Հայաստանի ատոմակայանի անվտանգության վրա ծախսվել է 120 միլիոն դոլար
ՀՀ կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը  լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ մի քանի ընդհանուր չափանիշներով համեմատել է Մեծամորի և Ճապոնիայի «Ֆուկուսիմայի» ատոմակայանները:
«Մեր ատոմակայանը երկու կոնտուրանի է, նրանցը մի կոնտուրանի էր: Եվ նրանց մոտ, երբ ճնշումը բարձրացավ, իրենց ռեակտորներում ստիպված եղան մեծ քանակությամբ ռադիոակտիվ գազը արտանետել շրջակա միջավայր: Մեր ատոմակայանում, եթե նման իրավիճակ լինի, մենք ոչ թե ռեակտորից պետք է արտանետենք ռադիոակտիվ գազ, այլ` շոգեգենարատորներից, որտեղ գտնվում է  մաքուր ջուր, ռադիոակտիվությունը բացակայում է»,- ասել է Աշոտ Մարտիորսյանը և հավելել, որ «Ֆուկուսիման»  դա եռացող տիպի ատոմակայան է, որը չի բավարարում ներկայիս պահանջներին:
Մարտիրոսյանի խոսքով` թեև  մեր ատոմակայանը հագեցված է ավելի շատ անվտանգության համակարգերով, բայց դա էլ դեռ բավարար չէ և դեռ լրացուցիչ միջոցառումներ պետք է իրականացնեն անվտանգությունը բարձրացնելու համար:
Փորձագետը նշել է, որ անվտանգության համակարգերի վրա` սկսած 1993 թվականից ընդահնուր առմամբ արդեն ծախսվել է 120 միլիոն դոլար և դեռևս 20 միլիոն դոլար էլ պետք է ծախսվի մինչև իրականացվեն այն բոլոր միջոցառումները, որոնք նախատեսված են եղել ատոմակայանի անվտանգության բարձրացման ծրագրով:
Խոսելով նաև նոր էներգաբլոկի կառուցման մասին` Մարտիրոսյանն ասել է, որ դրա հետ կապված բոլոր խնդիրներն առայժմ սառեցված են, և իրենք սպասում են «Ֆուկուսիմա» ատոմակայանի վթարի վերլուծության վերջնական եզրակացությանը, որից հետո հաբանավար կձեռնարկվեն միջոցներ ավելի խստացնելու ատոմակայանի նախագծային պահանջները:
«Որպեսզի նոր ատոմակայանը համապատասխանի այն պահանջներին, որոնք  կլինեն դրված միջազգային հանրության կողմից` հաշվի առնելով «Ֆուկուսիմայի» դասերը», - ասել է Մարտիրոսյանը:

$120 Million Already Spent on Ensuring Safety of Armenia's Nuclear Facility
Chair of the RA State Nuclear Safety Regulatory Committee Ashot Martirosyan, meeting with journalists in Yerevan today,  compared Armenia's Metsamor Nuclear Power Plant (MNPP) with Japan's Fukushima.
"Our nuclear power plant has two contours, whereas there's had one. And when the pressure in their plant went up, their reactors were forced to emit large quantities of radioactive gas to the surrounding environment. If a similar situation were to occur in our NPP, it's not radioactive gas that will be emitted from the reactor, but from the steam generators, where there is clean water and no radioactivity," he said, adding that Fukushima consists of boiling water reactors (BWR), which does not satisfy current demands.
According to Martirosyan, though the MNPP is equipped with more safety systems, it's still not enough and additional work has to be carried out to increase safety levels.
The state nuclear safety committee chair said that since 1993, $120 million US overall has already been spent on safety systems and another $20 million US will be spent till all the work expected to increase the nuclear facility's safety is completed.
Martirosyan said all issues connected with the construction of a new nuclear facility are currently frozen and they are waiting for the final results of the analysis of the Fukushima accident, after which most likely they'll take measures to ensure the new facility meets more rigorous requirements.
"So that the new nuclear power plant meets the requirements which will be set by the international community, taking into account lessons from Fukushima," he said.