Ապրիլի սկիզբը Հայաստանում անձրևոտ կլինի
Առաջիկա 3 օրերի ընթացքում Հայաստանի ողջ տարածքը գտնվելու է հյուսիս-արևելքից եկած սառը ցիկլոնի ազդեցության տակ, որի հետևանքով առավելապես ցածր ջերմաստիճան կգրանցվի Լոռվա, Տավուշի և Սյունիքի մարզերում`8-10 աստիճան ջերմաստիճանի նվազում: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության Հայպետհիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանական կանխատեսումների բաժնի պետ Գագիկ Սուրենյանը:
«Ապրիլի 2-ին տեղումներ կգրանցվեն հիմնականում Տավուշի, Լոռվա և Սյունիքի մարզերում, իսկ արդեն 3-4-ին ողջ հանրապետության տարածքը կլինի ցիկլոնի ազդեցության ներքո, և ամենուրեք կլինեն տեղումներ` անձրևի տեսքով, իսկ քամու ուժգնությունը կհասնի մինչև 15 մ վայրկյան արագությամբ», - տեղեկացրել է Սուրենյանը:
Հայպետհիդրոմետի փոխանցմամբ` Երևանում այսօր ևս թույլ անձրև կտեղա, իսկ մոտակա երեք օրերին ջերմաստիճանը գիշերվա ժամերին կլինի 4-6 աստիճան, իսկ ցերեկը` 17-19 աստիճան տաքություն:

Showers Expected in Early April in Armenia
In the coming three days, all of Armenia will experience the effect of the cold front coming from the northeast, as a result of which the marzes (provinces) of Lori, Tavush and Syunik will experience mostly low temperatures, a drop of 8–10 degrees Celsius. This news was conveyed to Epress.am by head of meteorological forecasts at the RA Ministry of Emergency Situations' Hydrometeorology and Monitoring State Service Gagik Surenyan.
"On April 2, mainly the marzes of Tavush, Lori and Syunik will experience precipitation, while from 3–4, the entire country will be under the influence of the cyclone, and there will be precipitation everywhere, in the form of rain, while wind speed will reach 15 meters per second," said Surenyan.
According to the Hydrometeorology and Monitoring State Service, there will be light rains in Yerevan also today, while in the coming three days, temperatures will fall to 4–6 degrees Celsius at night and rise to 17–19 degrees Celsius during the day.