Ինչու են Միացյալ Նահանգները համագործակցում «շան որդի» Սահակաշվիլիի հետ
Վաշինգտոնը երկակի չափանիշների քաղաքականությամբ է ուղղորդվում Բելառուսում և Վրաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների հարցում, Washington Post-ի հետ զրույցում հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
Նա ընդգծել է, որ ամերիկյան կողմը միանգամայն տարբեր կերպ է արձագանքել Բելառուսում և Վրաստանում ընդդիմադիրների ճնշման հանգամանքին:
«Վերջերս Վրաստանի նախագահ Սահակաշվիլին դաժանաբար ճնշեց ընդդիմության բողոքի ակցիան: Իսկ դուք շարունակում եք նրա հետ հարաբերություններ պաշտպանել: Ինչո՞ւ: Որովհետև Սահակաշվիլին ձեր շան որդին է»:
Հիշեցնենք, որ Բելառուսում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների քվեարկության արդյունքների հրապարակումից հետո Լուկաշենկոյի 19 հակառակորդներ չարտոնված հանրահավաք կազմակերպեցին Մինսկի կենտրոնում:
Հատուկ ծառայության աշխատակիցները և ոստիկանությունը ուժի կիրառման միջոցով ցրեցին ակցիան` 639 մարդ ձերբակալելով, որոնց թվում էին նաև ընդդիմադիր առաջնորդները: Ավելի ուշ ԵՄ-ի ու ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները քննադատություն հնչեցրեցին Բելառուսի նախագահի հասցեին, այնուհետև պատժամիջոցներ կիրառեցին նրա նկատմամբ:
Նշենք նաև, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն չէր հրավիրել Միխայիլ Սահակաշվիլիին իր երդմնակալության արարողությանը:

«Американским сукиным сыном» назвал Саакашвили Лукашенко
Вашингтон придерживается политики двойных стандартов по отношению к событиям в Белоруссии и Грузии, заявил президент Белоруссии Александр Лукашенко в интервью Washington Post.
Он подчеркнул, что американская сторона совершенно по-разному отнеслась к подавлениям оппозиционных выступлений в Белоруссии и Грузии. «Недавно в Грузии президент Саакашвили самым жестоким образом подавил манифестацию оппозиции. А вы продолжаете поддерживать с ним отношения. Почему? Потому что Саакашвили ваш сукин сын».
Напомним, что после завершения голосования на выборах президента Белоруссии 19 противники Александра Лукашенко организовали несанкционированный митинг в центре Минска. Спецназ и милиция применила силу и разогнала акцию, задержав 639 человек, включая оппозиционных лидеров. Позднее представители ЕС и США выступили с резкой критикой действий белорусских властей по вопросу борьбы с оппозицией.
Отметим также, что президент Белоруссии Александр Лукашенко не пригласил своего грузинского коллегу Михаила Саакашвили на церемонию инаугурации, которая прошла 21 января.