Դատախազը 2008թ. մերժել էր Խաչատուր Սուքիասյանի փաստաբանների 2011թ. բողոքը
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, հայտնի գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի փաստաբաններ Արա Զաքարյանի և Արթուր Գրիգորյանի բողոքը, որով նրանք պահանջում էին դադարեցնել քրեական հետապնդումը Խաչատուր Սուքիասյանի նկատմամբ` նրա արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով, մերժվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ Կ.Փիլոյանի կողմից: Այս մասին ասված է Արա Զաքարյանի և Արթուր Գրիգորյանի տարածած հաղորդագրության մեջ:
14.02.2011թ. բողոքի մերժման որոշումը դատախազության կողմից թվագրված է 27 օգոստոսի 2008թ.:
«Դատախազի որոշումը համարում ենք անօրինական ու անհիմն և օրենքով սահմանված կարգով այն բողոքարկելու ենք դատարանում:
Որոշումը կրում է վերացական բնույթ, չկա փաստացի պատճառաբանական մաս, որում  նշված լիներ քրեական գործով ձեռք բերված որևէ ապացույց:
Ամսաթվի անճշտությունը վկայում է այն մասին, որ դատախազությունը ակնհայտորեն մակերեսորեն է վերաբերվել մեր բողոքին և արտագրել է մի ստանդարտ որոշում ուղղակի պատասխան տված լինելու համար», - նշել են փաստաբանները:
Խաչատուր Սուքիասյանը քրեական հետապնդման էր ենթարկվում 2008 թվականի հետընտրական իրադարձությունների կապակցությամբ, այն բանից հետո, երբ նա հրապարակավ աջակցություն հայտնեց ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսին: Պատգամավորը հետախուզման մեջ էր մինչեւ 2009 թվականի սեպտեմբերի 2-ը, երբ կամավոր ներկայացավ իրավապահներին: Նրան մեղադրանք առաջադրվեց Քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի առաջին մասով` «զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը»:
Հաշվի առնելով Սուքիասյանի` Հատուկ քննչական ծառայություն ինքնակամ ներկայանալու հանգամանքը` նախաքննական մարմինը սեպտեմբերի 4-ին փոխեց նրա նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը` կալանքը, եւ որպես խափանման միջոց ընտրեց ստորագրությունը` չհեռանալու մասին: Օրեր անց Խաչատուր Սուքիասյանը հրաժարվեց պատգամավորական մանդատից, իսկ սեպտեմբերի վերջին մեկնեց Հայաստանից` դա պատճառաբանելով առողջական խնդիրներով:

С опального армянского олигарха не сняли обвинений
Старший прокурор генпрокуратуры К. Пилоян отклонил жалобу Ара Закаряна и Артура Григоряна - адвокатов бывшего депутата Хачатура Сукиасяна, которые требовали прекращения уголовного преследования в отношении их подзащитного на основании отсутствия состава преступления. Об этом говорится в распространенном адвокатами сообщении.
Крупный предприниматель и депутат Хачатур Сукиасян был лишен прав на завод «Бжни» после того, как был лишен неприкосновенности и объявлен в розыск по обвинению в «попытке переворота» за открытую поддержку кандидата от оппозиции на президентских выборах 2008 года и участие в массовых мирных многодневных демонстрациях против результатов выборов, в силовом разгноне которых 1-2 марта погибли 10 человек. Летом 2009-го он вышел из подполья, добровольно явился в прокуратуру, был отпущен и покинул страну.
Решение отклонить жалобу от 14.02.2011г. прокуратура датирует 27.08. 2008г. «Мы считаем решение прокурора незаконным и необоснованным, и мы в учрежденном порядке обжалуем его в суде.
Решение носит абстрактный характер, фактически нет обоснования, в котором было бы отмечено какое-либо доказательство, найденное в рамках уголовного дела.
Неточность даты свидетельствует о поверхностном отношении прокуратуры к нашей жалобе. Она переписала стандартное решение, чтобы просто ответить», - отметили адвокаты.