British Council Armenian office  Arevik Saribekyan and Republican Party of Armenia MP Karine Ajemyan will make speeches.
With the aim of increasing the effectiveness of women in politics, as well as changing the public perception about female leadership, the British Council implemented the two-year project financed by the British Embassy in Yerevan called Wo/Men in Politics in 2008. Twenty women from 5 parliamentary and 5 non-parliamentary political parties participated in the skills development training programs, as well as study visits abroad. While visiting the parliaments of England, Scotland and Wales, program participants became familiar with the United Kingdom's system of government and equal opportunities policy, as well as studying programs aimed at gender equality.
As a result of the Wo/Men in Politics project, it was decided to establish a parliamentary group in Armenia focusing on women's issues. The activities of this group will make it possible to disseminate equal opportunities policy in Armenia's National Assembly and to ensure women's active involvement in parliament.
The training manual is aimed at increasing the skills of emerging female workers in the political arena. The information and advice presented in the book include experience from Armenia and the UK.