Մեղադրելով Ֆրանսիային` Էրդողանը հիշել է Աղթամարի եկեղեցու պատարագը
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երեկ ԵԽԽՎ-ում կայացած իր ելույթից հետո հարցուպատասխանի ժամանակ սուր քննադատության է արժանացրել Ֆրանսիային:
ԵԽԽՎ-ում Ֆրասիայի ներկայացուցիչ Մյուրիել Մարլան-Միլիտեյոն հարց է ուղղել Էրդողանին Թուրքիայում կրոնական փոքրամասնությունների վիճակի մասին:
Ի պատասխան` Էրդողանը ֆրանսիացի պատգամավորին հրավիրել է Թուրքիա: Նա նշել է, որ Թուրքիայում եթե ցանկանում են ասել` մեկն ինչ-որ բանից տեղյակ չէ, ասում են` ֆրանսիացի է:
«Դուք շատ ֆրանսիացի եք», - ասել է Էրդողանը` դիմելով Ֆրանսիայի պատվիրակին:
Էրդողանը նաև նշել է, որ 2010 թվականի ընթացքում Թուրքիայում կրոնական փոքրամասնությունները, մասնավորապես, հույներն ու հայերը, հնարավորություն են ունեցել պատարագ մատուցել Սումելայի վանքում և Վանա լճի Աղթամար կղում գտնվող Սուրբ Խաչ եկեղեցում:
Իր խոսքի ընթացքում նա նաև անդրադարձել է Ֆրանսիայի ժողովրդավարությանը:
«Դուք խոսում ենք անկախ արդարադատությունից, երբ դա համապատասխան է ձեր շահերին, բայց չեք խոսում դրանից, երբ գործը հասնում է Թուրքիային: Նրանք, ովքեր իրենց մտքից դեռ չեն հանել Խաչակրաց արշավանքները, չեն կարող խաղաղություն խոստանալ: Եվրոպայում աճող ռասիզմի մակարդակը մտահոգիչ է: Գնչուներին հանել են Ֆրանսիայից: Սա ժողովրդավարությո՞ւն է», - ասել է Թուրքիայի վարչապետը:

Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan, during a question-and-answer period after addressing a session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), directed veiled criticism at France in response to PACE member Muriel Marland-Militello, representing France, who directed a question to Erdoğan on the situation of religious minorities in Turkey, report various Turkish media.
In response, Erdoğan invited the French lawmaker to Turkey. He said that in Turkey when they want to say that someone is uninformed about something, they say he's French.
"You're very French," Erdoğan said to Marland-Militello.
The Turkish PM also noted that in 2010, minorities in Turkey, particularly Armenians and Greeks, were able to hold liturgies in the Church of Holy Cross on Aghtamar Island in Van and at the Sümela Monastery, respectively.
He also touched upon democracy in France:
"You speak of an independent judiciary, whenever it corresponds to yours interests, but you don't want an independent judiciary when it comes to Turkey. Those who cannot erase the Crusades from their memories cannot promise peace. The escalating level of racism in Europe is concerning. Roma people are being expelled from France. Is this democracy?"