Գալուստ Սահակյանը կոալիցիոն հայտարարությունը շիտակ քայլ է համարել
Փետրվարի 21-ին ՀՀԿ փոխնախագահ եւ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Անրի Ռենոյի հետ: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքը:
Ֆրանսիայի դեսպանի խնդրանքով Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է գալիք խորհրդարանական ու նախագահական ընտրությունների հեռանկարին, այս հարցում ՀՀԿ-ի քաղաքական մոտեցումներին, կոալիցիոն համատեղ հայտարարությանը և ընդհանրապես երկրի քաղաքական համայնապատկերին:
Մասնավորապես, խոսելով երկրի արտաքին ու ներքին մարտահրավերների մասին` ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը արձանագրել է, որ  քաղաքական ուժերի համախմբումը կարևոր դեր ունի ժողովրդի միասնության գործում:
Սահակյանը նշել է, որ 2007 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթած ՀՀԿ կուսակցությունը առանձին չգնաց գործադիր մարմին ձևավորելու ճանապարհով, այլ միասնության կոչով հանդես եկավ, որի արդյունքում չորս քաղաքական ուժեր կոալիցիա կազմեցին:
«Կուսակցության այս մոտեցումը քաղաքական մշակույթ է դարձել, և վերջերս քաղաքական կոալիցիա կազմած երեք կուսակցությունների համատեղ հայտարարությունը դրա վառ ապացույցն է», - ասել է ՀՀԿ-ականը:
Ըստ Սահակյանի` դա յուրօրինակ հաշվետվություն էր ժողովրդին. կոալիցիան ցույց է տվել իր անցնելիք ճանապարհը, որպեսզի մինչև ընտրությունը ժողովրդի մեջ հարցականներ չմնան իրենց մասին:
«Սա  լավ ընտրություններ կազմակերպելու  կարևոր գործոն է հատկապես ծրագրային տեսանկյունից, իսկ քաղաքական մշակույթի առումով շիտակ և մեզ համար ընդունելի քայլ է» - ասել է Սահակյանը:
Գալուստ Սահակյանը հավաստիացրել է, որ կոալիցիոն քաղաքական ուժերն ամեն ինչ անում են երկրի կայունության համար, ինչն էլ, իր հերթին, քաղաքական ու տնտեսական զարգացումների կարևոր գործոն է:

Армянская коалиция своим заявлением отчиталась перед народом, считает республиканец
В понедельник вице-председатель правящей Республиканской партии, глава фракции НС Галуст Саакян встретился с послом Франции в Армении Анри Рено, сообщает сайт НС.
По просьбе посла Галуст Саакян затронул перспективы предстоящих парламентских и президентских выборов, политические подходы Республиканской партии в данном вопросе, новое коалиционное соглашение и общую политическую картину в Армении.
В частности, говоря о внутренних и внешних вызовах, лидер фракции РПА отметил, что объединение политических сил играет важную роль в единении народа.
Саакян отметил, что победившая на парламентских выборах Республиканская партия не пошла в одиночку по пути формирования правительства, а выступила с призывом объединения, в результате чего четыре политичские силы объединились в коалицию.
«Подобный подход партии стал политической культурой, и подписанное надавно коалиционное соглашение яркий тому пример», - заявил республликанец.
По его словам, это было своеобразным отчетом народу: коалиция показала весь свой пройденный путь, чтобы в преддверии выборов у народа не осталось неясностей.
«Это хороший фактор для организации выборов, особенно с программной точки зрения, а с точки зрения политической культуры ясный и приемлемый для нас шаг», - подчеркнул политик.
Галуст Саакян также заверил, что политические коалиционные силы делают все возможное для стабильности в стране, что, в свою очередь, является важным политическим и экономическим фактором.