Սա ժողովրդի երեսին թքել է. պատգամավորը կոալիցիոն հայտարարության մասին
Սա ժողովրդի երեսին թքել է: Այսպես է Հայաստանում իշխող կոալիցիայի երեկվա հայտարարությունը մեկնաբանել ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
«Ես, անկեղծ ասած, զարմացա, որ կարելի է նման տեքստ ստորագրել, որն ամոթալի է ոչ միայն երկրի համար, այլ նաև պետք է ամոթալի լիներ դա ստորագրողների համար: Միջնեկ եղբայրը մեծ եղբորից փոքր է: Սա նշանակում է հայտարարություն առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կեղծելու համար», - ասել է Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով` ավելի պարկեշտ կլիներ միասնական համագումար անել և հայտարարել, որ կուսակցությունները միավորվում են:
Սաֆարյանը նշել է, որ հայտարարության ակնարկը հետևյլան է. «Մեծից փոքր հարաբերակցությունը պահելու ենք, թե ում ինչքան` դա բազարի խնդիր է»:
Ըստ նրա` «Ժառանգությունը» շարունակում է մնալ այն քաղաքական ուժը, որը դիտարկում է ընդդիմության միասնականությունն անհրաժեշտ պայմաններից մեկը երկրում փոփոխությունների համար:
«Մենք փորձել և փորձում ենք համագործակցություն ստեղծել մեր ընդդիմադիր գործընկերների հետ: Ինչպիսին կլինի միասնականության ֆորմատը, սա էական չէ, էականն այն է, որ բոլորս շարժվենք նույն ուղղությամբ և լուծենք այն խնդիրները, որոնք առկա են», - հայտարարել է բանախոսը:
Խոսելով Հայ Ազգային Կոնգրեսի հետ համագործակցության մասին` Սաֆարյանը նշել է, որ «այն մոտեցումը` միացեք ինձ, ընդունեք այս, ընդունեք այն, նույնն է, ինչ հանրապետականի մոտեցումը, այս հուշագիրը նման մոտեցման ծնունդ է»:

'This is Like Spitting on People's Faces': Armenian MP on Coalition Declaration
This is like spitting on the people's face. This is how Heritage Party MP Stepan (Styopa) Safaryan describes Armenia's ruling coalition's statement yesterday.
"Frankly, I was amazed that such a document could be signed, which is not only embarrassing for the country, but also should have been embarrassing for the signatories. The middle brother is younger than the oldest brother. This means an announcement on rigging the forthcoming parliamentary elections," he said.
The party member said it would've been more decent or modest to hold a joint conference and announce that the parties were joining forces.
According to Safaryan, the statement alludes to the following: "We're going to keep the ratio of big to small; as for who gets what, that's to be bargained."
In Safaryan's opinion, the Heritage Party continues to remain that political force which considers unity in the opposition as one of the conditions necessary for change in the country.
"We have tried and try to cooperate with our opposition colleagues. How the format of the unity will be doesn't matter; what's important is that we all move in the same direction and resolve those issues which exist," he said.
Speaking about cooperation with the Armenian National Congress, Safaryan said, " approach of join me, accept this, accept that is the same as the Republicans' approach; it's the birth of an approach like this declaration."