Դատախազը 2008թ. մերժել էր Խաչատուր Սուքիասյանի փաստաբանների 2011թ. բողոքը
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, հայտնի գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի փաստաբաններ Արա Զաքարյանի և Արթուր Գրիգորյանի բողոքը, որով նրանք պահանջում էին դադարեցնել քրեական հետապնդումը Խաչատուր Սուքիասյանի նկատմամբ` նրա արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով, մերժվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ Կ.Փիլոյանի կողմից: Այս մասին ասված է Արա Զաքարյանի և Արթուր Գրիգորյանի տարածած հաղորդագրության մեջ:
14.02.2011թ. բողոքի մերժման որոշումը դատախազության կողմից թվագրված է 27 օգոստոսի 2008թ.:
«Դատախազի որոշումը համարում ենք անօրինական ու անհիմն և օրենքով սահմանված կարգով այն բողոքարկելու ենք դատարանում:
Որոշումը կրում է վերացական բնույթ, չկա փաստացի պատճառաբանական մաս, որում  նշված լիներ քրեական գործով ձեռք բերված որևէ ապացույց:
Ամսաթվի անճշտությունը վկայում է այն մասին, որ դատախազությունը ակնհայտորեն մակերեսորեն է վերաբերվել մեր բողոքին և արտագրել է մի ստանդարտ որոշում ուղղակի պատասխան տված լինելու համար», - նշել են փաստաբանները:
Խաչատուր Սուքիասյանը քրեական հետապնդման էր ենթարկվում 2008 թվականի հետընտրական իրադարձությունների կապակցությամբ, այն բանից հետո, երբ նա հրապարակավ աջակցություն հայտնեց ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսին: Պատգամավորը հետախուզման մեջ էր մինչեւ 2009 թվականի սեպտեմբերի 2-ը, երբ կամավոր ներկայացավ իրավապահներին: Նրան մեղադրանք առաջադրվեց Քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի առաջին մասով` «զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը»:
Հաշվի առնելով Սուքիասյանի` Հատուկ քննչական ծառայություն ինքնակամ ներկայանալու հանգամանքը` նախաքննական մարմինը սեպտեմբերի 4-ին փոխեց նրա նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը` կալանքը, եւ որպես խափանման միջոց ընտրեց ստորագրությունը` չհեռանալու մասին: Օրեր անց Խաչատուր Սուքիասյանը հրաժարվեց պատգամավորական մանդատից, իսկ սեպտեմբերի վերջին մեկնեց Հայաստանից` դա պատճառաբանելով առողջական խնդիրներով:

A complaint by the attorneys of former Armenian National Assembly deputy, notorious businessman Khachatur Sukiasyan to stop the criminal persecution of their client based on the lack of corpus delicti was refused by RA General Prosecutor's senior prosecutor K. Piloyan
The prosecution's decision to refuse the complaint of Feb. 14, 2011, is dated Aug. 27, 2008.
"We consider the prosecutor's decision to be unlawful and ungrounded and we will appeal it in court in the manner prescribed by law.
"The decision is theoretical in nature, there is no part of actual reasoning in which it noted any evidence obtained through a criminal case.
"The inaccuracy of the date proves that the prosecution obviously treated our complaint superficially and rewrote a standard decision simply to have given a response," reads a statement issued by the two attorneys, Ara Zakaryan and Artur Grigoryan.
Recall, Sukiasyan went into hiding after being charged with "organizing mass disorder" during the Mar. 1–2, 2008 post-election protests. He later turned himself in to Armenian law authorities, but was recently declared not guilty due to lack of evidence (and not due to the absence of a crime having occurred as Sukiasyan's attorneys requested).