Մեղադրելով Ֆրանսիային` Էրդողանը հիշել է Աղթամարի եկեղեցու պատարագը
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երեկ ԵԽԽՎ-ում կայացած իր ելույթից հետո հարցուպատասխանի ժամանակ սուր քննադատության է արժանացրել Ֆրանսիային:
ԵԽԽՎ-ում Ֆրասիայի ներկայացուցիչ Մյուրիել Մարլան-Միլիտեյոն հարց է ուղղել Էրդողանին Թուրքիայում կրոնական փոքրամասնությունների վիճակի մասին:
Ի պատասխան` Էրդողանը ֆրանսիացի պատգամավորին հրավիրել է Թուրքիա: Նա նշել է, որ Թուրքիայում եթե ցանկանում են ասել` մեկն ինչ-որ բանից տեղյակ չէ, ասում են` ֆրանսիացի է:
«Դուք շատ ֆրանսիացի եք», - ասել է Էրդողանը` դիմելով Ֆրանսիայի պատվիրակին:
Էրդողանը նաև նշել է, որ 2010 թվականի ընթացքում Թուրքիայում կրոնական փոքրամասնությունները, մասնավորապես, հույներն ու հայերը, հնարավորություն են ունեցել պատարագ մատուցել Սումելայի վանքում և Վանա լճի Աղթամար կղում գտնվող Սուրբ Խաչ եկեղեցում:
Իր խոսքի ընթացքում նա նաև անդրադարձել է Ֆրանսիայի ժողովրդավարությանը:
«Դուք խոսում ենք անկախ արդարադատությունից, երբ դա համապատասխան է ձեր շահերին, բայց չեք խոսում դրանից, երբ գործը հասնում է Թուրքիային: Նրանք, ովքեր իրենց մտքից դեռ չեն հանել Խաչակրաց արշավանքները, չեն կարող խաղաղություն խոստանալ: Եվրոպայում աճող ռասիզմի մակարդակը մտահոգիչ է: Գնչուներին հանել են Ֆրանսիայից: Սա ժողովրդավարությո՞ւն է», - ասել է Թուրքիայի վարչապետը:

«Вы очень француженка». Эрдоган помянул греков, армян, цыган и Крестовые походы
Вчера вечером глава турецкого правительства Реджеп Эрдоган подверг острой критике Францию в ходе ответов на вопросы депутатов ПАСЕ.
Представитель Франции в Парламентской Ассамблее Совета Европы Мюриел Марлан-Млитейо поинтересовалась у турецкого премьера о состоянии религиозных меньшинств Турции.
В ответ Эрдоган пригласил французского депутата в Турцию и сказал, что когда у него в стране хотят сказать, что кто-то не в курсе происходящего, говорят «он француз». «Вы очень француженка», - вывел глава турецкого кабмина, обратившись к депутату.
Премьер заявил, что в 2010 году нацменьшинства Турции, в частности, греки и армяне, имели возможность провести литургию в монастыре Сумела и в церкви Сурб Хач на острове Ахтамар в озере Ван.
Потом он перешел к проблемам с демократией во Франции. «Вы говорите о справедливом правосудии, когда это исходит из ваших интересов, но вы не говорите о нем, когда дело доходит до Турции. Те, кто еще не забыл Крестовых походов, не могут обещать мира. Уровень растущего в Европе расизма беспокоит. Из Франции выдворили цыган. И это демократия?», - возмутился Эрдоган и сел.