Շան ծեծ՝ ապօրինություններ անողին. ՀԱԿ ակտիվիստները պատմում են միջադեպի մասին
Երեկ ոստիկանությունից ազատ արձակվելուց հետո Հայ Ազգային Կոնգրեսի երիտասարդները, ովքեր բերման էին ենթարկվել թռուցիկներ բաժանելիս և մի քանի ժամ անցկացրել էին ոստիկանության շենքում, Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել են դեպքի մանրամասները:
Ակտիվիստներից Արեգ Գևորգյանը նշել է, որ փետրվարի 24-ի երեկոյան Աբովյան փողոցում իրեն է մոտեցել ոստիկանության աշխատակից և ասել հետևյալը. «Կարաս դադարեցնես բաժանելը»:
«Ես նրան ասեցի, որ անիմաստ պահանջներ է ներկայացնում և մենք բաժանելու ենք: Մի հատ թերթ էլ տվեցի: Հետո արդեն, երբ Մոսկովյան փողոցի խաչմերուկն անցանք, երկու մայթի էինք բաժանվել և իջնում էին, մեր հետևից ՊՊԾ-ի ոստիկաններն էին գալիս և երեք կարմիր բերետավոր: Արդեն որ Սայաթ-Նովան անցանք, այնտեղ շատացան: Իսկ երբ հասանք Հյուսիսային պողոտա, մեքենաները եկան կանգնեցին, երեք ոստիկանական մեքենա էր, մնացացածը սովորական մեքենաներ էին, չհասցրեցի հաշվել: Դուրս եկան, հարձակվեցին թերթերի վրա, ասեցին՝ թերթերը տվեք: Հարձակվողներից էին Ամիրխանյանը` Գեբելսը, Արայիկ Պետրոսյանը, քրեականի բոլոր աշխատողները, որոնց մենք գիտենք»,- ասել է Արեգ Գևորգյանը:
Նրա խոսքով՝ երիտասարդներին այդ ընթացքում հարվածել են:
«Մենք էլ կոչեր սկսեցինք վանկարկել՝ «Սերժիկ Մուբարաք», «Սերժիկ մարդասպան», «Մարտի 1-ի հանրահավաք»: Արդեն պիտի շարունակեինք ճանապարհը հետևներիցս եկան, բոլորիս շատ կոպիտ, այդ թվում՝ աղջիկներին, նստեցրեցին մեքենան ու տարան բաժին»,- ասել է Գևորգյանը:
Բերման ենթարկված աղջիկներից Հերմինե Մաթևոսյանը նշել է, որ իրենց վրա հարձակվել են համազգեստավոր մարդիկ, որոնք իր համար դեռևս ոստիկան չեն: Տաթևիկ Պողպատյանն էլ ասել է. «Ընթացքում զգում էինք, որ մեզ հետևում էին, մի երեսուն հոգի կլինեին, համ քաղաքացիական հագուստով, համ էլ համազգեստավոր էին, առանց ներկայանալու սկսեցին քաշքշել ու ասեցին՝ «չեք բաժանելու», ասեցինք՝ «օրենք ասեք», նրանք պատասխանեցին՝ «մենք ձեր հետ օրենքով չենք խոսում, մենք ուղղակի ասում ենք՝ թերթերը տվեք ու գնացեք»: Դրանից հետո թերթերը պատռեցին, քաշքշեցին տղաներին, խփեցին ու մի ձև մտցրեցին ավտոները ու տարան»:
Բերման ենթարկվածներից Մարիամ Մուրադյանի խոսքով՝ իրենց բերման ենթարկելիս մի ոստիկան, ով իրեն քաշելով նստեցրել է ոստիկանական մեքենան, խլել է նաև իր հեռախոսը:
«Երբ բաժնում ես այդ մասին բարձրաձայնեցի, սկզբում ասացին՝ իրենք հեռախոս չեն վերցրել, և երբ ես տեսա իմ հեռախոսը խլողին և այդ մասին բարձրաձայնեցի, ասացին, որ իմ հեռախոսը առգրավել են, և միայն մեր աղմկելուց հետո որոշ ժամանակ անց հեռախոսս հետ վերադարձրեցին»,- ասել է Մարիամ Մուրադյանը:
Նշենք նաև, որ մինչ երիտասարդներին բաց կթողնեին, ոստիկանները Երևանի ոստիկանության քաղաքային վարչության Կենտրոնի բաժնի մոտ հավաքված տասնյակ մարդկանց պարբերաբար հրում էին: ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը, ով փորձում էր հանդարտեցնել իրավիճակը, ոստիկաններին ուղղված մի զգուշացումով հանդես եկավ.
«Այսուհետ այն քաղաքացիական հագուստով անձը` կլինի ոստիկան, թե ով, եթե չի ներկայանա ու կփորձի ապօրինություն անել, շան ծեծ եմ տալու»:

After being released from the police station, Armenian National Congress (HAK) youth activists, who had been detained while handing out leaflets and kept in police custody for a few hours yesterday, shared with Epress.am the details of their ordeal.
One of the youth who were detained, Areg Gevorgyan, said a police officer approached them on the eve of Feb. 24 on Abovyan St. and said, "You can stop distributing ."
"I told him he's making meaningless demands and we're going to distribute . I even gave him a leaflet. Then, when we crossed the Moskovyan St. intersection, we split on two sidewalks and they were coming up behind us, the Police Patrol Service officers were coming and three red berets . When we crossed Sayat-Nova, there they increased. And when we reached Northern Ave., the cars came and stopped, there were three police vehicles, the rest were regular cars, I didn't have a chance to count them. They came out, attacked the leaflets; they said, give us the leaflets. The attackers were Amirkhanyan (Gebels), Arayik Petrosyan, all the employees of the crime who we know," he said.
According to Gevorgyan, at that time, the officers hit the youth.
"And we began to shout, 'Serzhik Mubarak,' 'Serzhik murderer' , and 'March 1 rally.' We were going to continue along our way when they came up behind us, very rough with all of us, including the girls; they sat us in their car and took us to the division," he said.
Hermine Matevosyan, one of the girls who were detained, said uniformed people, who for her are not police officers since they didn't identify themselves, attacked them. Tatevik Poghpatyan added, "We felt them following us, they were about 30 people, both in civilian clothes and in uniforms; without identifying themselves, they began to tug and said, 'you're not going to distribute ; we said, 'say the rule'; they responded, 'we're not speaking with you of the law, we're just saying, give us the leaflets and go.' Then they ripped the leaflets, pushed and pulled the boys, hit and somehow or another got us in their cars and took us away."
According to another detainee, Mariam Muradyan, one officer who shoved her into the car also snatched her phone.
"When I raised this issue at the division, at first they said they didn't take the phone, and when I saw my phone the person who seized it and raised the issue, they said they've confiscated my phone, and only after we made some noise, a little while later, they returned my phone," she said.
Note as well that until releasing the youth, police, according to the young activists, were occasionally pushing the dozen or so youth gathered outside Yerevan police central division. HAK representative Davit Shahnazaryan, who was trying to calm the situation, cautioned the police: "Now the person in civilian clothes will be a police officer who if he's not going to identify himself and will try to commit an unlawful act will receive a dog's beating."