Տեր-Պետրոսյանը պատրաստվում է հերթական ընտրություններին. կարծիք
Երեկ Հայ Ազգային Կոնգրեսի հանրահավաքին մասնակցել է գրող, հրապարակախոս Մարինե Պետրոսյանը, ով նախկինում հաճախում էր ընդդիմության բոլոր հանրահավաքներին, բայց հետագայում սկսել է քննադատել Կոնգրեսի ռազմավարությունը և դադարել է այցելել հավաքներին:
Epress.am-ի հետ զրույցում նա նշել է, որ հանրահավաքից առաջ ժողովրդի մեջ նա ոգևորություն է նկատել:
«Գնացի հանրահավաքի, որ զգամ էդ ոգևորությունը, մեկ էլ, ճիշտն ասած, կարոտել էի: Նկատեցի, որ մարդիկ շատ են ու մի տեսակ շատ ջղայնացած, բայց էն տոնական տրամադրությունը չկար: Այն, ինչ կարոտել ու հիշում էի, չկար հանրահավաքին»,- ասել է Պետրոսյանը:
Հրապարակախոսը կարծիք է հայտնել, որ Հայ Ազգային Կոնգրեսը պատրաստվում է հերթական ընտրությունների:
«Իմ կարծիքով` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը օգտագործում է հանրահավաքի մարդաշատությունը որպես խաղաքարտ Սերժ Սարգսյանի հետ համաձայնության գալու համար: Լևոնն ասում ա` «տես` էսքան մարդ կա կողքս», ու չնչին զիջումներով ուզում ա համաձայնության գալ: Սա ուղղակի ապահովում ա Լևոնի հերթական ընտրություններին վարկանիշի բարձրացումը»,- նշել է գրողը:
Նա անընդունելի է համարել ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հնչեցրած քվեարկությամբ հայտարարած 15 կետերը:
«Նորմալ մարդը կվիրավորվեր նման բանից: Կարելի էր դա ուրիշ ձևով անել, բայց այդքան մարդկանց անունից բան հայտարարել ու անունը քվեարկություն դնել` մի տեսակ վիրավորական ա: Սա վատ նախադեպ ա, եթե հետագայում էլ հարցերը նման քվեարկությամբ լուծվեն, ահավոր կլինի»,- մտահոգություն է հայտնել Մարինե Պետրոսյանը:

Левон Тер-Петросян пытается договориться с Сержем Саргсяном - писательница
На вчерашнем митинге армянской оппозиции присутствовала также писатель, публицист Марине Петросян, которая года два назад посещала все митинги оппозиции и публично выступала в их поддержку, затем стала критиковать стратегию Армянского национального конгресса, осуждать Левона Тер-Петросяна и прекратила участвовать в акциях оппозиции.
В беседе с Epress.am Петросян отметила, что до митинга заметила в народе воодушевление. «Я пошла на митинг, чтобы почувствовать это воодушевление, и еще, честно говоря, я соскучилась. Заметила, что много людей, в какой-то мере сильно сердитых, но прежнего праздничного настроения не было. Того, по чему я соскучилась и помнила, на митинге не было», - сказала Петросян.
Публицист выразила мнение, что Армнянский национальный конгресс готовится к очередным выборам. «По-моему, Левон Тер-Петросян использует большое количество участников митинга в качестве козыря для достижения согласия с Сержем Саргсяном. Левон говорит: «посмотри, рядом со мной столько человек», и хочет прийти к согласию с мизерными уступками. Это просто обеспечивает повышение рейтинга Левона на очередных выборах», - отметила она.
Марине Петросян считает неприемлемыми 15 пунктов, выдвинутых Левоном Тер-Петросяном, за принятие которых проголосовало большинство участников митинга.
«Нормальный человек оскорбился бы. Можно было сделать это иначе, но заявлять о чем-то от имени стольких людей и называть это голосованием кажется оскорбительным. Это плохой прецедент. Будет ужасно, если в дальнейшем вопросы будут решаться подобным голосованием» , - сказала Петросян.