Շան ծեծ՝ ապօրինություններ անողին. ՀԱԿ ակտիվիստները պատմում են միջադեպի մասին
Երեկ ոստիկանությունից ազատ արձակվելուց հետո Հայ Ազգային Կոնգրեսի երիտասարդները, ովքեր բերման էին ենթարկվել թռուցիկներ բաժանելիս և մի քանի ժամ անցկացրել էին ոստիկանության շենքում, Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել են դեպքի մանրամասները:
Ակտիվիստներից Արեգ Գևորգյանը նշել է, որ փետրվարի 24-ի երեկոյան Աբովյան փողոցում իրեն է մոտեցել ոստիկանության աշխատակից և ասել հետևյալը. «Կարաս դադարեցնես բաժանելը»:
«Ես նրան ասեցի, որ անիմաստ պահանջներ է ներկայացնում և մենք բաժանելու ենք: Մի հատ թերթ էլ տվեցի: Հետո արդեն, երբ Մոսկովյան փողոցի խաչմերուկն անցանք, երկու մայթի էինք բաժանվել և իջնում էին, մեր հետևից ՊՊԾ-ի ոստիկաններն էին գալիս և երեք կարմիր բերետավոր: Արդեն որ Սայաթ-Նովան անցանք, այնտեղ շատացան: Իսկ երբ հասանք Հյուսիսային պողոտա, մեքենաները եկան կանգնեցին, երեք ոստիկանական մեքենա էր, մնացացածը սովորական մեքենաներ էին, չհասցրեցի հաշվել: Դուրս եկան, հարձակվեցին թերթերի վրա, ասեցին՝ թերթերը տվեք: Հարձակվողներից էին Ամիրխանյանը` Գեբելսը, Արայիկ Պետրոսյանը, քրեականի բոլոր աշխատողները, որոնց մենք գիտենք»,- ասել է Արեգ Գևորգյանը:
Նրա խոսքով՝ երիտասարդներին այդ ընթացքում հարվածել են:
«Մենք էլ կոչեր սկսեցինք վանկարկել՝ «Սերժիկ Մուբարաք», «Սերժիկ մարդասպան», «Մարտի 1-ի հանրահավաք»: Արդեն պիտի շարունակեինք ճանապարհը հետևներիցս եկան, բոլորիս շատ կոպիտ, այդ թվում՝ աղջիկներին, նստեցրեցին մեքենան ու տարան բաժին»,- ասել է Գևորգյանը:
Բերման ենթարկված աղջիկներից Հերմինե Մաթևոսյանը նշել է, որ իրենց վրա հարձակվել են համազգեստավոր մարդիկ, որոնք իր համար դեռևս ոստիկան չեն: Տաթևիկ Պողպատյանն էլ ասել է. «Ընթացքում զգում էինք, որ մեզ հետևում էին, մի երեսուն հոգի կլինեին, համ քաղաքացիական հագուստով, համ էլ համազգեստավոր էին, առանց ներկայանալու սկսեցին քաշքշել ու ասեցին՝ «չեք բաժանելու», ասեցինք՝ «օրենք ասեք», նրանք պատասխանեցին՝ «մենք ձեր հետ օրենքով չենք խոսում, մենք ուղղակի ասում ենք՝ թերթերը տվեք ու գնացեք»: Դրանից հետո թերթերը պատռեցին, քաշքշեցին տղաներին, խփեցին ու մի ձև մտցրեցին ավտոները ու տարան»:
Բերման ենթարկվածներից Մարիամ Մուրադյանի խոսքով՝ իրենց բերման ենթարկելիս մի ոստիկան, ով իրեն քաշելով նստեցրել է ոստիկանական մեքենան, խլել է նաև իր հեռախոսը:
«Երբ բաժնում ես այդ մասին բարձրաձայնեցի, սկզբում ասացին՝ իրենք հեռախոս չեն վերցրել, և երբ ես տեսա իմ հեռախոսը խլողին և այդ մասին բարձրաձայնեցի, ասացին, որ իմ հեռախոսը առգրավել են, և միայն մեր աղմկելուց հետո որոշ ժամանակ անց հեռախոսս հետ վերադարձրեցին»,- ասել է Մարիամ Մուրադյանը:
Նշենք նաև, որ մինչ երիտասարդներին բաց կթողնեին, ոստիկանները Երևանի ոստիկանության քաղաքային վարչության Կենտրոնի բաժնի մոտ հավաքված տասնյակ մարդկանց պարբերաբար հրում էին: ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը, ով փորձում էր հանդարտեցնել իրավիճակը, ոստիկաններին ուղղված մի զգուշացումով հանդես եկավ.
