«Արմավիան» հակասում է «Զվարթնոցին»
«Արմավիա» ընկերությունը մեկնաբանել է տեղական ԶԼՄ-ների տեղեկատվությունն այն մասին, թե նախօրեին հետաձգվել են Երևան-Հռոմ, Երևան-Ռոստով, Երևան-Թեհրան և Երևան-Դելի չվերթները, իսկ Երևան-Մյունխեն-Երևան և Հռոմ-Երևան չվերթները չեղյալ են հայտարարվել:
Այս պահին օդանավակայանի կայքը հայտնում է նաև, որ Երևան-Մոսկվա (դեպի Դոմոդեդովո) չվերքը, որը պետք է իրականացվեր 09:45-ին, հետաձգվել է 3 ժամով:
«Արմավիայի» մամուլի քարտուղար Նանա Ավետիսովան ի պատասխան Epress.am-ի խնդրանքի` հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ Երևան-Մյունխեն չվերթը պետք է բացվի միայն ապրիլի 21-ին, իսկ Երևան-Հռոմ չվերթն իրականացվելու է այսօր:
«Ընկերության չվացուցակով նախատեսված մնացած չվերթներն իրականացվել են ժամանակին: Երևան-Հռոմ չվերթը հետաձգվում է այն պատճառով, որ այս պահին երկու օդանավ տեխնիկական զննում է անցնում: Մեկ օդանավ մեկշաբաթյա գործուղման է ուղղվել Սեյշելյան կղզիներ, մյուսը սարքին չէ: Այսօր ևս մեկ օդանավ պետք է վերադառնա, որը վերանորոգման մեջ էր: Դրանից հետո չվերթների հետաձգում չի լինելու», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ մարտի 16-ին «Արմավիան» հետաձգել էր իր չվերթները մեկ ժամով` ի նշան բողոքի «Զվարթնոցի» սահմանած բարձր գների դեմ:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր Նանա Ավետիսովան, «խնդիրը կայանում է նրանում, որ «Զվարթնոց»-ում օդանավակայանային ծառայությունները 3 անգամ ավելի թանկ են, քան Մոսկվայի օդանավակայաններում, և միջինը 2 անգամ թանկ, քան Եվրոպայում (Փարիզի օդանավակայաններից` 1,5 անգամ, Հռոմի` 2,5 անգամ)»:
Հիշեցնենք, որ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության մամուլի քարտուղար Գևորգ Աբրահամյանը, իր հերթին, «Արմավիային» մեղադրել էր հարկերը չվճարելու մեջ:

Armavia Insists Flights Not Cancelled or Delayed, Despite Zvartnots Flight Schedule
Armavia responded to reports in local media that the national air carrier recently had delayed its Yerevan-Rome, Yerevan–Rostov-on-Don, Yerevan-Tehran and Yerevan-Deli flights and cancelled its Yerevan-Munich-Yerevan and Rome-Yerevan flights.
According to the Zvartnots airport online flight schedule, Armavia flights U8 508 Yerevan-Moscow (Domodedovo), which was supposed to depart at 2:50 am, as well as flight U8 315 Yerevan-Amman (set to depart at 9:10 am) Wednesday were cancelled. In addition, an Armavia flight to Russia's Rostov-on-Don (Rostov-na-Donu) departed at 7 am today — after a 20-hour delay.
Earlier, the site had noted that another Yerevan-Moscow (Domodedovo airport) flight, scheduled for 9:45 am, was delayed by 3 hours.
Armavia press spokesperson Nana Avetisova, in response to a request by Epress.am, issued a statement in which it said that Yerevan-Munich flights are not due to launch till Apr. 21, while the Yerevan-Rome flight is due to take off today.
"The remaining flights listed on the flight schedule have taken off on time. The Yerevan-Rome flight is delayed because two of our aircraft are currently being repaired. One airplane is on a one-week business trip to Seychelles, while the other is malfunctioning. Another plane which was being repaired is set to return today. After this, there will be no delays in flights," reads the press statement.
Recall, on Mar. 16, Armavia delayed its flights by one hour in protest against high prices set by Yerevan's Zvartnots international airport.
On that day, Avetisova informed the press that “Zvartnots’ airport services are three times more expensive than Moscow airports and on average two times more expensive than in Europe (1.5 times more expensive than Paris airports; 2.5 times more than in Rome).”
Earlier, Armenia International Airports press spokesperson Gevorg Abrahamyan accused Armavia of unpaid taxes. For this reason, the Yerevan-Moscow flight was delayed. Later, a Zvartnots representative said air service was restored, while negotiations with the airline for settling its debt were underway.