ՀԱԿ-ի հանրահավաքին Տիգրան Կարապետյանը վերմակներով կանանց է նկատել
Մինչ ապրիլի 10-ը Ժողովրդական կուսկացությունը (ԺԿ) պատրաստվում է Գյումրիում հանրահավաք անցկացնել, իսկ Երևանում` ազատամարտիկների համաժողով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԺԿ նախագահ Տիգրան Կարապետյանը:
Նրա խոսքով` իր կուսակցությունն այնպիսի քայլեր կձեռնարկի, որոնք, գուցե, անակնկալ կլինեն հանրության համար: Լրագրողի խնդրանքին մանրամասնել անակնկալի էությունը` բանախոսն ասել է. «Ես չեմ կարող հիմա ամեն ինչ ասել, բայց օրինակ կակտիվանան մեր կանայք, կանայք, ոչ թե ԲՏՌ-ները»:
Epress.am-ը խնդրել է պարզաբանել, թե ինչ նկատի ունի Ժողովրդական կուսակցության նախագահը` ասելով ԲՏՌ-ներ.
«Այն կանայք, ովքեր գալիս մեր միտինգին, թերթ են բաժանում: Ես նրանց անվանում եմ ԲՏՌ-ներ, բայց կարամ ուրիշ բնորոշում էլ տամ, եթե շատ եք ուզում` Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վկաներ»,- ասել է Կարապետյանը:
Նա շարունակել է խոսել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի մասին` նշելով, որ մարտի 17-ի հանրահավաքից հետո ցուցարարները տեսան, որ արմատական հարցեր չեն դրվում, առաջ են գալիս բանակցային հարցեր:
«Արմատական բան չկա, մոտեցում չկա: Ասում են` «տաք գլուխներ, հանգստացեք, շախմատ ենք խաղում»», - ասել է ԺԿ առաջնորդը:
Նա նշել է նաև, որ մարդկանց մեջ կոչեր են եղել գիշերել հանրահավաքի վայրում, իսկ իր լրագրողները ֆիքսել են, որ ՀԱԿ-ի հանրահավաքին ընդդիմության համակիր շատ կանայք վերմակներով են եկել:
Դիմելով լրագրողներին` Տիգրան Կարապետյանը պարզաբանել է` «դուք երևի ուշ եք եկել, չեք տեսել», թեև հավաքվածներն այդ առիթով ոչ մի հարց չեն հնչեցրել:
Ասուլիսի ընթացքում Տիգրան Կարապետյանը պնդել է նաև, որ Եվրոպայից ժամանած չինովնիկները հանդիպում են Սերժ Սարգսյանի և Լևոն Տեր Պետրոսյանի և չեն հանդիպում իր հետ այն պատճառով, որ ինքը նրանց հետ «գործարքի մեջ չի»:

Tigran Karapetyan Noticed Women at HAK Rally Ready to Spend the Night at Liberty Square
Before Apr. 10, the People's Party plans on holding a rally in Gyumri and a freedom fighters conference in Yerevan, said People's Party leader Tigran Karapetyan, speaking to journalists in Yerevan today.
According to him, his party will take such steps that perhaps might be surprising for the public. Asked by a journalist for further details, he said, "I can't say everything now, but, for example, our women will become more active: women, not armored personnel carriers."
The Epress.am correspondent asked Karapetyan to elaborate on what he meant by armored personnel carriers.
"Those women who come to our rallies distribute leaflets . I call them armored personnel carriers, but I can also give another definition, if you really want: Levon Ter-Petrossian's witnesses," he said.
The party leader continued to talk about the Armenian National Congress (HAK), saying that after the Mar. 17 rally, demonstrators saw that fundamental questions aren't being put and negotiation issues are arising.
"There's nothing fundamental; there's no approach. They say, 'hotheads, relax, we're playing chess'," he said, rather inexplicably.
Karapetyan also noted that he heard calls among HAK demonstrators to spend the night at Liberty Square and his journalists noticed that many female opposition supporters had come to the HAK rally with blankets.
Addressing journalists, Karapetyan explained, "You probably came late, you didn't see," though those gathered didn't pose any questions on the matter.
During the press conference, the People's Party leader also insisted that the reason European delegates meet with (Armenian President) Serzh Sargsyan and Levon Ter-Petrossian and not with him is because he is not "in business" with them.