Բաքվում բողոքի ակցիան իրականություն դարձավ. ձերբակալել են տասնյակ ակտիվիստների
Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում այսօր կազմակերպված հակակառավարական ցույցի ժամանակ 25-ից 30 երիտասարդ ակտիվիստ է ձերբակալվել:
Ինչպես ակտիվիստները գրում են սոցիալական ցանցերում և բլոգերում, մարդկանց սկսել են ծեծի ենթարկել, ինչպես քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններ, այնպես էլ համազգեստավորներ:
Ինչպես պատմում են Բաքվի մեր աղբյուրները, այսօրվա ցույցը բավական լավ է անցել, բողոքի ակցիային մեծ թվով երիտասարդ կանայք և աղջիկներ են մասնակցել:
Փողոցում մարդիկ բղավում էին «ազատություն», «մենք ցանկանում ենք ապրել ազատ երկրում», «ազատություն բանտարկյալներին»:
«Չնայած ցույցն ինքնաբուխ էր, այն աչքի էր ընկնում բացառիկ կազմակերպվածությամբ», - նշում են ակցիայի մասնակիցները:
Այսօր Բաքվում փակ են բոլոր դպրոցները, մետրոյի կայարանները:
Իշխանությունները հայտարարել են, որ ազատ կարձակեն ձերբակալվածներին, եթե մարդիկ դադարեցնեն բողոքի ցույցը:
Նշենք, որ «Մուսավաթ» ընդդիմադիր կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել, համաձայն որի` վաղը ժամը 14:00-ին Շատրվաններերի հրապարակում բողոքի ակցիա է իրականացնելու:
Հիշեցնենք, որ Facebook սոցիալական ցանցում բացված էջում մարտի 11-ը նախապես հայտարարվել էր Ադրբեջանում «Մեծ մարդկանց օր», որի ընթացքում մի շարք ակտիվիստներ կոչ էին անում հակակառավարական բողոքի ակցիա անցկացնել:
Մարտի 4-ից սկսած` Facebook-ի քննարկումների առավել ակտիվ մասնակցիներին ձերբակալում էին, իսկ այսօր առավոտից Բաքվի տարբեր վայրերում մեծ թվով ոստիկանական ուժեր են կենտրոնացվել:
Այսօրվա ընթացքում ձերբակալվել են ակտիվիստներ Թուրգութ Ղամբարը, Զաուր Ղուրբանլին, գրող Ալի Աքբարը, «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության ներկայացուցիչ Ջամալ Միրմամադովը, ինչպես նաև Ադրբեջանի լիբերալ-դեմոկրատ կուսակցության առաջնորդ Ֆուադ Ալիևը:

At Least 15 Youth Activists Detained in Baku, Azerbaijan (photos)
By some accounts, anywhere from 15–25 youth activists were detained by police in the Azerbaijani capital of Baku following an anti-government protest today.
up to 25 detained
As reported by activists on blogs and social networking sites such as Facebook and Twitter, and by the BBC, witnesses saw both uniformed and plainclothes police detaining protestors one by one.
According to Epress.am's sources in Baku, today's demonstration went by quite well and a large number of young women and girls participated in the protests.
People on the street were shouting "Freedom!", "We want to live in a free country," and "freedom to prisoners."
"Though the demonstration was spontaneous, it appeared to be very well organized," said demonstration participants.
One tweep earlier noted that so far 25 detainees, schools and metro stations have been closed in Baku.
25 detained
The authorities have stated that detainees will be released if they stop protesting. According to one tweet, police told human rights defenders everyone will be released today, but some may be given warning — if they protest tomorrow, they'll be sentenced.
detainees to be released
Recall, the opposition party Musavat had issued a statement earlier saying it will hold a protest tomorrow at 2 pm in Fountains Square in downtown Baku.
As reported earlier, activists launched a campaign on Facebook to hold nationwide anti-government protests on March 11, which the called “Great People’s Day.”
Since Mar. 4, activists have been detained by police, and since this morning, police forces have been centralizing in different areas in Baku.