Քաղաքապետը տնտեսվարողներից պահանջել է պահպանել շինարարական նորմերը
Մայրաքաղաքում կառուցապատողները պետք է պահպանեն շինհրապարակների կազմակերպման համար սահմանված անհրաժեշտ նորմերը: Այսօր այս մասին աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում ասել է Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը:
«Պահանջը խիստ է և հստակ. կառուցապատողը պարտավոր է շինարարությանը հարող տարածքում քաղաքացիների համար հարմար ու անվտանգ անցուդարձ ապահովել: Անհրաժեշտ է գույքագրում կատարել հասկանալու համար, թե քանի կառուցապատող է խախտել սահմանված ժամկետները: Այս կերպ հնարավոր կլինի արդյունավետ կառավարել այս դաշտը: Կառուցապատողներից պետք է պահանջել շինարարական նորմերի պահպանում, որպեսզի Երևանի ու երևանցիների համար անհարմարություններ չստեղծեն»,- ասել է քաղաքապետը:
Նա նաև խոսել է սպասարկման օբյեկտների և ստորգետնյա անցումներում առևտրային գործունեություն իրականացնողների մասին:
Կարապետյանի խոսքով` տնտեսվարողները պարտավոր են պահպանել պայմանագրային պարտավորությունները, բարեկարգել, մաքրել ու կանաչապատել վարձակալած տարածքների հարակից հատվածները:
Մայրաքաղաքի սանմաքրման արդյունավետ կազմակերպման առումով քաղաքապետը հանձնարարել է իրատեսական վերլուծություն ներկայացնել գանձվող վարձավճարների պատկերը հստակեցնելու համար: Քաղաքապետն ընդգծել է, որ հավաքագրման և գումարների ճիշտ տեղաբաշխման արդյունքում էականորեն կարելի է փոխել աղբահանության կազմակերպման վիճակը:

Ереванский мэр потребовал от бизнес-субъектов соблюдать договорные обязательства
Подрядчики столицы должны придерживаться норм, учержденных для организации стройплощадок. Об этом в ходе рабочего совещания сказал мэр Еревана Карен Карапетян.
«Есть строгое и четкое требование: подрядчики обязаны обеспечить удобное и безопасное место для ходьбы граждан на прилегающей к строительству территории. Необходимо провести инвентаризацию, чтобы понять, сколько подрядчиков нарушило учрежденные сроки. Таким образом станет возможным эффективно управлять данной сферой. Необходимо требовать от подрядчиков соблюдения строительных норм, чтобы не создавалось неудобств для Еревана и его жителей», - сказал мэр.
Он также коснулся сферы обслуживания и людей, осуществляющих торговлю в подземных переходах.
По словам Карапетяна, бизнес-субъекты обязаны соблюдать договорные обязательства, очистить и озеленить отрезки, прилегающие к арендованным территориям.
С точки зрения организации эффективной санитарной очистки мэр поручил представить анализ для уточнения данных выплат.