Հայաստանում կենսաթոշակային միասնական տեղեկատվական համակարգ են գործարկում
Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում շուտով կգործարկվի միասնական տեղեկատվական համակարգ, որի միջոցով էլ կկարգավորվեն կենսաթոշակառուների վերաբերյալ տեղեկությունները։
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Կառավարության մամուլի կենտրոնում այս մասին տեղեկացրել է նախարար Արթուր Գրիգորյանը։
«Տեղեկություններ կստանանք նաև մեկ այլ բազայից, որից կճշտվի քաղաքացու տեղաշարժը հանրապետութունում և դրանից դուրս», - նշել է նախարարը` ավելացնելով, որ համակարգը բացառելու է պաշտոնյայի կողմից հնարավոր որևէ միջամտություն։
Արթուր Գրիգորյանը նաև տեղեկացրել է, որ եթե լինեն դեպքեր, որ կենսաթոշակառուն մահացած է, բայց տեղի է ունեցել վճարում, ապա վճարող մարմինը տեղեկությունը ստանալուց հետո պարտավոր կլինի դիմել իրավապահ մարմիններին։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը շուտով ՀՀ կառավարություն պետք է ներկայացնի 2010թ. դեկտեմբերին Ազգային ժողովի կողմից ընդունված կենսաթոշակային բարեփոխումների փաթեթում ներառված 49 օրենքների բոլոր ենթաօրենսդրական ակտերը, որոնք նախատեսվում է, որ կգործեն այս տարվա ապրիլից։ Այս առումով նախարարը հույս է հայտնել, որ իրականացված լուրջ աշխատանքները հնարավորություն կտան մի շարք խնդիրներ կարգավորել։
Այդ բարեփոխումների շրջանակում Արթուր Գրիգորյանը հատկապես կարևորել է զինվորական կենսաթոշակ ստացող անձանց տրվող հավելումների ու դրամական տարբեր օգնությունների փոխարեն տրվող միասնական օժանդակությունը, որն էլ կիրականացնի մեկ մարմին։

Armenia's Ministry of Labor and Social Affairs will soon launch a unified information system through which issues related to old-age pensions will be settled, said labor and social affairs minister Artur Grigoryan in an press conference at the Government of Armenia building today.
"We'll receive information also from another source, through which citizens' movement in and outside the country will be checked," he said, adding that the new system will eliminate any possible intervention by officials.
If there are cases whereby a given pensioner is deceased but a payment has been made, Grigoryan continued, then the agency making the payment, after receiving this information, will be obliged to appeal to law enforcement agencies.
The ministry will soon have to present to the Armenian government all sub-legislative acts of the 49 laws included in the pension reforms package approved by the National Assembly in December 2010 and expected to be in effect beginning April of this year. In this sense, Grigoryan expressed hope that the work carried out by the ministry will allow a number of problems to be solved.
During this period of reforms, the RA Minister of Labor and Social Affairs placed importance on unified support, provided by a single agency, instead of different types of financial assistance and the supplementary payments given to those receiving military pensions.
As reported by local media in the past week, this move follows recent audits which revealed a large number of deceased receiving pensions and numerous other shortcomings in the system.