«Այսուհետ այն քաղաքացիական հագուստով անձը` կլինի ոստիկան, թե ով, եթե չի ներկայանա ու կփորձի ապօրինություն անել, շան ծեծ եմ տալու»:

На юных оппозиционеров напали люди в гражданском, полиция и армянский Геббельс
В четверг, после того, как выпустили молодых активистов Армянского национального конгресса, которые были задержаны сотрудниками полиции во время распространения листовок о запланированном на 1 марта митинге оппозиции, в беседе с Epress.am молодые люди поделились подробностями прошествия.
Напомним, что что накануне вечером люди в гражданской одежде доставили в отделение полиции молодых оппозиционеров Арега и Саргиса Геворгянов, Саака Мурадяна, Ованеса Кирамиджяна, Эрмине Матевосян, Мариам Мурадян, Татевик Похпатян, Саргиса Хачатряна и Гургена Асатряна, которые раздавали листовки.
Один из активистов Арег Геворгян рассказал, что на улице Абовяна в центре Еревана к нему подошел сотрудник полиции и сказал: «Прекрати раздавать!». «Я ему ответил, что его требования бессмысленны, и мы все равно будем продолжать раздавать листовки. Одну даже вручил ему. После этого, когда мы уже перешли прекресток Московяна и разделились по обе стороны улицы, за нами шли полицейские патрульной службы и трое красноберетников. После того, как мы пересекли проспект Саят-Нова, там их стало больше. У Северного проспекта нас окружили полицейские и обычные автомобили. Из них вышли люди и, скрутив нас, потребовали отдать листовки. Среди напавших на нас были Амирханян по прозвищу «Геббельс», Араик Петросян, почти все сотрудники криминального отдела, кого мы знаем», - рассказал Арег Геворгян, добавив, что несколько раз ударили.
«Мы начали скандировать «Сержик - Мубарак!», «Сержик убийца!», «Митинг 1 марта!» и уже собрались продолжить наш путь, как полицейские подошли сзади и всех нас, в том числе и девушек, грубым образом посадили в машины и отвезли в участок», - отметил Геворгян.
Одна из задержанных Эрмине Матевосян подчеркнула, что на них напали люди в форме. А Татевик Похпатян в беседе с нами заявила: «Мы чувствовали, что за нами следят, наверное человек 30, и в форме, и в гражданском. Не представившись, они напали на нас, начали расталкивать и требовали прекратить раздачу листовок. Когда мы попросили «указать соответствующий закон», они ответили, что «мы с вами не по закону говорим – просто отдайте листовки и убирайтесь». После этого они разорвали листовки, нанося удары, затолкали ребят в машины и увезли».
Как рассказала Мариам Мурадян, один из полицейских, который усаживал ее в машину отобрал у нее мобильный телефон. «Когда уже в отделении я об этом заявила, сначала они сказали, что не брали никакого телефона, а когда я указала на того, кто его взял, мне сообщили, что телефон конфискован. Телефон вернули, лишь после того как мы подняли шум», - отметила Мариам Мурадян.
Отметим, что в это время сотрудники полиции периодически расталкивали собравшихся перед зданием отделения Кентрон городского управления полиции Еревана. Представитель Конгресса Давид Шахназарян, который пытался всячески разрядить обстановку, выступил с предупреждением: «Отныне, если человек будет в гражданском и не представится, то невзирая ни на что, изобью как собаку».