Պատգամավորը ՀԱԿ-ի մարտավարության մեջ փոփոխություն է նկատել
Ընդդիմությունը միշտ էլ իր զինանոցում ունենում է արդարացի պահանջներ, սակայն դրանք ուլտիմատումի ձևով չի կարելի ներկայացնել: Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին ՀՀԿ-ական պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը, խոսելով Հայ Ազգային Կոնգրեսի` մարտի 1-ի հանրահավաքին հնչեցրած 15 պահանջների մասին, ասել է, որ ՀՀ իշխանությունը միշտ կոչ է անում երկխոսության, սակայն «որևէ ուլտիմատում չի դնում»:
«Առաջին հերթին, այդ երկխոսությունը պիտի ընդդիմության մեջ լինի: Ես կուզենայի, որ երկխոսության օրինակ ցույց տար հենց ընդդիմադիր դաշտը»,- ասել է Հարությունյանը:
«Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանը ՀԱԿ-ի ներկայացրած 15 պահանջների մեջ վերջինիս մարտավարության փոփոխություն է նկատել.
«Եթե նախկինում նրանք պահանջներ ներկայացնելիս ասում էին, որ պետք է բավարարվեն անխտիր բոլոր պահանջները, ապա այս դեպքում նշվում է, որ դրանց զգալի մասի բավարարման դեպքում կարելի է սկսել երկխոսություն: Այստեղ կարելի է Կոնգրեսի դիրքորոշման մեղմացում նկատել»,- կարծիք է հայտնել Սաֆարյանը:

В стратегии армянской оппозиции заметили изменения
Оппозиция всегда имеет в своем арсенале справедливые требования, однако их нельзя предъявлять в виде ультиматумов. 9 марта на встрече с журналистами, комментируя 15 требований оппозиции, выдвинутых на митинге 1 марта, депутат от правящей Республиканской партии Гамлет Арутюнян заявил, что армянские власти всегда призывают к диалогу, но никогда «не ставят ультиматумов».
«В первую очередь, этот диалог должен быть в оппозиции. Я бы хотел, чтобы пример диалога исходил именно от оппозиции», - отметил Арутюнян.
Депутат от партии «Наследие» Степан Сафарян в представленных 15 требованиях Конгресса заметил некоторое изменение стратегии АНК.
«Если раньше, во время предъявления требований, они говорили, что должны быть выполнены все без исключения, то в данном случае отмечается, что в случае выполнения значительной части требований, можно перейти к диалогу. В этом можно заметить смягчение позиций Конгресса», - заключил Сафарян.