Լևոն Զուրաբյանը 4 պահանջ է ներկայացրել ոստիկանությանը
Մարտի 1-ի հանրահավաքը հոյակապ համաժողովրդական հանրահավաք էր և տարբեր տվյալներով հավաքվել էր 50-ից 60 հազար մարդ և սա ցույց է տալիս, որ շարժումը ճիշտ ուղու վրա է և թափ է հավաքում: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
Ասուլիսի ընթացքում Զուրաբյանն անդրադարձել է մարտի 1-ի հանրահավաքի ժամանակ ոստիկանների գործողություններին` որակելով որպես հանցավոր: Բանախոսի խոսքով` ոստիկաններն այդ օրը զբաղված էին ոչ թե հասարակական կարգի պահպանությամբ, այլ քաղաքականությամբ: Նա տեղեկացրել է, որ այդ օրը ոստիկանները ճզմում էին մարդկանց դեպի Մատենադարան, որպեսզի չերևա, որ շատ մարդ է հավաքվել, իսկ դրա արդյունքում մարդիկ կարող էին խեղդվել:
«Սա հանցագործություն է և մենք կոչ ենք անում, որ սա դադարեցվի, չի կարելի քաղաքական հայացքների համար մարդկանց ոտնակոխ անել», - ասել է Զուրաբյանը:
Վտանգավոր երևույթներից զերծ մնալու համար` ՀԱԿ համակարգողը մարտի 17-ի հանրահավաքից առաջ, որը, նրա խոսքով շատ ավելի մարդաշատ է լինելու, ոստիկաններին 4 կետից բաղկացած պահանջ է ներկայացրել:
«Առաջին, որ ոստիկանները դադարեցնեն քարոզչական նպատակով մարդկանց ճզմելու հանցավոր գործողությունները, արհեստական ոստիկանական պատերի ստեղծումը, 2-րդ` ոստիկանության տեսակետից երկու լուծում կա. կա'մ բացել Ազատության հրապարակը, քանի որ այնտեղ նման խնդիր չի կարող առաջանալ, կամ փակել Կորյուն փողոցը` ամբողջությամբ: 3-րդ պահանջը`ոստիկանները, ավելորդ լարվածություն չստեղծելու համար, թող չուղարկեն քաղաքացիական հագուստով ոստիկանների: 4-րդ` թող դադարեցնեն սադրիչ գործակալների ուղարկումը, քանի որ այժմ աննախադեպ ձևով աճում է մեր հանրահավաքների մասշտաբները և ոստիկանության վրա պատասխանատվություն է դրված, որ նրանք ամեն ինչից վեր դասեն քաղաքացիների անվտանգությունը, այլ ոչ թե փորձեն վտանգել մարդկանց կյանքը` իրենց քաղաքական գործողություններով»:

Levon Zurabyan Presents 4 Demands to Police to Ensure Citizens' Security
The March 1 rally was a magnificent nationwide rally and, based on different reports, 50,000–60,000 had gathered and this shows that the movement is on the right path and is gathering momentum, said Armenian National Congress (HAK) coordinator Levon Zurabyan at a press conference in Yerevan today.
During the press conference, Zurabyan considered the activities of police during the March 1 rally to be "criminal." According to the HAK coordinator, police that day were engaged not in maintaing public order, but in politics. Zurabyan said police were "pressuring" people to move toward the Matenadaran (Mashtots Institute of Ancient Manuscripts) so that it didn't appear that many people had gathered, but as a result of this, he continued, people could suffocate in the crowds.
"This is a crime and we urge for it to stop; you can't trample people for political views," said HAK leader Levon Ter-Petrossian's right-hand man.
To prevent dangerous incidents at rallies, Zurabyan presented police with four requests ahead of the Mar. 17 HAK rally, which Zurabyan said will be bigger than the last one.
"First, for the police, aiming to preach, to stop the criminal actions of squashing people and the creation of artificial police barriers; second, there are two solutions from the police's point of view — either open Liberty Square, since this issue won't arise there, or close Koryun street completely. The third demand, police, in order not to create additional tensions, let them not send plainclothes officers. Fourth, let them stop sending provocative agents, since the scale of our rallies is currently increasing at an unprecedented rate and police have a responsibility that citizens' security should be above all else and not try to endanger people's lives with their political actions," he said.