«Կարելի է ջուրը մոտեցնել, բայց ստիպել խմել` հնարավոր չէ». փորձագետը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասին
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կարող է կողմերին առաջարկներ ներկայացնել, սակայն համանախագահները ամենակարող չեն, հայտարարել է փորձագետ Շոն Ֆարենը:
«Կա մի ասացվածք` «կարելի է ջուրը բերել, մոտեցնել, սակայն ստիպել խմել անհնար է»: Միջնորդները շատ բան կարող են անել, սակայն չեն կարող համերաշխությունը կողմերի վզին փաթաթել»,- Ֆարենի խոսքերն է մեջբերում aze.az-ը:
Փորձագետի խոսքով` երկու ազգերի միջև համերաշխության հաստատման համար պետք է համագործակցային կապեր ստեղծվեն տարբեր ոլորտներում:
Նրա կարծիքով` հակամարտող կողմերի երկխոսության համար նպաստավոր կարող է լինել հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունը, որոնք «էական դերակատարություն ունեն քաղաքական համաձայնության հասնելու հարցում»: Սակայն, վերջիվերջո, որոշում կայացնում են երկրների առաջնորդները:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 11-12-ը Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստանում բանակցություններ կվարեն: Այցելության ընթացքում համանախագահները կհանդիպեն Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ԱԳ նախար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:

'You Can Lead a Horse to Water, But You Can't Make Him Drink': Sean Farren on OSCE Minsk Group
The OSCE Minsk Group on Nagorno-Karabakh can submit proposals to the parties but the Co-Chairs are not omnipotent, said Northern Irish politician Sean Farren.
"There's a saying, 'You can lead to water, but you can't make him drink.' Mediators can do a lot, but they can't impose reconciliation on the parties," he said, reports Aze.az.
According to the mediation expert, as a prerequisite for reconciliation between the two peoples, contacts in various fields should be established.
In his opinion, playing a role in the dialogue between the conflicting parties can be community organizations and NGOs, which are "essential for achieving a political consensus." However, Farren said, ultimately decisions are made by the countries' leaders.
Recall that from Apr. 11–12, the Minsk Group Co-Chairs will hold talks in Armenia. During the visit, the Co-Chairs will meet with Armenian President Serzh Sargsyan and RA Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian.