Թուրքական դպրոցներում սովորեցնում են ատել ոչ թուրքերին. կոնֆերանս
Թուրքական մի շարք հասարակական կազմակերպություններ, լրագրողներ և գիտնականներ ապրիլի 15-ից մինչև 17-ը «Ատելությունից ծնված հանցագործություններ» խորագրով կոնֆերանս են անցկացրել` նվիրված Թուրքիայում խոսքի ազատության սահմանափակումներին և ատելության հողի վրա իրականացվող հանցագործություններին, հաղորդում է Today's Zaman-ը:
Կոնֆերանսը կազմակերպվել էր «Հասարակական փոփոխությունների համար» ասոցիացիայի և «Վերջ ռասիզմին և ազգայնականությանը» կազմակերպության կողմից:
Կոնֆերանսի սկզբում կազմակերպիչները ներկայացրել են վերջին տարիներին տեղի ունեցած աղմկահարույց մի շարք հանցագործություններ:
Մասնակիցները ներկայացրել են 2000 թվականին Փարիզում մահացած երաժիշտ Ահմեդ Կայայի նկատմամբ սկսված արշավը: Այդ տարիներին երաժիշտը ստիպված էր եղել հեռանալ երկրից իր նկատմամբ սկսված քաղաքական հետապնդումների պատճառով: Կոնֆերանսի մասնակիցները խոսել են նաև 2007 թվականին սպանված թուրքահայ լրագրող, «Ակօս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության, ինչպես նաև 2007 թվականին քրիստոնեական գրականություն վաճառող երեք մարդկանց սպանության մասին: Ներկայացված հանցագործությունների թվում նշվել է նաև Տրաբզոնում գործող կաթոլիկ եկեղեցու քահանա հայր Անդրեա Սանտորոյի սպանությունը:
Կոնֆերանսի մասնակիցներն ընդգծել են այն փաստը, որ հանցագործ խմբավորումներից շատերի դրդապատաճառները ատելության զգացումքով են պայմանավորված, որոշ մասնակիցներ էլ նշել են ատելության ձևավորման հարցում լրագրողների նպաստող դերը: Գրող Օրալ Չալիշլարն ասել է, որ որոշ ազդեցիկ լրագրողներ, ովքեր «ատելության ձևավորման առաջամարտիկներ են», դեռևս շարունակում են իրենց ակտիվ գործունեությունը:
Կոնֆերանսի ընթացքում ընդգծվել է երկրում  ատելության գնահատման ավելի ընդգրկուն մոտեցման կարևորությունը, քանի որ երկրի կրթական համակարգը  ստիպում է մարդկանց ատել բոլորին, ովքեր «թուրք» չեն: Նշվել է, որ Հ/Կ-ների ևն անհատների աշխատանքային խումբը ատելության հողի վրա իրականացվող հանցագործությունների դեմ պայքարի օրենսդրական բարեփոխում են մշակել:

Ненавидеть всех, кто «не турок». Кого не любят и за что убивают
Турецкие общественные организации, журналисты и ученные с 15 по 17 апреля участвовали в конференции «Преступления на почве ненависти», посвященной проблемам свободы слова и преступлений, совершаемых на почве ненависти.
Конференция была организована ассоциацией «За ремормы в обществе» и организацией «Конец расизму и национализму».
Как сообщает Today`s Zaman, участников мероприятия ознакомили с подробностями кампании, начатой против умершего в 2000 году в Париже музыканта Ахмеда Кайая. В эти годы певец был вынужден уехать из страны из-за политических репрессий.
Участники конференции также затронули тему убитого в 2007 году журналиста армянского происхождения, главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка, и убийство трех продавцов христианской литературы. В числе представленных убийств также было отмечено убийство армянского священника католической церкви в Трабзоне Андреа Санторо.
Эксперты пришли к выводу, что мотивом для преступлений в большинстве случаев послужила ненависть, а в деле разжигания ненависти немалую роль играют журналисты.
Писатель Орал Чалишлар заявил, что некоторые влиятельные журналисты, которые «стоят в авангарде формирования ненависти», до сих пор продолжают свою активную деятельность.
В ходе мероприятия была подчеркнута важность более обхватывающего подхода к вопросам оценки ненависти, так как система образования в стране заставляет ненавидеть всех, кто «не турок». Было отмечено, что рабочая група из общественных организацй и отдельных граждан разработала конституционные реформы по борьбе с преступлениями, совершенными на почве ненависти.