«Կաֆեներ չեն կառուցվելու». Կարեն Կարապետյանը խոստանում է (ՖՈՏՈՇԱՐՔ)
Epress.am-ի նկարահանող խումբն այսօր կեսօրին հանդիպել է Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանին, երբ վերջինս շրջայց էր կատարում Մաշտոց պողոտայի այգում, որտեղ «Մենք ենք այս քաղաքի տերը» հասարակական նախաձեռնությունը ծառատունկ էր իրականացնում, իսկ քաղաքապետարանի աշխատակիցները մաքրում էին այգին:
Զբոսնելով մինչև մանկական երկաթուղի տանող թունելները` Կարապետյանը որոշ դիտարկումներ է արել` կապված այդ տարածքի հնարավոր բարեկարգման հետ:
«Կարելի ա լուսավորել, կառուցապատել, լավ զոնա ա, վերնիսաժի պես»,- իր աշխատակիցների հետ խոսելով` ասել է Կարապետյանը:
Քաղաքապետը զրուցել է նաև բնապահպանների հետ, ովքեր խոսել են քաղաքում առկա խնդիրների մասին ու խնդրել են հանդիպում կազմակերպել` դրանք քննարկելու համար:
«Մենք կազմե՞նք էկոլոգիական խնդիրների ցանկը և ներկայացնե՞նք»,- առաջարկել են բնապահպանները` նշելով, որ իրենք արդեն մի քանի անգամ հանդիպել են քաղաքապետարանի բնապահպանության վարչության պետի հետ:
«Եկեք սենց պայմանավորվենք` եթե հանդիպում եք բնապահպանության վարչության պետի հետ, և հանդիպման առարկան հետագայում Ձեզ չի բավարարում, ես հանդիպում եմ Ձեզ հետ, համաձա՞յն եք»,- ասել է քաղաքապետը:
Պատասխանելով Epress.am-ի հարցին, թե արդյոք Մաշտոցի այգում ևս կառուցվելու են հերթական սրճարանները, Կարապետյանն ասել է.
«Կաֆեներ նորից չեն կառուցվելու, հակառակը` ինչ շինություն կա, հանում են այստեղից»:
Կարապետյանը հավելել է նաև, որ քաղաքապետարանը հոգալու է ոչ միայն Մաշտոցի այգու կանաչապատման, ծառերի ջրման խնդիրները, այլ ողջ Երևանի կանաչ տարածքների խնդիրները:

Кафе в зеленых зонах Еревана строить не будут, обещает мэр (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Сегодня в полдень съемочная группа Epress.am встретила в центре армянской столицы мэра Еревана Карена Карапетяна, когда он осматривал сквер на проспекте Маштоца. Здесь члены общественной организацияи «Мы – хозяева этого города» сажали деревья, а сотрудники мэрии чистили территорию.
Дойдя до тоннелей, ведущих к детской железной дороге, Карапетян сделал несколько замечаний. «Нужно больше света, можно застроить, это хорошая зона, как и вернисаж», - сказал Карапетян своим сотрудникам.
Мэр побеседовал и с экологами. Последние представили проблемы, существующие в городе, и попросили организовать встречу для их обсуждения.
«Мы можем составить и представить список экологических проблем?», - спросили экологи. Они также сообщили о нескольких встречах с начальником управления экологии при мэрии.
«Давайте договоримся: если вы встретитесь с начальником управления экологии, и встреча вас не удовлетворит, с вами встречусь я. Согласны?». Экологи приняли предложение мэра.
Карапетян ответил также на вопрос Epress.am, будут ли в сквере на проспекте Маштоца посторены очередные кафе. «Новых кафе не будет. Наоборот, все постройки будут снесены».
По его словам, городской муниципалитет позаботится не только об озеленении данного сквера, но также возмется за все зеленые зоны Еревана.