Սամսոն Խաչատրյանին ազատ արձակեցին դատարանի դահլիճից
Րոպեներ առաջ Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Մխիթար Պապոյանը որոշում է կայացրել 1 տարվա պայմանական ազատազրկման ենթարկել Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակիր, Եվրոպայի բռնցքամարտի կրկնակի չեմպիոն Սամսոն Խաչատրյանին:
Նրան բաց են թողել դատարանի դահլիճից, իսկ մարդիկ ձեռքերի վրա դուրս են բերել շենքից` վանկարկելով «Սամսոն, Սամսոն»:
Իր խոսքում մեղադրող Արմեն Աֆանդյանը պահանջել է 2 տարվա ազատազրկում: Սամսոն Խաչատրյանի պաշտպան Արա Զաքարյանը նշել է, որ իր պաշտպանյալը մեղադրանքը հաստատող ապացույցներ չկան և նա մեղավոր չէ: Զաքարյանը խնդրել է դատարանին իր պաշտպանյալին ճանաչել անպարտ:
Հիշեցնենք, որ հայտնի բռնցքամարտիկին մեղադրում էին 316 հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը):
Սամսոն Խաչատրյանի նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել երկամսյա կալանքը մարտի 15-ին: Նա ձերբակալվել էր մարտի 13-ին՝ կապված ընդդիմության մարտի 1-ին հանրահավաքի ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպի հետ:
Համաձայն ոստիկանության հաղորդագրության` մարտի 1-ին, ժամը 18.00-ի սահմաններում, Սամսոն Խաչատրյանը Երևանի Մաշտոց-Կորյուն փողոցների խաչմերուկում «չի ենթարկվել ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջներին, դիմադրություն է ցույց տվել և հարվածել` մարմնական վնասվածք պատճառելով ոստիկաններից մեկին»:
Դեռևս մարտի 15-ի դատական նիստից հետո Խաչատրյանի փաստաբան Արա Զաքարյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Սամսոն Խաչատրյանը խոսել է դատարանի դահլիճում և հայտարարել, որ ինքը որևէ ոստիկանի չի հարվածել: Մեղադրյալի խոսքով` նշված վայրում ինչ-որ անձնավորություններ կանանց ու երեխաներին հարվածներ էին հասցնում և վիրավորում, և ինքը փորձել էր կանխել այդ գործողությունները:

Боксера-оппозиционера выпустили из зала суда. Он получил год условно
Минуты назад чемпиона Европы по боксу Самсона Хачатряна выпустили из зала ереванского суда общей юрисдикции. Судья Мхитар Папоян приговорил его на год условного заключения.
Обвиняемого взяли его на руки и, скандируя «Самсон, Самсон!», вынонесли из здания суда.
Прокурор требовал посадить сторонника оппозиции на 2 года. Адвокат в свою очередь потребовал полностью снять вину с его подзащитного за отсутствием доказательств его вины. Судья приговорил Хачатряна к заключению на год условно.
Адвокат после заседания заявил, что приговор в обязательном порядке будет обжалован.
После судебного заседания 15 марта адвокат Хачатряна Ара Закарян передал журналистам заявление своего подзащитного, сделанное в зале суда. По словам, обвиняемого, он не ударял никого из полицейских. «Тогда в отмеченном месте какие-то люди били женщин и детей, а он пытался предотвратить их действия», - сказано в заявлении осужденного.
15 марта  суд первой инстанции вынес постановление, согласно которому, оппозиционер был приговорен к двум месяцам заключения.
Согласно версии полиции, 1 марта примерно в 6 часов, в начале митинга оппозиции вечера на перекрестке улицы Корюна и проспекта Маштоца Самсон Хачатрян не подчинился законным требованиям сотрудников полиции, оказал сопротивление, ударил одного из них, нанеся полицейскому телесные повреждения.
По свидетельству журналистов, бывший спортсмен вступился за женщину и ввязался из-за этого в драку. В последствии участники потасовки, которые были в гражданском, признались, что являются сотрудниками полиции.