Թուրքիայի ԱԳ նախարարի պատասխանը ԱԺ պատգամավորին հիշեցրել է Սերժ Սարգսյանին
ԵԽԽՎ-ի ապրիլի 11-15-ն անցկացված գարնանային նստաշրջանի ժամանակ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը հարց է ուղղել Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուին` հետաքրքրվելով, թե ինչ քայլեր է կատարում Թուրքիայի կառավարությունը` կապված Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հետ:
«Ձեր կողմից այստեղ հնչեցրած հայտարարությունը ուղղակի մեղադրանք է միակողմանի, դուք չգիտեք միջազգային իրավունքը, եթե ցանկանում եք, մենք կարող ենք իրար հետ բանավիճել, սա բանավեճ է պատմական հարցերի շուրջ, և մենք խորհուրդ ենք տալիս, որ ոչ թե նման հարթակներում քննարկումներ տեղի ունենան, այլ դա լինի պատմաբանների հանձնաժողով` քննելու համար»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում Դավութօղլուի պատասխանը ներկայացրել է Փոստանջյանը: Պատգամավորը տվյալ պատասխանը համեմատել է Սերժ Սարգսյանին ուղղված իր հարցի պատասխանի հետ:
« 2007 թվականին, երբ Սերժ Սարգսյանը դեռ վարչապետ էր, ես հարց էի ուղղում նրան` «չե՞ք կարծում, որ, Ընտրական օրենսգքրի այս հոդվածը խախտելով, դուք չեք կարող լինել ընտրված նախագահ և արդեն իսկ խախտում եք ԸՕ-ն»: Նա ինձ պատասխանեց` «Դուք պետք է լիկբեզ անցնենք, և լավ կլինի` դիմեք Դավիթ Հարությունայնին»»,- ասել է Զարուհի Փոստանջյանը:

Ответ главы МИД Турции напомнил депутату о Серже Саргсяне
Во время проходившей с 11 по 15 апреля весенней сессии ПАСЕ депутат фракции НС «Наследие», член армянской делегации Заруи Постанджян поинтересовалась у министра иностранных дел Турции Ахмеда Давутоглу, какие шаги правительство Турции предпринимает для признания Геноцида армян.
«Ваше заявление является просто односторонним обвинением. Вы не знаете международного права. Если хотите, мы можем начать дискуссию на историческую тему, и мы вам советуем не поднимать подобных вопросов с этой трибуны, пусть этим занимаются комиссии историков», - в понедельник на встрече с журналистами передала его слова Заруи Постанджян.
Она сравнила это заявление с ответом, который ей дал президент Серж Саргсян: «В 2007 году, когда Серж Саргсян был премьер-министром, я спросила его: «Не кажется ли вам, что нарушая эту статью Избирательного кодекса, вы не можете быть избранным президентом и уже нарушаете ИК?». Он мне ответил: «Вы должны пройти ликбез, и было бы неплохо, если бы вы обратились к Давиду Арутюняну (тогдашний министр юстиции, нынешний глава армянской делегации в ПАСЕ – ред.)».