Ծնողները և Երևանի քաղաքապետը «շփվում են» Facebook-ի միջոցով
Facebook սոցիալական ցանցում ի պատասխան Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի որոշման «Թողեք քնենք» խումբ է ստեղծվել, որտեղ խմբին միացած 145 անդամներն արդեն իսկ բուռն քննարկումներ են ծավալել:
Ինչպես հայտնի է, քաղաքապետի որոշմամբ` Երևանում ապրիլի 18-ից մայիսի 18-ն ընկած ժամանակահատվածում (22 աշխատանքային օր) իրականացվում է փորձնական ծրագիր: Ըստ այդմ, Կենտրոն վարչական շրջանի թվով 16, Արաբկիրի` 5, Շենգավիթի` 2 և Էրեբունու մեկ դպրոցներում, ինչպես նաև Կենտրոն վարչական շրջանի 20 նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում դասերն ու պարապմունքները սկսվում են 08:30-ին: Քաղաքապետարանն այսպես պայքարում է առավոտյան ժամերին նկատվող տրանսպորտային մեծ հոսքերի և խցանումների դեմ:
«Այս անհեթեթ որոշումը կայացվել է, ամենայն հավանականությամբ, սպոնտան, քանի որ որևէ հետազոտություն դրա թողած արդյունքների մասին չի կատարվել», - ասված է Facebook-ի էջում տեղադրված հաղորդագրության մեջ, որի տակ մի շարք ծնողներ իրենց դժգոհությունն են հայտնում և պատրաստակամություն հայտնում որոշման դեմ ստորագրահավաք նախաձեռնել:
«Անհավանական է, որ էս երկրում, որտեղ պետական հիմնարկություններում համատարած անպատասխանատվություն, անկարգություն, անտարբերություն ու քաոս է տիրում (ինձ հազիվ եմ զսպում, որ շատ ավելի վատ բաներ չասեմ), ինչ-որ մարդիկ դիսցիպլինաից են խոսում 3-5 տարեկան երեխաներին նկատի ունենալով: Ուղղակի ծիծաղելի է», - մեկնաբանել է օգտատերերից մեկը:
«Հարգելի քաղաքապետ, տրանսպորտի հարցը կարելի է լուծել հօգուտ երեխաների, ասենք, մանկապարտեզներին ավտոբուս տրամադրելով, որ երեխաներն էլ ձեր սահմանած ժամին լինեն «ծառայության» վայրում: Համ ծնողը հանգիստ կլիներ, որ երեխան մխրճվելով չի նստի մարշրուտկա, հանգիստ տեղ կհասնի», - գրում է խմբի մեկ այլ մասնակից:
Խմբի մասնակիցներից ոմանք քաղաքապետի որոշման մեջ որևէ բացասական բան չեն տեսնում` նշելով, որ վատ չէ փոքր տարիքից երեխային «ռեժիմի սովորեցնել»: Նման կարծիքներ հայտնողները, սակայն, մի քանիսն են, իսկ վերջիններիս կարծիքների տակ խմբի այլ մասնակիցները բազմաթիվ հակափաստարկներ են բերում.
«Հիմա, եթե մի փոքր ուսումնասիրեք, նույնիսկ մանկաբույժները խորհուրդ են տալիս երեխաներին ռեժիմով չկերակրել, ուր մնաց քնացնել, մինչև մի որոշակի տարիք` 6-7 տարեկան, երբ երեխան ինքը կարող է իրեն ռեժիմի բերել: Ձեր ասած ռեժիմը պարզապես ԲՌՆՈՒԹՅՈՒՆ է մանկապարտեզահասակ երեխաների նկատմամբ»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Facebook-ի իր էջում հաղորդագրություն էր տարածել նաև Կարեն Կարապետյանը` նշելով, որ «քաղաքակիրթ աշխարհում նմանատիպ գրաֆիկներ են կիրառում թե' խցանումներից խուսափելու, թե' ծնողների առօրյա գրաֆիկը օպտիմալ կարգավորելու համար»:
«Ինչ վերաբերում է «փորձարկումներ կատարեք Ձեր ընտանիքի անդամների վրա» արտահայտությանը, ասեմ, որ իմ ընտանիքում կա երկու երեխա, որոնց գրաֆիկը նույնպես փոխվել է, և իրենք էլ շատ գոհ չեն։ Սակայն այս քայլը ինքնանպատակ չէ, այլ առավոտյան խցանումների խնդիրը կարգավորելուն ուղղված բազմաթիվ քայլերից մեկը», - գրել էր քաղաքապետն ու կոչ արել «մեկս մյուսի հետ խոսելիս հարգալից և չափված լինել»:

Мэр Еревана недоволен упоминанием его семьи
В социальной сети Facebook в ответ на решение мэра Еревана была создана группа «Дайте выспаться». Присоединившиеся к группе 145 членов уже развернули бурные обсуждения.
По решению мэра, с 18 апреля по 18 мая (22 рабочих дня) в Ереване осуществляется пробная программа, которая преследует целью разгрузить городской трафик в утренние часы. Решено, что двери детсадов будут закрываться в 08:30.
«Это нелепое решение, по всей видимости, было спонтанным, так как не было проведено никакого исследования о его последствиях», - говорится в заявлении, размещенном в соцсети. Ряд родителей выразили недовольство в комментариях под заявлением и выражают готовность организовать сбор подписей против решения мэра.
«Невероятно, что в стране, в государственных учреждениях которой царят безответственность, беспорядок, безразличие и хаос (я еле сдерживаюсь от более резких выражений), какие-то люди говорят о дисциплине, имея в виду 3-5-летних детей. Это просто смешно», - прокомментировал один из пользователей сети.
«Уважаемый мэр, вопрос транспорта можно решить в пользу детей, например, предоставлением детским садам автобусов, чтобы дети вовремя были на месте «службы». И родители будут спокойны, что деты не будут впихиваться в маршрутки и спокойно доедут до места», - пишет участник группы.
При этом некоторые участники группы не видят в решении мэра ничего отрицательного, отмечая, что детей надо «приучать к режиму» с малого возраста.
Под такими высказываниями приводятся многочисленные контраргументы: «Если немного изучить тему, то можно узнать, что даже педиатры до определенного возраста не советуют кормить детей по режиму, не говоря уже о сне. Ребенок должен сам создавать себе режим. Предложенный вами режим - попросту НАСИЛИЕ над детьми детсадовского возраста».
Напомним, что ранее на своей странице Facebook Карен Карапетян также распространил сообщение о том, что в «цивилизованных странах используют подобный график во избежание пробок на дорогах, и оптимального распределения графика родителей».
«Что касается выражения «экспериментируйте над членами своей семьи», то скажу, что в моей семье есть два ребенка, чей график также изменился, и они также недовольны. Однако, этот поступок не является самоцелью. Это один множества методов борьбы с утренними пробками», - отметил мэр, и призвал «к корректности и уважению во время разговора».