Հայաստանում որոշել են ձևավորել Կանանց հարցերով խորհրդակցական խումբ
Փետրվարի 16-ին, ժամը 16:00-ին ԵՊՀ գրադարանի նախասրահում տեղի կունենա «Կին քաղաքական գործիչներից կին քաղաքական գործիչներին» ձեռնարկի շնորհանդեսը, որի ընթացքում ելույթ կունենան Միացյալ Թագավորության դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլը, Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը, ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը:
Քաղաքական դաշտում կանանց ներգրավվածությունը կարևորելու և ընդլայնելու նպատակով Բրիտանական խորհուրդը Երևանում Բրիտանական դեսպանատան ֆինանսավորմամբ 2008 թվականին նախաձեռնել է Wo/Men in Politics երկամյա ծրագիրը: Հինգ խորհրդարանական և հինգ արտախորհրդարանական կուսակցությունների 20 կին ներկայացուցիչ մասնակցել են հմտությունների զարգացմանն ուղղված դասընթացների և մի շարք փորձի փոխանակման ծրագրերի արտերկրում: Անգլիայի, Շոտլանդիայի և Ուելսի խորհրդարաններ այցելության ընթացքում ծրագրի մասնակիցները ծանոթացել են Միացյալ Թագավորության կառավարման համակարգին, հավասար հնարավորությունների քաղաքականությանը և ուսումնասիրել են գենդերային հավասարությանն ուղղված ծրագրերը:
Wo/Men in Politics ծրագրի արդյունքում Հայաստանում որոշվել է ձևավորել Կանանց հարցերով խորհրդակցական խումբ: Այս խմբի գործունեության շնորհիվ հնարավոր կլինի Ազգային ժողովում տարածել հավասար հնարավորությունների քաղաքականությունը և ապահովել կնոջ ակտիվությունը խորհրդարանում:
Շնորհանդեսին ներկայացվող ուսումնական ձեռնարկն ուղղված է քաղաքականության ասպարեզում սկսնակ կին գործիչների հմտությունների բարձրացմանը: Գրքում զետեղված տեղեկատվությունն ու խորհուրդները ներառում են Մեծ Բրիտանիայի և Հայաստանի փորձը:

«Женщинам-политикам от женщин-политиков» презентовали в Ереване
16 февраля в 16:00 в вестибюле библиотеки Ереванского госуниверситета пройдет презентация пособия «Женщинам-политикам от женщин-политиков», в ходе которого выступят посол Великобритании в Армении Чарльз Лонсдейл, глава армянского офиса Британского Совета Аревик Сарибекян и депутат от правящей Республиканской партии Карине Ачемян.
В 2008 году Британский Совет при поддержке посольства Великобритании начал в Армении двухгодичную программу Wo/Men in Politics, целью которой является расширить вовлеченность женщин в политику.
20 предствительниц 5 парламентских и 5 внепарламентских партий приняли участие в семинарах по развитию навыков и нескольких зарубежных программах по обмену опытом. В ходе визитов в парламенты Англии, Шотландии и Уэльса участницы программы ознакомились с системой управления Объединенного Королевства, политикой равных прав и изучили программы гендерного равноправия.
По результатам программы Wo/Men in Politics, в Армении было решено создать Совещательную группу по вопросам женщин. Благодаря деятельности этой группы, в Национальном Собрании Армении станет возможным распространять политику равных прав и обеспечить активность женщин в Парламенте.
Представленное на презентации учебное пособие направленно на развитие навыков женщин-новичков в политике. Информация и советы, изложенные в данном пособии, вбирают в себя опыт Великобритании и Армении. Британский Совет намерен передать тираж пособия в библиотеки и вузы страны.