ՀԱԿ-ին թույլ կտա՞ն ապրիլի 8-ին մտնել Ազատության հրապարակ
Երևանի ոստիկանապետ Ներսես Նազարյանը չի բացառել այն, որ ապրիլի 8-ին Հայ Ազգային Կոնգրեսին թույլ կտան մտնել Ազատության հրապարակ:
Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ Epress.am-ի կողմից Ներսես Նազարյանին տրված հարցն այն մասին, թե ինչով էր պայմանավորված մարտի 17-ին ՀԱԿ-ին Ազատության հրապարակ մտնել չարգելելու փաստը, այն պարագայում, երբ քաղաքապետարանը արգելել էր այնտեղ հանրահավաք անցկացնել, ինչպես նաև կար նախապես նշված երթուղի, Ներսես Նազարյանը նշել է, որ իրենց համար նույնպես անակնկալ էր Ազատության հրապարակ մտնելու Կոնգրեսի մտադրությունը:
«Պարզ ասեմ ձեզ, երբ վերևում բանակցությունների ժամանակ փողոցը փակելու համար մենք ինչ-որ տեղ զիջման գնացինք, դա իրենց մեջ երևի առաջացրեց կարծիք, որ եթե սա զիջել են, ապա նա էլ կզիջեն: Ինձ թվում ա դրդապատճառը դա հանդիսացավ, որ գնան Ազատության հրապարակ»,- մեկնաբանել է Նազարյանը:
Նա նշել է, որ ՀԱԿ-ը մարտի 17-ին վերահսկում էր իր հանրահավաքի մասնակիցների գործողությունները, կարգապահություն էր պահպանվում, այդ իսկ պատճառով որոշում է կայացվել թույլ տալ նրանց մուտքը դեպի Ազատության հրապարակ:
Մեր այն հարցին, թե հնարավոր է արդյոք, որ ապրիլի 8-ին ՀԱԿ-ի նման կարգապահության պահպանման դեպքում ոստիկանությունը կրկին չարգելի նրանց մուտքը Ազատության հրապարակ, Նազարյանը ժպտալով ասել է.

О чем говорит улыбка начальника полиции Еревана
Начальник полиции Еревана Нерсес Назарян не исключил возможности того, что 8 апреля Армянскому национальному конгрессу снова разрешат войти на площадь Свободы.
На встрече с журналистами в пятницу корреспондент Epress.am поинтересовался о причине, по которой оппозиции позволили войти на забокированную до этих пор площадь Свободы, когда как мэрия запретила АНК проводить митинг в этом месте.
В частности, Назарян назвал неожиданным намерение Конгресса войти на площать.
«Когда мы пошли на определенные уступки в ходе переговоров относительно блокировки дорог, наверно, это создало у них впечатление, что если уступили здесь, то и там уступят. Мне кажется, это и стало причиной похода на площать Свободы», - сказал Назарян.
В то же время, по его словам, 17 марта АНК контролировал действия участников своего митинга, обеспечивал порядок, поэтому было принято решение позволить оппозиции пройти к площади.
На вопрос, возможно ли повторение ситуации в случае схожей дисциплины оппозиции, Назарян ответил с улыбкой: «На месте будет видно. Не стоит интерпретировать мою улыбку как-то иначе, посмотрим на месте».