Իրավապաշտպանները ներկայացրել են հայաստանյան բանտերի թշվառ վիճակը
Հայաստանի Հելսինկյան ասոցիացիան իր 2010 թվականի զեկույցում այլ հարցերի թվում անդրադարձել է դատարանների և քրեակատարողական հիմնարկների գործունեությանը: Ասոցիացիան այդ ընթացքում դիտարկել է 130 քրեական գործ` փաստելով, որ դրանցից մի շարքում խախտվել է ոչ միայն ներպետական, այլև միջազգային նորմերը:
Ասոցիացիայի փաստաբան Նինա Կարապետյանցը խախտումների օրինակ է բերել` նշելով, որ դատավորը վկային կարող է հարցաքննել առանց անձը հաստատող փաստաթուղթ ներկայացնելու, և դատավորը բավարար է համարում միայն այն, որ դատախազը հայտարարում է, որ ճանաչում է վկային:
Կարապետյանցի խոսքով` լուրջ խնդիր է նաև այն, որ դատախազների ներկայացրած մեղադրական եզրակացությունները արտատպվում են դատավորների որոշումների մեջ:
Հելսինկյան ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Արսեն Բաբայանը, խոսելով Քրեակատարողական հիմնարկներում տիրող վիճակի մասին, ասել է, որ «իրավիճակն այնտեղ ստաբիլ ծանր է»:
Բաբայանի խոսքով` 2010 թվականի ընթացքում բանտերում կաշառակերության աճ է գրանցվել: Նա տեղեկացրել է, որ կենտրոնական բանտային հիվանդանոցում պառկելու համար վճարում են 1000 դոլար:
«Շատ ծանր է հիվանդների վիճակը, որոնք նոր ՔԿՀ-ների վարչության պետ Հայկ Հարությունյանի գալուց հետո ցրվեցին գաղութներով: Շատ հիվանդներ բողոքում են, որ իրենց վիճակը ծանր է, և իրենց վրա ուշադրություն չեն դարձնում, իսկ հիվանդանոցը գտնվում է կիսադատարակ վիճակում»,- ասել է Բաբայանը:
Նրա ներկայացմամբ` գաղութները գտնվում են քանդված և քայքայված վիճակում, և եթե առաջ ասում էին, որ տեղերում պետք է կապիտալ վերանորոգում իրականացնել, ապա հիմա կարծում են, որ պետք է քանդեն` նորը կառուցեն:
Բաբայանի խոսքով` միակ նորմալ ՔԿՀ-ն, որ գտնվում է բարվոք վիճակում և լավ վերանորոգված է, դա «Արթիկ» ՔԿՀ-ն է:
«Շատ վատ է վիճակը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում, որտեղ մի խցում քսան կալանավոր է պահվում և նրանք հերթով են քնում: Դիտորդական խմբի խուց մտնելու ժամանակ մեզ վրա թախտաբիթիներ թափվեցին: Խցերում կային մեծ քանակությամբ շշեր: Լուրջ խնդիր է ջրի խնդիրը, քանի որ այնտեղ ջուրը ժամով են տալիս և դրա համար բերում են տարբեր պատճառաբանություններ», - ասել է Բաբայանը:
Նա նշել է, որ մեծ խնդիր է նաև ՔԿՀ-ներից տեղեկատվություն ստանալը: Այնուամենայնիվ, հունվարին ՔԿՀ-ներից մեծ դժվարությամբ ստացված տեղեկատվության համաձայն, 2010 թվականի ընթացքում ՔԿՀ-ներում մահացել է 38 մարդ` 32-ը հիվանդության պատճառով, մեկը` դժբախտ պատահարի, 5-ը ինքնասպանություն են գործել: Հայաստանյան ՔԿՀ-ներում կա 47 տուբերկուլյոզով հիվանդ, 22 ՁիԱՀ-ով հիվանդ: Բաբայանը նաև տեղեկացրել է, որ վատ վիճակում են գտնվում նաև ՔԿՀ աշխատակիցներ, որոնք շատ ցածր աշխատավարձ են ստանում և նոր կադրեր շատ քիչ են գալիս:

20 зеков на камеру, дождь из клопов, больные арестанты, пустые больницы – Армения 2010
Хельсинкская Ассоциация Армении представила доклад за 2010 год о деятельности судов и тюрем. Ассоциация исследовала 130 уголовных дел, зафиксировав, что в ряде из них были нарушены не только внутригосударственные, но и международные нормы.
Адвокат Ассоциации Нина Карапетянц привела пример нарушений, отметив, что судья может допрашивать свидетеля без представления удостоверения личности, и судья считает достаточным заявление прокурора о том, что он знаком со свидетелем.
Карапетянц считает серьезной проблемой и то, что в решениях судей бывают в точности скопированы представленные прокурорами обвинительные выводы.
В свою очередь, представитель Хельсинкской Ассоциации Арсен Бабаян назвал ситуацию в уголовно-исполнительных учреждениях стабильно тяжелой. По его словам, за 2010 год в тюрьмах был зафиксирован рост коррупции. Он сообщил, что для того, чтобы устроиться в центральную тюремную больницу, платят $1000.
«В очень тяжелом состоянии находятся больные, которые после прихода нового начальника управления тюрем Айка Арутюняна были разогнаны по тюрьмам. Многие больные жалуются на свое тяжелое состояние, но на них не обращают внимания, а больница наполовину пуста», - сказал Бабаян.
Он сообщил также о состоянии тюрем, которые, по его словам, разрушены, и если раньше говорили о необходимости капитального ремонта, то теперь считают, что нужно ломать старые и строить новые.
Единственным нормальным, хорошо отремонтированным уголовно-исполнительным учреждением Бабаян считает УИУ «Артик». В очень плохом состоянии УИУ «Нубарашен», где в одной камере содержат 20 заключенных, которые спят по очереди. Когда группа наблюдателей вошла в камеру, на нас посыпались клопы. В камерах было множество бутылок. Остро стоит проблема воды, так как воду там дают по часам», - сказал Бабаян.
Кроме того, в качестве одной из проблем представитель Хельсинкской Ассоциации назвал и получение информации из тюрем. Тем не менее, согласно информации, с большим трудом полученной в январе, в 2010 году в уголовно-исполнительных учреждениях скончалось 38 человек: 32 из них по причине болезни, один – в результате несчастного случая, 5 человек совершили самоубийство.
В УИУ страны содержится 47 человек, больных туберкулезом и 22 - СПИД-ом. Бабаян отметил также плохое состояние сотрудников тюрем, получающих низкую зарплату, и нехватку кадров.