Ստեփանակերտը պատասխանել է «Ճգնաժամերի ստեղծման խմբին»
«Միջազգային ճգնաժամային խմբի»`/ICG/ «Հայաստան և Ադրբեջան. կանխելով պատերազմը» զեկույցը նպատակ ունի համոզել Հայաստանին «մեղմացնել» դիրքորոշումը բանակցային գործընթացում, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հարցում, այսպես է փաստաթուղթը մեկնաբանել պաշտոնական Ստեփանակերտը:
«Այսօրվա դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դիրքորոշումները բանակցային գործընթացում ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետությունն այն մասով, որով ԼՂՀ-ն լիազորել է նրան: Սակայն, խաղաղարար գործընթացի բոլոր գործող անձինք, ինչպես նաև հասարակական հատվածը, որը շահագրգռված է ադրբեջանա-ղարաբաղյան դիմակայության խաղաղ կարգավորման մեջ, այդ թվում նաև ICG-ին, պետք է հաշվի առնեն այն փաստը, որ վերջին խոսքը, այնուամենայնիվ, պատկանում է ԼՂՀ ժողովրդին ու իշխանություններին», - ասված է ԼՂՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Այլ հարց է` ինչքանով է օբյեկտիվ այն զեկույցը, որը գրվել է Լեռնային Ղարաբաղից հազարավոր կիլոմետրեր հեռու, իսկ զեկույցի հեղինակները ոչ մի անգամ, թեկուզ քաղաքավարության համար, չեն այցելել ԼՂՀ: Էլ չխոսելով այն բանի մասին, որ վերջին ժամանակներս «Միջազգային ճգնաժամային խմբի» եվրոպական ծրագրի տնօրեն Սաբինա Ֆրեյզերը հաստատվել է Ստամբուլում, որտեղ, հիմք ընդունելով ԶԼՄ-ի հրապարակումներն ու հաճախ իրականությունից կտրված տեղեկությունները, խորհուրդներ է տալիս հակամարտության կողմերին: Չէ որ նույնիսկ մեկ անգամ այցելելով ԼՂՀ, ոչ միայն կարելի է ըմբռնել հակամարտության էությունը, այլև համոզվել հանրապետության կայացած լինելու և կենսունակության մեջ:
Փաստորեն, ICG-ին առաջարկում է լուծել հակամարտության հետևանքները, այլ ոչ թե բուն հակամարտությունը, ինչը կողմերի հասարակությունների միջև ծայրահեղ լարվածության պայմաններում կրակի վրա յուղ է լցնում: Սաբինա Ֆրեյզերը, միգուցե առանց գիտակցելու, նոր ճգնաժամային իրավիճակ է ստեղծում, ինչին էլ հենց ձգտում է ադրբեջանա-թուրքական տանդեմը, որպեսզի, օգտվելով աղմուկից, փորձի լուծել հարցը իր ձևով: Պատահական չէ, որ Ֆրեյզերը Անկարային է վերագրում տարածաշրջանում հիմնական կարգավորողի և ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում միջնորդի դերը: Այնպես որ, «Միջազգային ճգնաժամային խմբին» տեղին է անվանել «Ճգնաժամերի ստեղծման խումբ»:
Անշուշտ, Արցախում կիսում են ՄՃԽ-ի անհանգստություններն առ այն, որ պատերազմը կարող է վերսկսվել ցանկացած պահի, և որ այն ամբողջ տարածաշրջանի համար աննախադեպ կործանարար հետևանքներ է ունենալու: Սակայն, նմանատիպ զեկույցներում հարկ է նշել ստեղծված պայթյունավտանգ իրավիճակների կոնկրետ մեղավորներին: Շփման գծում առկա լարվածությունը վերջին տարիներին Ադրբեջանի կողմից իրականացվող նպատակամետ քաղաքականության արդյունքն է: Ադրբեջանում սաստկացող ռազմական հռետորաբանության և ռազմատենչ տրամադրությունների աճի պայմաններում անհասկանալի է արտասահմանյան պետությունների միջնորդների և ներկայացուցիչների մեղմ դիրքորոշումը, որոնք արդեն վաղուց պետք է վճռականորեն դատապարտեին նախագահ Ալիևին` կոչ անելով նրան հրաժարվել սպառնալիքների քաղաքականությունից և բանակցությունների սեղանի շուրջ նստել հակամարտության հիմնական կողմի` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ: ՄՃԽ առաջարկությունները, ցավոք, չեն կարող լուծել սկզբունքային տարաձայնությունները: Մանր զիջումների մարտավարությունն ագրեսիվ կողմի օգտին պարզապես կբորբոքի նրա ախորժակը:
Ներկա իրավիճակում անհրաժեշտ է ինչպես ռազմական, այնպես էլ ոչ ռազմական բնույթի վստահության միջոցների արագ իրականացում: Միջազգային հանրությունը պետք է անմիջական հարաբերություններ հաստատի Լեռնային Ղարաբաղի հետ: ԼՂՀ ինտեգրումը միջազգային գործընթացներին գրեթե այն միակ գործիքն է միջազգային հանրության արսենալում` հակազդելու նոր պատերազմի տանող իրավիճակին: Միջազգային հանրության կողմից  ԼՂՀ անտեսումը հօգուտ Ադրբեջանի պարզապես ուժեղացնում է վերջինիս վստահությունն առ այն, որ նա նոր ագրեսիայի իրավունք ունի:
Միջազգային հանրությունը չպետք է կրկնի 1990-ական թվականների սկզբին կատարած սխալը, երբ Ադրբեջանի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը և Լեռնային Ղարաբաղի համանման իրավունքի մերժումը ընկալվեցին Ադրբեջանի կողմից որպես քարտ-բլանշ ԼՂՀ դեմ լայնամասշտաբ ագրեսիա իրականացնելու և նրա ժողովրդի կամքը ճնշելու համար: Արդյո՞ք ժամանակը չէ դասեր քաղել անցյալից», - ասված է հայտարարության մեջ:

