Ուտկինը «վիրավորել է» հայերին` համեմատելով Երևանի խաղը Բաքվի կազմակերպվածության հետ
Ռուսական ԶԼՄ-ներում շարունակվում են Երևանում կայացած Եվրո 2012-ի ընտրական փուլի Հայաստան-Ռուսաստան ֆուտբոլային հանդիպման կազմակերպման վերաբերյալ քննարկումները:
Նշենք, որ տոմս ունենալով հանդերձ, խաղի օրը մարզադաշտ չէին կարողացել մտնել 400 ռուսաստանցիներ և մոտ 600 տեղացի երկրպագուներ: Ոստիկանությունը բացատրել է այս հանագամանքը մարզադաշտի հագեցվածությամբ և ազատ տեղերի բացակայությամբ:
Խորհրդային և ռուսաստանյան դերասան Իգոր Զոլոտովիցկին «Эхо Москвы» ռադիոկայանի եթերում պատմել է Երևանյան ուղևորության մասին. «Մինչ իմ պատմությունը սկսելը, ուզում եմ նշել, որ այս ամենը չի վերաբերում հայերին և մեր ընկերներին, որոնք մեզ դիմավորում էին Երևանում: Դա հիանալի ուղևորություն էր: Խայտառակությունը նրանում էր, որ հանդիպումը սարսափելի վատ էր կազմակերպված: Մթնոլորտը նույնպես հիանալի էր, մինչև չսկսվեցին  մարզադաշտի դարպասների մոտ առաջացած այդ կուտակումները: Դա  հիշեցնում էր ինձ 83 թվականին տեսաձայնագրիչների համար առաջացող պայքարները, երբ կանայք ծեծում էին միմյանց անկախ տարիքից և այլ հանգամանքներից:
Մեր տոմսերը ոչ մի վայրում չստուգեցին, այն դեպքում, երբ մարդիկ անցնում էին մարզադաշտ այնպես, ինչպես միսը մսաղացի միջով: Մենք եկել էինք նաև երեխաների հետ: Առհասարակ, ամեն ինչ նախապես ծրագրավորված էր, մեր ընկերները տոմսերը գնել էին 7 հազար ռուբլիով ($235): Մենք 11 հոգի էինք, եկել էինք խաղից 50 րոպե առաջ: Սակայն մոտ 400 հոգու թույլ չտվեցին ներս մտնել»:
Ֆուտբոլային մեկնաբան Վասիլի Ուտկինը Զոլոտովիցկիին պատասխանել է. «Կարելի է ասել, որ սա կազմակերպված անկարգություն էր: Հնարավոր է, որ մարդիկ անգամ առանց տոմսերի էին անցնում»:
«Կարծում եմ, որ սա խայտառակություն է հայկական ֆուտբոլային միության համար: Չէ որ այնտեղ լուրջ մարդիկ կային, և մարդիկ, կարծես, տոնի էին եկել: Եվ ոչ մի ագրեսիա չկար: Երևանում ոչ մի բան չէր կազմակերպվել: Կազմակերպվածություն կար միայն VIP տեղերում: Կարճ ասած, Երևանում լավ ժամանակ անցկացրեցինք, ֆուտբոլը դիտեցինք սրճարանում», - ասել է Զոլոտովիցկին:
Այս հարցում վերջակետ է դրել Ուտկինը` որոշելով «վիրավորել հայերին»`համեմատելով Հայաստանը Ադրբեջանի հետ.
«Մենք հույս ունենք, որ ինչ-որ միջոցառումներ կձեռնարկվեն այս ուղղությամբ: Այստեղ հաստատապես անհրաժեշտ է Ռուսաստանի միջամտությունը: Հույս ունենանք, որ այս պատմությունն իր շարունակությունը կունենա: Ես հիմա հատուկ կվիրավորեմ բոլոր հայերին, հատկապես` Երևանում բնակվող: Բայց ես հիմք ունենալով կվիրավորեմ: Հարգելիներս, գիտե՞ք, որ Ադրբեջանում մեր երկրպագուներին այդպես չէին դիմավորում: Այնտեղ, իհարկե, նույնպես լարվածություն կար: Բայց դա այլ հարց է, դա բոլորովին այլ պատմություն է: Իսկ առհասարակ, Հայաստանում ֆուտբոլային հանդիպում կարողանում են կազմակերպել և անցկացնել ավելի վատ, քան Ադրբեջանում, մենք դա պարզեցինք»:

Russian Radio Host 'Offended Armenians' Comparing Yerevan Game with Order in Baku
Russian media continue to report on problems with organization in the Armenia-Russia Euro 2012 qualifying match.
Note, despite having tickets for the match, about 400 Russian and 600 local fans were unable to get into Yerevan's Republican Stadium named after Vazgen Sargsyan on Saturday. The police said the stadium was full. Unconfirmed reports noted that there were a large number of counterfeit tickets in circulation.
Soviet and Russian actor Igor Zolotovitski described his trip to Armenia to Russian radio station Ekho Moskvy ("Echo of Moscow"): "Before I begin my story, I want to say that all this doesn't refer to Armenians and our friends who greeted us in Yerevan. It was a wonderful trip. The shame was in that it was terribly organized.
"The atmosphere was wonderful — before the crowds began to accumulate near the stadium gates. It reminded me of the struggle for VCRs in 1983, when women were hitting each other, regardless of age or other factors.
"Also, our tickets were never checked. Despite the fact that people were pouring into the stadium like meat being minced through a meat grinder. We had come with the children. In general, everything had been thought out in advance, our friends bought our tickets for 7,000 rubles (about $235 US). We were 11 people; we came 50 minutes before the game. Though about 400 people weren't allowed in .
Leading football commentator Vasily Utkin responded to Zolotovitski: "It can be easily assumed that this was a complete organizational mess. It's likely that even people without tickets were getting in."
"I believe that this is a disgrace for the Armenian Football Union . There were respectable people there and people, it seems, had come for a holiday. And there was no aggression. Nothing was organized in Yerevan. Only the VIP boxes were organized. In short, we had a good time in Yerevan; we watched the match in a cafe," said Zolotovitski.
At this point, Utkin, deciding to "offend Armenians," comparing Armenia with Azerbaijan, said:
"We hope that some action will be taken. Russia's intervention is definitely needed here. Let's hope this story will continue. I will now offend all Armenians, especially those living in Yerevan, but I have grounds for doing so. Did you know, gentlemen, that our fans were not greeted this way in Azerbaijan? There, of course, likewise there was tension. But that's a different issue, quite another story. But, in general, football matches in Armenia are organized and carried out much worse than in Azerbaijan, we have found out."