Ադրբեջանցի պատգամավորները հարձակվել են «հայամետ» Բրայզայի վրա
Միլի Մեջլիսի այսօրվա նիստի ժամանակ ադրբեջանցի պատգամավորները քննարկում էին Ղարաբաղի մայրաքաղաքում օդանավակայանի բացման և չվերթների իրականացման հետ կապված հարցեր:
«ԱՊԱ»-ի փոխանցմամբ` պատգամավոր Ազայ Գուլիևը հայտարարել է, որ, թեև «ադրբեջանական կողմը հայերին համապատասխան պատասխան է տվել, Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Մեթյու Բրայզայի դիրքորոշումն այս հարցում այնքան էլ արդար չէր»:
«Դեռ ավելին` դեսպանն իր ելույթում փորձել է զուգահեռներ անցկացնել դեպի Նախիջևան իրականացնող ադրբեջանական ինքնաթիռների չվերթների և Հայաստանից դեպի օկուպացված տարածքներ իրականացվելիք թռիչքների միջև: ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցիչները նման սխալներ չպետք է թույլ տան իրենց հայտարարություններում»,- հայտարարել է պատգամավորը:
Պատգամավոր ֆազայիլ Աղամալին մեղադրել է Բրայզային կողմնապաշտության մեջ. «Նա դեռ չի հանել իր վրայից հայամետ վերարկուն: Կարծում եմ, որ Մեթյու Բրայզան պետք է հետևի իր մեկնաբանություններին»:
Հիշեցնենք, որ Ստեփանակերտում օդանավակայան բացելու մասին հարցին դիվանագետն ավել վաղ հայտարարել էր. «Թող համանախագահներն այցելեն տարածաշրջան և իրենց գնահատականը տան: Դա ճիշտ կլինի: Կարող եմ ասել, որ Ադրբեջանից ու Նախիջևանից ինքնաթիռները թռչում են Հայաստանի օդային տարածքով, և դա ընդունելի է համարվում»:

«Проармянский мундир» Брайзы поднял волну критики в парламенте Азербайджана
На сегодняшнем заседании Милли Меджлиса азербайджанские депутаты, помимо прочего, обсуждали открытие в столице Карабаха аэропорта и организации авиарейсов.
По информации АПА, депутат Азай Гулиев сообщил, что хотя «азербайджанская сторона дала адекватный ответ армянам, позиция посла США в Азербайджане Мэтью Брайзы не была столь же адекватной».
«Напротив, посол в своем заявлении попытался провести параллель между авиарейсами азербайджанских самолетов в Нахчыван и рейсами из Армении на оккупированные территории. Представители администрации США не должны допускать подобных ошибок в своих заявлениях», - заявил парламентарий.
Депутат Фазаил Агамалы обвинил посла США в Азербайджане Мэтью Брайзу в предвзятости: «Он все еще не снял с себя проармянский мундир. Считаю, что Мэтью Брайза должен следить за своими комментариями».