Օշականում կվերականգնեն զոհված ռուս զինվորներին նվիրված հուշարձանը
Հայաստանում ՌԴ դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյի նախաձեռնությամբ սկսվել են 1827 թվականի Օշականի ճակատամարտում զոհված ռուս զինվորների հուշահամալիրի նորոգման և բարեկարգման աշխատանքները: Օշականի ճակատամարտում պարսկական զորքերի հանդեպ տարած հաղթանակը 1833-34 թվականներին հուշարձանով է հավերժացվել:
Ներկայումս հուշարձանի նորոգման աշխատանքներով զբաղվում է «Պատվի գործ» հայ-ռուսական բարեգործական կազմակերպությունը, որը ստեղծվել է 2009 թվականին: Հիշեցնենք, որ այդ կազմակերպությունը վերականգնել է նաև  ռուս զինվորներին նվիրված Գյումրիի  «Պատվո բլուր» հուշարձանը: 2010 թվականի օգոստոսի 20-ին հուշարձանի բացմանը մասնակցեցին  նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդ և Սերժ Սարգսյանը:

В армянском селе восстановят памятник павшим русским воинам
По инициативе посла России в Армении В.Коваленко начались работы по благоустройству памятного комплекса русским воинам, павшим в Ошаканской битве 1827 г., в ходе которой Восточная Армения была освобождена от персидского ига и присоединена к России.
Победа при Ошакане была увековечена в 1833-1834 гг. памятником в честь павших русских воинов.
В настоящее время благоустройством этого мемориала занимается Российско-армянская организация ''Дело чести'', сообщает пресс-служба посольства РФ в Армении.
Напомним, что ранее в Гюмри был возрожден ''Холм Чести'' - военное кладбище, где захоронены офицеры русской армии, погибшие в ходе русско-турецких войн XIX века. Воссозданный мемориальный комплекс был открыт президентом России Медведевым и президентом Армении Саргсяном 20 августа 2010 г. в ходе государственного визита главы российского государства в Армению.