Երևանի քաղաքապետարանը կարգելի նաև գետնանցումներում առևտուրը
Երևանի քաղաքապետարանն առաջին փուլով վերացնում է քաղաքում բացօթյա առևտուրը, այնուհետև պատրաստվում է բարելավել շուկաների պայմանները, ինչպես նաև այլընտրանքային տարածքներ տրամադրել վաճառողներին:Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առևտրի և սպասարկման վարչության գլխավոր մասնագետ Հովհաննես Ղալեչյանը:
Ասուլիսի մեկ այլ մասնակից, Սպառողների իրավունքերի ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանը ողջունել է Երևանի քաղաքապետարանի` բացօթյա առևտուրն արգելելու մասին որոշումը և հույս է հայտնել, որ քաղաքապետարանը հետևողական կլինի իր քայլերում:
«Մեր քաղաքը վերածվել ա արաբական շուկայի, եկեք մենք ինքներս մեզ հարց տանք` էն մարդը, որ փողոցում կանաչի է վաճառում, որտե՞ղ է լվացվում», - ասել է Պողոսյանը:
Ղալեչյանի խոսքով` այժմ Երևանի քաղաքապետարանն աշխատանքներ է տանում նաև գետնացումներում իրականացվող առևտուրն արգելելու ուղղությամբ:
Քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը նշել է, որ իրենք ոչ թե արգելում են մարդկանց առևտրով զբաղվել, այլ առաջարկում են իրենց առևտուրն իրականացնել շուկաներում:
Ղալեչյանը տեղեկացրել է, որ մոնիտորինգի արդյունքում իրենք պարզել են, որ բացօթյա առևտրով զբաղվող մոտ 200 մարդ արդեն տեղավորվել են շուկաներում:
Հիշեցնենք, որ արդեն մեկ ամիս շարունակ Երևանի տարբեր վայրերում բացօթյա առևտւորր իրականացնող մարդիկ բողոքում են վերոնշյալ արգելքի դեմ: Բազմաթիվ բողոքի ակցիաների ընթացքում նրանք նշում են, որ իրենց համարժեք պայմաններ չեն առաջարկվում և կարծիք հայտնում, որ արգելքի պատճառը երևանյան խոշոր սուպերմարկետներին հավելյալ հաճախորդներով ապահովելն է:

Вслед за уличной торговлей в Ереване могут запретить торговлю в подземках
Мэрия Еревана сначала запретила уличную торговлю, после чего намерена обустроить городские рынки, а также предоставить торговцам альтернативные помещения. Об этом в понедельник на встрече с журналистами заявил главный специалист Управления торговли и обслуживания аппарата столичного муниципалитета Ованес Галечян.
Еще один участник пресс-конференции, председатель союза прав потребителей Армен Погосян одобрил решение мэрии о запрете уличной торговли, выразив надежду, что городские власти будут последовательны в своих постановлениях.
«Наша столица превратилась в арабский базар. Давайте зададимся вопросом: где моет руки человек, продающий на улице зелень», - отметил Погосян.
По словам Галечяна, в данный момент мэрия ведет соответствующие работы для запрета торговли в подземных переходах.
Представитель мэрии отметил, что они не запрещают людям заниматься торговлей, а лишь предлагают им перейти на рынки.
Галечян также сообщил, что в результате мониторинга они выяснили, что около 200 торговцев уже начали тороговать на рынках.
Напомним, что уже больше месяца в разных частях столицы торговцы проводят акции протеста против запрета на уличную торговлю.