Սերժ Սարգսյանի` Ստեփանակերտ մեկնելու որոշումը պատասխան է Դավութօղլուին. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի որոշումը` լինել Երևան-Ստեփանակերտ թռիչքի առաջին ուղևորը, արտացոլում է Ստեփանակերտի օդանավակայանի բացման վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը: Այսպես է Epress.am-ի հետ զրույցում ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը մեկնաբանել Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուի` նախօրեին արված հայտարարությունը, թե Հայաստանը պետք է վերջ դնի սադրիչ գործողություններին:
Հիշեցնենք, որ Դավութօղլուն, պատասխանելով Ադրբեջանի պատվիրակ Ռաֆայել Հուսեյնովի հարցին, ասել էր, որ օդանավակայան կառուցելու հարցը Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կաբինետում չի քննարկվել և որ տվյալ հարցով զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, սակայն միևնույն ժամանակ հայտարարել էր, որ «եթե դրա անհրաժեշտությունը ծագի, մենք կարող են քննարկել այդ հարցը»:
Ավելի վաղ ՀՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Արմեն Արզումանյանը Epress.am-ին հայտնել էր, որ ՀՀ նախագահի` Ստեփանակերտ առաջին չվերթով մեկնելու մասին հայտարարությունն ուժի մեջ է մնում:

Ереван ответил Анкаре «решением Сержа Саргсяна»
Решение президента Армении Сержа Саргсяна стать первым пассажиром рейса Ереван-Степанакерт отражает позицию Армении касательно открытия аэропорта в Степанакерте. Об этом в беседе с Epress.am сообщил спикер МИД Армении Тигран Балаян, комментируя заявление главы турецкого внешнеполитического ведомства Ахмета Давутоглу о том, что Армения «должна прекратить провокационные действия».
Напомним, что отвечая на заданный по этому поводу вопрос члена азербайджанской делегации Рафаэля Гусейнова, глава МИД Турции сказал, что в Комитете министров Совета Европы тема строительства аэропорта не обсуждалась. В данное время этим занимается МГ ОБСЕ. «Если появится необходимость, то конечно же мы можем обсудить этот вопрос»,- сказал он.
Ранее, пресс-секретарь президента Армении Армен Арзуманян сообщил Epress.am, что заявление Сержа Саргсяна о готовности стать первым пассажиром рейса Ереван-Степанакерт остается в силе.