Ընդդիմադիրի և իշխանավորի հանդիպումն անցել է «թեժ պայքարում» և ավարտվել է մեղադրանքներով
Ընդդիմադիր «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Պետրոս Մակեյանի և իշխող Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Համլետ Հարությունյանի այսօրվա բանավեճը թեժ բնույթ է կրել և ավարտվել է երկուստեք մեղադրանքներով:
Ասուլիսի ընթացքում Մակեյանն անդրադարձել է ԱՄՆ-ի Պետդեպի մարդու իրավունքների ապրիլի 8-ին հրապարակված զեկույցին:
«Զեկույցում նշված է, որ Հայաստանում հնարավոր չէ ընտրություների միջոցով իշխանափոխություն իրականացնել և նաև ֆիքսել է, որ 2008 թվականին Սերժ Սարգսյանը ընտրվել է կեղծիքներով, դա դիվանագիտական լեզվով, իրականում մեր տրամաբանությամբ նշանակում է չի ընտրվել, դրա համար ՀԱԿ-ը ամեն ինչ անելու է որպեսզի իշխանությունը սահուն, անցնցում հանձի ժողովրդին»,- հայտարարել է Պետրոս Մակեյանը:
Ասուլիսի մեկ այլ մասնակից ՀՀԿ-ական պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը, իր հերթին նշել է, որ Պետդեպի զեկույցը օբյեկտիվ չէ Հայաստանում ընթացող քաղաքական գործընթացների մասով:
Պատգամավորի խոսքով` իշխող կուսակցությունը` ՀՀԿ-ն, տեսնում է թերություններն ու առավելությունները, բայց կարևոր է, որ Սերժ Սարգսյանն ինքն է բարձրաձայնում թերությունների մասին:
Բանավեճի ընթացքում Մակեյանը հիշեցրել է, Արաբկիրում բակային հանդիպումներից մեկի ժամանակ ասված իր խոսքը, որ իշխանությունը չունի ոչ ներքին, ոչ արտաքին ռեսուրս մարտի 1-ը կրկնելու համար:
Ասուլիսի ընթացքում նա ևս մեկ անգամ խոսել է դրա մասին` ընդգծելով, որ իշխանություններն արտաքին ռեսուրս ընդհանրապես չունեն: Ընդդիմադիր գործիչը հավելել է, որ, լսելով իր գործընկեր բանախոսին, ինքը հասկանում է, որ իշխանությունը դեռևս ներքին ռեսուրս ունի «մարտի մեկ» իրականացնելու` ի դեմս նման պատգամավորների, որոնք «2008թ. մարտի 1-ից հետո կարողանում են բաց ճակատով պաշտպանել ռեժիմին, որ Երևանի կենտրոնում գնդակահարել են քաղաքացիներին»:
Համլետ Հարությունյանը կոռեկտության կոչ արել, ինչին ի պատասխան Մակեյանն ասել է. «Լսի, արյունոտ ձեռքերով կոռեկտության կոչեր չեն ասի, բավական է: Քո ձեռքերը Երևանում արյունոտվել են` պաշտպանելով Ռոբերտ Քոչարյանին և այս ռեժիմի մեջ լինելով»:
Մակեյանի խոսքերին հակադարձելով` Հարությունյանն ասել է, որ այս երկրի համար արյուն տված մարդկանց կենսագրությունն են վիրավորում:
Լեզվակռիվը շարունակվել է մինչև ասուլիսի ավարտը. Մակեյանը հիշեցրել է Հարությունյանին, որ հարյուրավոր մարդիկ նստած են եղել բանտում քաղաքական հայացքների պատճառով, Հարությունյանը պատասխանել է, որ դրանք հանցագործներ են, ոչ թե քաղբանտարկյալներ (նախկին քաղբանտարկյալ Մակեյանը ձերբակալվել է մարտի 1-ի իրադարձություններից հետո և բանտում է անցկացրել մոտ 1,5 տարի - Epress.am):
Ասուլիսն ավարտվել է նրանով, որ Հարությունյանը հայտարարել է, որ ափսոսում է իր ծախսած ժամանակը, Մակեյանն էլ նշել է. «Ափսոսում եմ, որ ձեզ հետ միասին նույն սենյակում եմ գտնվել»:

«Защищая Кочаряна, ты по локоть погряз в крови!». Перепалка на пресс-конференции
Сегодня в присутствии журналистов между председателем оппозиционной партии «Демократическая Армения» Петросом Макеяном и депутатом от правящей Республиканской партии Гамлетом Арутюняном состоялась горячая дискуссия, завершившаяся взаимными обвинениями.
В ходе пресс-конференции Макеян затронул доклад Госдепа США о правах человека:
«В докладе отмечено, что в Армении невозможно сменить власть посредством выборов, кроме того говорится, что в 2008 году Серж Саргсян был избран посредством фальсификаций. Это на дипломатическом языке означает «не был избран», поэтому Армянский национальный конгресс сделает все, чтобы плавно и без потрясений передать власть народу».
Его оппонент Арутюнян, в свою очередь, назвал доклад Госдепа необъективным по части проходящих в Армении политических процессов. Депутат заявил, что правящая партия видит и плюсы, и минусы. «Важно, что Серж Саргсян сам заявляет об упущениях».
Оппозиционер заявил, что слушая своего коллегу, он понимает, что власти еще имеют внутренний ресурс для осуществления акций типа «1 марта», в лице тех депутатов, которые «после 1 марта 2008 года могут с высоко поднятой головой поддерживать режим, который в центре Еревана расстреливал своих граждан».
Гамлет Арутюнян призвал к корректности, на что Макеян заметил: «Слушай, окровавленными руками не призывают к корректности. Хватит! Защищая Роберта Кочаряна и этот режим, ты по локоть погряз в крови!».
В ответ на это, Арутюнян возразил, что подобными заявлениями оппозиция «порочит имя людей, проливших кровь за свою страну».
Словесная перепалка продолжилась до конца пресс-конференции. Макеян напомнил, что сотни людей сидели в тюрьмах по политическим соображениям, на что Арутюнян подчеркнул, что все они были преступниками, а не политзаключенными (Петрос Макеян - бывший политзакюченный, арестованный 1 марта 2008 года и отсидевший полтора года в тюрьме - ред).
Под конец Арутюнян заявил, что сожалеет о «потраченном впустую времени». «Мне жаль, что я находился с вами в одном помещении», - парировал оппозиционер.