Հայը դեմ է, որ Հայաստանը դառնա կազինոների և հասարակաց տների երկիր. «Սարդարապատ»
Հայ մարդը դեմ է, որ «մեր երկիրը դարձնեն կազինոների և հասարակաց տների երկիր, դեմ է, որ աշխատանք չլինելու պատճառով հայը կամ լքի հայրենիքը և դառնա գաղթական, կամ՝ սպասավոր և ծառա սեփական երկրում»։ Այս մասին ասված է «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի տարածած հայտատարության մեջ, որում շարժումը կոչ է անում բոլորին մասնակցել ընդդիմության կողմից մարտի մեկին կազմակերպվելիք միջոցառումներին:
«2008 թվականի մարտի 1–ին Հայաստանի Հանրապետության Ազատ քաղաքացիները Ազատության հրապարակում ոստիկանական հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից բռնության ենթարկվելով չընկրկեցին, այլ համախմբված կերպով իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրին ի լուր աշխարհի։
Հայ ժողովրդից տարիների ընթացքում թալանածը պահպանելու և այն ավելացնելու անհագ մոլուցքը կուրացրել է իշխող վարչախմբի պարագլուխներին և նրանց կամակատարներին։
Հարստություն, իշխանություն, վայելքներ. սա է վարչախմբի բարոյականությունը և կյանքի նպատակը։ Այս արժեհամակարգն է, որ զանգվածային լրատվամիջոցներով շուրջօրյա քարոզում են մարդկանց...
Եվ, վերջապես, մարտի 1–ին Հայաստանի քաղաքացին ընդվզեց սեփական արժանապատվությունը ոտնահարող, ընտրությունները կեղծող, ժողովրդին կեղեքող իշխող վարչախմբի դեմ։
Կոչ ենք անում մեր համախոհներին և մեր հայրենակիցներին. 2011 թվականի մարտի 1–ին բոլորս համախմբված և միակամ մասնակցենք բոլոր այն միջոցառումներին, որոնք պետք է տեղի ունենան մեր հայրենիքում ի հարգանք մարտի 1–ի զոհերի հիշատակի»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Armenians are Against Armenia Becoming a Country of Casinos and Brothels: Sardarapat
An Armenian is against "their turning our country into a country of casinos and brothels, is against, because of lack of work, Armenians leaving the homeland or becoming refugees, or attendants and servants in their own country," reads a statement issued by the activist group Sardarapat Movement, which calls on everyone to participate in the Mar. 1 events organized by the opposition this year.
"Free citizens of the Republic of Armenia, subject to violence by special police units on Mar. 1, 2008, in Liberty Square, did not retreat, but united, raised their voices of protest to the world.
"Preserving what they've robbed from the Armenian people over the years and the insatiable frenzy to increase that has blinded the ruling administration's ringleaders and their minions.
"Riches, power, pleasures: this is the administration's ethics and life purpose. This is the system of values that they preach every day to people through mass media...
"And, finally, on Mar. 1, Armenian citizens rebelled against the dignity-violating, elections-falsifying, people-oppressing ruling administration.
"We call on our supporters and our compatriots, on Mar. 1, 2011, let's all, united and joined together, participate in all those events which have to take place in our homeland respecting the memory of the victims of Ma. 1," reads the statement.