The International Crisis Group (ICG) report Armenia and Azerbaijan: Preventing War aims to convince Armenia to 'soften' its positions in the negotiation process, in particular, on the issue of the final status of Nagorno-Karabakh (NKR), according to a statement issued by the NKR Ministry of Foreign Affairs press service.
"As we know, the positions of the Nagorn- Karabakh Republic in the negotiation process are presented today by the Republic of Armenia, in the part delegated to it by the NKR. But, all the actors of the peacemaking process, as well as the public sector, which is interested in the peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, including the ICG, must consider the fact that the final decision should be made by the NKR people and authorities.
"Another matter is the fairness of the report, which is written thousands of kilometers from Nagorno Karabakh and the authors of which haven’t visited the NKR at all, even for the sake of propriety. Let alone the fact that recently, Director of the ICG European Program Sabina Freiser has settled down in Istanbul, from where, basing on the publications in the mass media and often on unreal data, gives recommendations to the conflicting parties. But, only one visit to the NKR is enough for both comprehending the essence of the conflict and making sure of the Republic’s efficiency and viability.
"Actually, the ICG offers to settle the conflict’s consequences and not the conflict itself, which just adds fuel to the fire in the conditions of extreme tension between the parties' societies. Sabina Freiser, maybe without realizing this, creates a new crisis situation, which, in fact, the Azerbaijani-Turkish tandem, making use of the clamor, attempts to resolve the issue in its own way. It isn't accidental that Freiser assigns Ankara the role of the basic regulator in the region and a mediator in the Karabakh issue settlement. So, it is time to rename the International Crisis Group into Crisis Creation Group.
"Surely, those in Artsakh share the ICG concerns about the resumption of possible war at any moment, which will lead to unprecedented destructive consequences for the entire region. But, similar reports should note the specific creators of the emerged explosive situation. The tension on the contact-line is the result of Azerbaijan's purposeful policy in recent years. Under conditions of increasing militant rhetoric and moods in Azerbaijan, the soft position of the mediators and foreign states' representatives is strange, while they had to flatly condemn President Aliyev long ago, calling upon him to refrain from a policy of threats and to negotiate with the basic party to the conflict – the Nagorno Karabakh Republic. Unfortunately, the ICG proposals cannot resolve principle conflicts. The tactics of small concessions in favor of the aggressive party will only whet its appetite.
"War should be opposed by the NKR recognition and not by signing a frame agreement or other half measures. Speeding up the signing of an agreement on the basic principles, without the detailed elaboration of all its key provisions, will become ‘a delayed action mine' under the entire peace process.
"In the current situation, needed is the swift realization of confidence-building measures, both military and civic. The international community should establish direct relations with Nagorno-Karabakh. The NKR integration into the international processes is about the only tool in the international community's arsenal for resisting the situation's running into a new war. The international community's ignoring of the NKR in favor of Azerbaijan only strengthens the latter’s confidence of its own right to new aggression.
"The international community should not repeat its mistake made in early 1990s, when the recognition of Azerbaijan’s right to self-determination and rejection of Nagorno Karabakh's similar right were accepted by Azerbaijan as a carte blanche for realizing wide-scale aggression against the NKR and suppressing its people's will. Isn't it time to learn a lesson from the past?"