Թուրքիայի ԱԳ նախարարի պատասխանը ԱԺ պատգամավորին հիշեցրել է Սերժ Սարգսյանին
ԵԽԽՎ-ի ապրիլի 11-15-ն անցկացված գարնանային նստաշրջանի ժամանակ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը հարց է ուղղել Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուին` հետաքրքրվելով, թե ինչ քայլեր է կատարում Թուրքիայի կառավարությունը` կապված Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հետ:
«Ձեր կողմից այստեղ հնչեցրած հայտարարությունը ուղղակի մեղադրանք է միակողմանի, դուք չգիտեք միջազգային իրավունքը, եթե ցանկանում եք, մենք կարող ենք իրար հետ բանավիճել, սա բանավեճ է պատմական հարցերի շուրջ, և մենք խորհուրդ ենք տալիս, որ ոչ թե նման հարթակներում քննարկումներ տեղի ունենան, այլ դա լինի պատմաբանների հանձնաժողով` քննելու համար»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում Դավութօղլուի պատասխանը ներկայացրել է Փոստանջյանը: Պատգամավորը տվյալ պատասխանը համեմատել է Սերժ Սարգսյանին ուղղված իր հարցի պատասխանի հետ:
« 2007 թվականին, երբ Սերժ Սարգսյանը դեռ վարչապետ էր, ես հարց էի ուղղում նրան` «չե՞ք կարծում, որ, Ընտրական օրենսգքրի այս հոդվածը խախտելով, դուք չեք կարող լինել ընտրված նախագահ և արդեն իսկ խախտում եք ԸՕ-ն»: Նա ինձ պատասխանեց` «Դուք պետք է լիկբեզ անցնենք, և լավ կլինի` դիմեք Դավիթ Հարությունայնին»»,- ասել է Զարուհի Փոստանջյանը:

During the Apr. 11–15 PACE (Parliamentary Assembly of the Council of Europe) spring session, Heritage Party MP and member of Armenia's delegation to PACE, Zaruhi Postanjyan, meeting with journalists today, said she asked Turkey's foreign affairs minister Ahmed Davutoglu what steps the Turkish government is taking in recognizing the Armenian Genocide.
"The statement you make here today is simply a one-sided accusation; you do not know international law. If you like, we can debate with each other; this is a discussion of historical issues, and we recommend that discussions are not held on such platforms, but examined in a commission of historians," said Davutoglu, according to Postanjyan. The Armenian MP compared this response to the response provided by Armenian President Serzh Sargsyan.
"In 2007, when Serzh Sargsyan was prime minister, I asked him, 'Don't you think that by violating this article of the Electoral Code, you cannot be an elected president and you are already violating the Electoral Code?' He responded, 'You have to take literacy classes , and it would be good if you contacted David Harutyunyan'," she said.