«Խայտառակ դատավարություն». Սամսոն Խաչատրյանի խափանման միջոցը` 2-ամսյա կալանք
Հայ Ազգային Կոնգրեսի անդամ, հայտնի բռնցքամարտիկ Սամսոն Խաչատրյանի նկատմամբ  դատարանն այսօր խափանման միջոց է ընտրվել  երկամսյա կալանքը:
Հիշեցնենք, որ Սամսոն Խաչատրյանը ձերբակալվել է մարտի 13-ին: Նրան մեղադրում են 316 հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը)՝ կապված մարտի 1-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետ:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Խաչատրյանի փաստաբան Արա Զաքարյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավորները երաշխավորել են, որ Խաչատրյանը կմասնակցի դատավարության ընթացքին և չի հեռանա երկրից` միջնորդելով, որպեսզի նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվի անձնական երաշխավորությունը:
Սակայն, Զաքարյանի խոսքով, դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը հնարավորություն չի տվել երաշխավորագիրը ներկայացնել և Խաչատրյանին դապարատել է երկու ամսվա կալանքի:

«Позорное следствие». Армянский боксер отсидит 2 месяца
Суд приговорил члена Армянского национального конгресса, боксера Самсона Хачатряна к предварительному заключению на 2 месяца.
Его арестовали 13 марта по обвинению по 1-ой части статьи 316 (применение силы в отношении представителя власти) в связи с инцидентом, имевшим место 1 марта текущего года в ходе митинга. Согласно версии полиции, примерно в 6 часов вечера на перекрестке улицы Корюна и проспекта Маштоца Самсон Хачатрян не подчинился законным требованиям сотрудников полиции, оказал сопротивление, ударил одного из них, нанеся полицейскому телесные повреждения.
АНК, в свою очередь, назвал арест Хачатряна провокацией со стороны полиции и преследованием по политическим мотивам.
В беседе с журналистами адвокат сторонника оппозиции Ара Закарян и депутаты от «Наследия» гарантировали, что Хачатрян будет участвовать в производстве и не покинет страны. Они ходатайствовали о том, чтобы его освободили под их личную ответственность.
Однако, по словам адвоката, судья Мнацакан Мнацаканян не предоставил возможности представить гарантию в письменном виде и приговорил Хачатряна к двум месяцам ареста.