Ադրբեջանի հավաքականի ավագը հիշել է հայերի նկատմամբ տարած «հաղթանակների» մասին
Ադրբեջանի ֆուտբոլի հավաքականի ավագ Ռաշադ Սադիխովը խոստովանել է, որ իր թիմի ֆուտբոլիստներին վշտացնում է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի ու Վրաստանի ցուցանիշներն անհամեմատ ավելի հուսադրող են. քան այն ինչ ունի Ադրբեջանը, հաղորդում է Regnum-ը` հղում կատարելով Azerisport-ին:
«Մեզ նույնպես վշտացնում է այն հանգամանքը, որ հարևանները մեզ գերազանցում են: Բայց նայեք այն խմբերին, որում նրանք են հայտնվել և համեմատեք մեր հետ: Ես անգամ ոչ այնքան վրացիներին նկատի ունեմ, որքան հայերին: Նրանք, կարծեմ, երեք խաղ սեփական հարկի տակ են անցկացրել, մինչդեռ մենք` միայն մեկը: Ես պարզապես ցանկանում եմ կոչ անել երկրպագուներին համբերությամբ լցվել և սպասել շրջանի ավարտին և չմոռանալ, որ հենց նույն հայերի հետ հանդիպումներում մենք միշտ հաղթանակ ենք տարել»,- հայտարարել է Սադիխովը:
Նշենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հանդիպումներ չեն անցկացրել երիտասարդական և ազգային հավաքականների մակարդակներով: Վիճակահանության արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի հավաքականներն ավելի վաղ հայտնվել էին միևնույն խմբում, սակայն Եվրո-2008-ի շրջանակներում նրանց հանդիպումները չեղյալ հայտարարվեցին:
Հայկական կողմը այդ ժամանակ առաջինը պետք է մեկներ Բաքու, իսկ հետո ընդուներ ադրբեջանցիներին սեփական դաշտում: Ադրբեջանցիները, հրաժարվելով անվտանգության երաշխիքներ տրամադրել, պահանջում էին երկու խաղերն էլ չեզոք տարածքում անցկացնել:

Капитан сборной Азербайджана вспомнил о «победах» над армянами
Капитан сборной Азербайджана по футболу Рашад Садыхов признался, что футболистов национальной команды расстраивает то обстоятельство, что результаты, показанные сборными Армении и Грузии, несравнимы с теми, которые демонстрирует азербайджанская дружина, передает Regnum со ссылкой на Azerisport.
"Нас тоже расстраивает то обстоятельство, что соседи нас опережают. Но посмотрите на группы, в которые попали они и сравните с нашей. Я даже не столько грузин имею в виду, сколько армян. Они, кажется, три игры провели дома, в то время как мы - только одну. Я просто хочу призвать болельщиков набраться терпения и дождаться окончания цикла и не забывать, что в очных встречах с теми же армянами мы всегда добивались побед", - заявил Садыхов.
Армения и Азербайджан никогда не встречались между собой на уровне молодежных и первых сборных. Волею жребия сборные Армении и Азербайджана ранее уже оказывались в одной группе, но их матчи в рамках отборочной кампании Евро-2008 были отменены, напоминает Regnum.
Армянская сторона тогда готова была первой поехать в Баку, а потом и принять соперника у себя на поле. Азербайджанцы же, отказавшись давать гарантии безопасности к матчу в Баку, настаивали на проведении обоих поединков на нейтральных полях.