Ծնողները և Երևանի քաղաքապետը «շփվում են» Facebook-ի միջոցով
Facebook սոցիալական ցանցում ի պատասխան Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի որոշման «Թողեք քնենք» խումբ է ստեղծվել, որտեղ խմբին միացած 145 անդամներն արդեն իսկ բուռն քննարկումներ են ծավալել:
Ինչպես հայտնի է, քաղաքապետի որոշմամբ` Երևանում ապրիլի 18-ից մայիսի 18-ն ընկած ժամանակահատվածում (22 աշխատանքային օր) իրականացվում է փորձնական ծրագիր: Ըստ այդմ, Կենտրոն վարչական շրջանի թվով 16, Արաբկիրի` 5, Շենգավիթի` 2 և Էրեբունու մեկ դպրոցներում, ինչպես նաև Կենտրոն վարչական շրջանի 20 նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում դասերն ու պարապմունքները սկսվում են 08:30-ին: Քաղաքապետարանն այսպես պայքարում է առավոտյան ժամերին նկատվող տրանսպորտային մեծ հոսքերի և խցանումների դեմ:
«Այս անհեթեթ որոշումը կայացվել է, ամենայն հավանականությամբ, սպոնտան, քանի որ որևէ հետազոտություն դրա թողած արդյունքների մասին չի կատարվել», - ասված է Facebook-ի էջում տեղադրված հաղորդագրության մեջ, որի տակ մի շարք ծնողներ իրենց դժգոհությունն են հայտնում և պատրաստակամություն հայտնում որոշման դեմ ստորագրահավաք նախաձեռնել:
«Անհավանական է, որ էս երկրում, որտեղ պետական հիմնարկություններում համատարած անպատասխանատվություն, անկարգություն, անտարբերություն ու քաոս է տիրում (ինձ հազիվ եմ զսպում, որ շատ ավելի վատ բաներ չասեմ), ինչ-որ մարդիկ դիսցիպլինաից են խոսում 3-5 տարեկան երեխաներին նկատի ունենալով: Ուղղակի ծիծաղելի է», - մեկնաբանել է օգտատերերից մեկը:
«Հարգելի քաղաքապետ, տրանսպորտի հարցը կարելի է լուծել հօգուտ երեխաների, ասենք, մանկապարտեզներին ավտոբուս տրամադրելով, որ երեխաներն էլ ձեր սահմանած ժամին լինեն «ծառայության» վայրում: Համ ծնողը հանգիստ կլիներ, որ երեխան մխրճվելով չի նստի մարշրուտկա, հանգիստ տեղ կհասնի», - գրում է խմբի մեկ այլ մասնակից:
Խմբի մասնակիցներից ոմանք քաղաքապետի որոշման մեջ որևէ բացասական բան չեն տեսնում` նշելով, որ վատ չէ փոքր տարիքից երեխային «ռեժիմի սովորեցնել»: Նման կարծիքներ հայտնողները, սակայն, մի քանիսն են, իսկ վերջիններիս կարծիքների տակ խմբի այլ մասնակիցները բազմաթիվ հակափաստարկներ են բերում.
«Հիմա, եթե մի փոքր ուսումնասիրեք, նույնիսկ մանկաբույժները խորհուրդ են տալիս երեխաներին ռեժիմով չկերակրել, ուր մնաց քնացնել, մինչև մի որոշակի տարիք` 6-7 տարեկան, երբ երեխան ինքը կարող է իրեն ռեժիմի բերել: Ձեր ասած ռեժիմը պարզապես ԲՌՆՈՒԹՅՈՒՆ է մանկապարտեզահասակ երեխաների նկատմամբ»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Facebook-ի իր էջում հաղորդագրություն էր տարածել նաև Կարեն Կարապետյանը` նշելով, որ «քաղաքակիրթ աշխարհում նմանատիպ գրաֆիկներ են կիրառում թե' խցանումներից խուսափելու, թե' ծնողների առօրյա գրաֆիկը օպտիմալ կարգավորելու համար»:
«Ինչ վերաբերում է «փորձարկումներ կատարեք Ձեր ընտանիքի անդամների վրա» արտահայտությանը, ասեմ, որ իմ ընտանիքում կա երկու երեխա, որոնց գրաֆիկը նույնպես փոխվել է, և իրենք էլ շատ գոհ չեն։ Սակայն այս քայլը ինքնանպատակ չէ, այլ առավոտյան խցանումների խնդիրը կարգավորելուն ուղղված բազմաթիվ քայլերից մեկը», - գրել էր քաղաքապետն ու կոչ արել «մեկս մյուսի հետ խոսելիս հարգալից և չափված լինել»:

A Facebook group called "Let us sleep" has been created in response to a recent decision by Yerevan mayor Karen Karapetyan. Already intense discussions have taken place in the currently 145-member group.
As reported earlier, according to the mayor's decision, "a pilot project is being implemented between Apr. 18 and May 18 (22 working days), according to which at 16 Kentron , 5 Arabkir, 2 Shengavit and 1 Erebuni administrative district schools, as well as at 20 preschools in the Kentron administrative district, classes will begin at 8:30 am." This is the city's answer to morning rush hour.
"This ridiculous decision was most likely made spontaneously, since no research has been done on the consequences ," reads the group's description, in part.
"It's incredible that in this country, where widespread irresponsibility, disorder, indifference and chaos reigns in state institutions (I can barely contain myself, so that I don't say worse things), that people speak of discipline with reference to 3- to 5-year-old children. It's simply ridiculous," writes on Facebook user.
"Dear mayor, the transportation issue can be resolved in favor of the children, say, by supplying kindergartens with buses, so that children will be at the place of 'service' in the time you've determined," wrote another group member.
Some group members wrote that they see nothing wrong with the mayor's decision, saying that it's not bad to teach children to get on a schedule from a young age. However, those who hold this view are few and their statements are often followed by numerous comments opposing this view:
"Now, if you examined a little , even pediatricians advise not to feed children on a schedule, not even get them to sleep , until a certain age, 6–7 years old, when the child can get himself on a schedule. The schedule you speak of is simply VIOLENCE against children of kindergarten age."
Earlier, the mayor himself had posted a note on Facebook, saying that "in civilized countries, such schedules are applied both to avoid traffic jams and to optimally regulate parents' daily schedules."
"As for the comment 'conduct the experiments on members of your family,' let me say that there are two children in my family whose schedules have likewise been affected and they're not too happy either. But this move is not an end in itself, but rather one of many steps aimed at regulating the problem of morning traffic," wrote Yerevan mayor Karen Karapetyan, urging Facebook users and Yerevan residents "to be respectful and show restraint when speaking to each other."