Գալուստ Սահակյանը կոալիցիոն հայտարարությունը շիտակ քայլ է համարել
Փետրվարի 21-ին ՀՀԿ փոխնախագահ եւ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Անրի Ռենոյի հետ: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքը:
Ֆրանսիայի դեսպանի խնդրանքով Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է գալիք խորհրդարանական ու նախագահական ընտրությունների հեռանկարին, այս հարցում ՀՀԿ-ի քաղաքական մոտեցումներին, կոալիցիոն համատեղ հայտարարությանը և ընդհանրապես երկրի քաղաքական համայնապատկերին:
Մասնավորապես, խոսելով երկրի արտաքին ու ներքին մարտահրավերների մասին` ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը արձանագրել է, որ  քաղաքական ուժերի համախմբումը կարևոր դեր ունի ժողովրդի միասնության գործում:
Սահակյանը նշել է, որ 2007 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթած ՀՀԿ կուսակցությունը առանձին չգնաց գործադիր մարմին ձևավորելու ճանապարհով, այլ միասնության կոչով հանդես եկավ, որի արդյունքում չորս քաղաքական ուժեր կոալիցիա կազմեցին:
«Կուսակցության այս մոտեցումը քաղաքական մշակույթ է դարձել, և վերջերս քաղաքական կոալիցիա կազմած երեք կուսակցությունների համատեղ հայտարարությունը դրա վառ ապացույցն է», - ասել է ՀՀԿ-ականը:
Ըստ Սահակյանի` դա յուրօրինակ հաշվետվություն էր ժողովրդին. կոալիցիան ցույց է տվել իր անցնելիք ճանապարհը, որպեսզի մինչև ընտրությունը ժողովրդի մեջ հարցականներ չմնան իրենց մասին:
«Սա  լավ ընտրություններ կազմակերպելու  կարևոր գործոն է հատկապես ծրագրային տեսանկյունից, իսկ քաղաքական մշակույթի առումով շիտակ և մեզ համար ընդունելի քայլ է» - ասել է Սահակյանը:
Գալուստ Սահակյանը հավաստիացրել է, որ կոալիցիոն քաղաքական ուժերն ամեն ինչ անում են երկրի կայունության համար, ինչն էլ, իր հերթին, քաղաքական ու տնտեսական զարգացումների կարևոր գործոն է:

Coalition Declaration was the Right Move: Galust Sahakyan
On Feb. 21, Deputy Chair of the ruling Republican Party of Armenia (HHK) and the head of the faction Galust Sahakyan met the Ambassador of the Republic of France to the Republic of Armenia Henri Renaud, according to a press release on the RA National Assembly official website.
At the request of the French ambassador, Sahakyan touched upon the perspective of the upcoming parliamentary and presidential elections, HHK's political approaches, the coalition joint statement and in general, the political panorama of the country.
Talking about external and inner challenges, Sahakyan said that the consolidation of the political forces has an important role in the people’s unity.
This was the reason why the Republican Party of Armenia, which won in the 2007 parliamentary elections, did not go separately in the way of forming an executive body, but made a call of unity, as a result of which, four political forces became a coalition.
"This approach of the party has become a political culture, and recently, the joint statement of the three parties that made a political coalition, is the vivid proof of it," he said.
According to Sahakyan, that was a special declaration to the people: the coalition showed the path it will take, so that until elections, the public won't have any questions about them and their work.
“This is an important factor in organizing good elections especially from a programmatic point of view, and, with respect to political culture, is a correct and an acceptable step for us,” Sahakyan said.
The head of the HHK parliamentary faction ensured that the coalition parties do their best for the stability of the country, which in turn, is an important factor in political and economic developments.